Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

"Мінськ" може переїхати до Туреччини. Навіщо це Ердогану?

Фото: REUTERS/Флоріон Гога

Після того, як Україна відмовилася визнавати легітимність Олександра Лукашенка на посаді президента Білорусі, Київ втратив переговорний майданчик у Мінському процесі. З того часу Тристороння контактна група (ТКГ) проводила свої зустрічі лише у віртуальному форматі. Тому Туреччина запропонувала Стамбул як місце проведення очних зустрічей Тристоронньої контактної групи щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Про це йдеться у пресрелізі за підсумками першого засідання ТКГ у 2022 році.

Ердоган запрошує до себе

"У відповідь на прохання голови ОБСЄ Туреччина попередньо запропонувала Стамбул як потенційне місце проведення зустрічей ТКГ за умови досягнення консенсусу", - йдеться у повідомленні.

Спеціальний представник чинного голови ОБСЄ в Україні та ТКГ посол Міко Кіннунен подякував Туреччині за пропозицію, а також поінформував учасників дискусій про можливість повернутися до очних засідань. «Переконаний, що особисті зустрічі покращать якість та підвищать конфіденційність наших переговорів», - сказав він.

Також президент Реджеп Таїп Ердоган вдруге запропонував Туреччину як місце зустрічі президентів Володимира Зеленського і Володимира Путіна для переговорів з приводу сталої напруженості.

«Повторю, ми готові надати найкращу підтримку для цього. Я передав ці сигнали президентам Путіну та Зеленському і продовжу це робити. Наприклад, якщо два лідери зустрінуться на території нашої країни, якщо захочуть, це могло б сприяти відновленню мирної атмосфери», - наводить слова Ердогана турецька агенція Anadolu.

Амбіції та побудова «тюркського світу»

Україну та ОБСЄ цілком може влаштувати пропозиція турецької сторони. А ось навіщо це потрібно самому Реджепу Ердогану?

Політолог Тарас Загородній вважає, що таким чином він хоче підняти та закріпити свій статус важливого регіонального лідера.

- У нього є своя гра та свої амбіції стати великим регіональним гравцем, тому він і хоче стати посередником між Україною та Росією. Росія – це один із глобальних лідерів, а це означає, що і статус самого Ердогана також підвищиться, – вважає Тарас Загородній.

Крім цього, на думку експерта, він має стратегічний інтерес в Україні через його конфлікт з Росією. Він вибудовує "тюркський світ" у регіоні. Він підтримує Україну в кримському питанні, підтримує Азербайджан на Кавказі та має свої інтереси у Середній Азії.

- І в цьому питанні Україна для нього є добрим інструментарієм для стримування Росії в цих регіонах. Чим більше ресурсів Росія витрачає на Україну, тим менше їх іде на стримування Туреччини, наприклад, на Кавказі. А там після останньої війни в Карабаху Анкара міцно закріпила свої позиції вперше за 150 років, коли її звідти витіснила ще царська Росія. І тому Москва навряд чи погодиться на перенесення переговорного майданчика щодо Донбаса, вважає політолог.

Росія навряд чи погодиться на пропозицію Ердогана

Політолог Володимир Фесенко звертає увагу на те, що Реджеп Ердоган не лише пропонує свою країну як місце проведення переговорів, а й сам хоче стати посередником між Україною та Росією.

– Це підвищує його міжнародний статус. У «нормандському форматі» зараз роль посередників грають Німеччина та Франція, і Ердоган намагається піднятися до рівня. Окрім цього, це бонуси до його рейтингу – миротворець та інші зовнішньополітичні дивіденди. Це сценарій перетворення Туреччини на впливову регіональну державу, - вважає експерт.

З погляду логістики це була б розумна пропозиція. Але Росія навряд чи погодиться на це.

- Путін не довіряє Ердогану, бо той веде свою самостійну гру в регіоні. На відміну від того ж Лукашенка, який, надавши Мінськ для переговорів, займав абсолютно нейтральну позицію, - припускає Володимир Фесенко.