Завантажити ще

Чого чекати від візиту в Україну Реджепа Ердогана

Чого чекати від візиту в Україну Реджепа Ердогана
Фото: President.gov.ua

Президент Туреччини відвідає Україну. Як заявив його речник, візит відбудеться 3 лютого – у день 30-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною та Туреччиною.

За словами представника турецького президента, Ердоган проведе зустріч тет-а-тет із Володимиром Зеленським. Очікується, що делегації Туреччини та України підпишуть угоди та меморандуми про взаєморозуміння щодо узгоджених питань. А самі угоди будуть спрямовані на оборону.

«Президент Ердоган, який, як очікується, поїде в Україну з великою делегацією, разом зі своїм колегою Зеленським вестиме 10-те засідання стратегічної ради високого рівня», - сказав речник президента Ібрагім Калин.

Очікується підписання нових угод у сфері військово-промислового співробітництва. Як у вигляді комерційних контрактів на закупівлю нових БПЛА «Байрактар», що давно анонсувало українське Міноборони, так і у вигляді розвитку спільних проектів на кшталт можливого початку виробництва загального бойового модуля для бронетехніки «Сердар».

Чорноморський регіон – сфера інтересів Туреччини

Днями Ердоган запросив президентів України та РФ до Туреччини, щоб сторони змогли обговорити розбіжності. «Він запросив їх обох приїхати до Туреччини, якщо вони хочуть там зустрітися, розібратися у їхніх питаннях та розбіжностях. Туреччина залишається доступною для зниження напруженості між Росією та Україною», - сказав речник президента Калин.

А це свідчить, що Туреччина вже давно стала загальновизнаним важливим регіональним гравцем на міжнародній арені. Що може вона дати Україні у питаннях забезпечення її безпеки, вирішення кризи на Донбасі та у питанні Криму?

– Туреччина вже давно стала для України важливим військово-політичним та економічним чинником, – вважає політолог Олексій Якубін. На його думку, той факт, що Ердоган запропонував себе посередником між Києвом і Москвою, свідчить - президент Туреччини намагається показати і довести, що він став впливовим регіональним лідером. І що жодне питання у Чорноморському регіоні не може розглядатися без участі Туреччини.

Він намагається вклинитися у переговорний процес щодо України. У нього не найкращі відносини зі США, і він хоче ніби підмінити їх у переговорах між Києвом та Москвою.

- А якщо говорити про українсько-турецькі відносини, то вони останнім часом посилено розвиваються, особливо у сфері військово-технічного співробітництва. Це ті ж самі «Байрактари», спільні виробництва військової та авіаційної техніки. Також можна очікувати на підписання угоди про зону вільної торгівлі, - вважає експерт.

Анкара з Лондоном можуть замінити Києву Берлін та Париж

Політолог Тарас Загородній упевнений, що приїзд Ердогана у будь-якому разі цікавий Україні, тому що Туреччина стає важливим гравцем у регіоні поряд із Великою Британією, яка хоче відновити свій вплив у світі.

- Ця зв'язка дуже цікава Києву в якості союзників на тлі того, як від нього фактично відмовляються Берлін та Париж. Крім цього, Туреччина є ключовим союзником Азербайджану, який може постачати Україні до двох мільярдів кубометрів газу. І не варто забувати, що Ердоган контролює Босфор, тобто вихід із Чорного моря. Якщо будуть якісь провокації Росії, Туреччина може вплинути на них. Тобто, це важливе для України союзницьке плече, - вважає політолог.

Ердоган не хоче крайнощів

Політичний експерт Вадим Карасьов вважає, що Реджеп Ердоган стратегічно важливий для України як прихильник «статусу кво» та, щоб уникнути крайнощів в українсько-російських відносинах.

- Туреччині не вигідний ані воєнний розвиток ситуації, ані виконання Мінських угод. Якщо «Мінськ» буде реалізовано, то це посилить позиції Росії у Чорноморському регіоні та Україні, а цього Анкара не хоче. Якщо буде військове рішення – це посилить США, чого Ердоган також не хоче, – вважає політолог.

На думку Карасьова, турецький президент саме для цього і запропонував посередницькі послуги Києву та Москві. Він хоче, щоб ситуація не доходила до крайнощів.