24 листопада
Завантажити ще

У НСЖУ заявили, що посвідчення журналістів хочуть "скасувати" - у Раді відповіли

У НСЖУ заявили, що посвідчення журналістів хочуть
Фото: facebook.com/sergiy.tomilenko

Народні депутати запропонували називати журналістами людей, які систематично збирають та розповсюджують інформацію. Проте такий підхід послабить захист журналістів та скасує важливість журналістських посвідчень. Таку думку висловив голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко.

Томіленко повідомив на своїй сторінці у фейсбуці, що члени парламентського комітету зі свободи слова зареєстрували законопроект "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо вдосконалення захисту журналістської діяльності" (6443 від 17.12.2021). Він передбачає виключення із примітки до статей Кримінального кодексу норми щодо посвідчення журналістського статусу редакціями ЗМІ чи НСЖУ.

- Відповідно, автори законопроекту (Тетяна Циба, Євген Брагар, Сергій Швець, Нестор Шуфрич, Лариса Білозір та інші) пропонують професійним журналістом називати кожного громадянина, який систематично збирає, отримує, створює, розповсюджує, зберігає та використовує інформацію з метою її поширення на невизначене коло осіб через друковані ЗМІ, телерадіоорганізації, інформаційні агенції, мережу інтернет". Тобто, кожен із нас "журналіст", - написав голова НСЖУ.

На думку Сергія Томіленка, в Україні й так недостатньо захищено права журналістів, а напади на медійників частіше залишаються безкарними. Він визнав, що є випадки зловживання журналістськими посвідченнями та статусом, але боротися з цим слід, не скасовуючи вагу редакційних посвідчень професійних ЗМІ та відповідальних журналістів.

- …На місцях органи влади легко перешкоджатимуть журналістам у доступі до інформації, доступі на заходи, адже посвідчення для них не матимуть ваги. І завжди можна послатись на необхідність з'ясувати, чи збирає громадянин "систематично" інформацію... - вважає Томіленко.

Голова Національної спілки журналістів закликав народних депутатів пропонувати законопроекти лише після обговорень із журналістами.

Один із авторів законопроекту, “слуга народу” Тетяна Циба не згодна з таким трактуванням документа у коментарях до посту. На її думку, навпаки, захист журналістів збільшиться.

- Бо захищатимуть тих, хто займається журналістською діяльністю фактично. Адже це легко перевірити! Ось власники «куплених» посвідчень залишаться з порожніми "корочками", – запевнила парламентар.

Циба зазначила, що "люди з порожніми корочками" регулярно звертаються до парламентського комітету зі свободи слова.