Верховна Рада України 25 січня повертається до активної сесійної роботи – найближчі два тижні депутати проведуть у режимі пленарних засідань після п'ятитижневих канікул. За цей час значно зросла загроза російської агресії, і депутати кинулися надолужувати втрачене. На засіданні погоджувальної ради 24 січня виступила заступник голови Верховної Ради України Олена Кондратюк. Вона закликала два пленарні тижні використовувати з максимальною користю для країни, для громадян, враховуючи загрози, що наразі стоять перед Україною.
Кондратюк виступила з ініціативою провести позачергове закрите засідання Верховної Ради за участю всього сектору безпеки та оборони з приводу загрози повномасштабного вторгнення Російської Федерації. Голосування за це рішення поки що не було, попередньо представники "Слуги народу", "Євросолідарності" та "Голосу" підтримали ідею. При цьому лідер "ЄС" Петро Порошенко наполягає на участі у закритому засіданні Ради й особисто президента Володимира Зеленського.
Крім того, Рада найближчої п'ятниці під час години запитань до уряду хоче почути виступи міністра оборони Олексія Резникова та прем'єра Дениса Шмигаля на тему підготовки до можливої російської агресії (у тому числі з питання енергетичної безпеки), а також голови МОЗ Віктора Ляшка про нову хвилю. захворюваності на COVID-19.
Проте Резников може навідатися до парламенту ще раніше – вранці 25 січня до початку сесії, щоб зустрітися з головами фракцій.
- До мене звернулася велика кількість керівників фракцій та груп із пропозицією провести зустріч із міністром оборони для того, щоб ми могли бути поінформовані про ситуацію, що склалася. І тому якщо не буде заперечень, то ми можемо провести її навіть завтра вранці, - запропонував спікер Руслан Стефанчук.
Він уточнив, що ця зустріч може відбутися у його робочому кабінеті 25 січня о 9.00.
Спікер ВР Руслан Стефанчук виступив із пропозицією невідкладно внести постанову про звернення парламенту до ООН, Європарламента, урядів та парламентів іноземних держав з приводу неприйнятності військового шантажу з боку РФ, який вона здійснює, з метою недопущення реалізації євроатлантичних прагнень України.
- Цей проект ухвали вже підготовлений. Він підписаний керівництвом Ради. Я звертаюся до лідерів фракцій, щоб ви могли його зареєструвати. Щоб завтра могли проголосувати, – заявив він. - Ми розглянемо це питання вже цього тижня, і впевнений, що український парламент гідно відповість.
Спікер наголосив, що міжнародна ізоляція Росії посилилася настільки, що російські депутати серйозно роздумують над визнанням так званих "Донецької та Луганської народних республік".
- У мене є рецепт для наших сусідів: я пропоную зосередитись на власних проблемах та займати себе міфом збирання земель. Щоб мати міжнародну підтримку та визнання, необхідно турбуватися насамперед про благополуччя своїх громадян. Все інше призведе до санкцій та інших неприємностей. Тому моя порада шановним нашим колегам: проводити реформи, діяти у правовому полі, дотримуватись міжнародних угод, не відступати від власних слів, а зазіхати на територіальну цілісність сусідніх держав – це шлях у прірву, – додав Стефанчук.
Раніше до Держдуми РФ внесли проект звернення до президента Володимира Путіна з проханням визнати так звані Донецьку та Луганську "народні республіки". Ініціатива належала КПРФ. У Кремлі розкритикували цю ідею, заявивши, що таке визнання може посилити напруженість у ситуації з Україною.