У переговорному процесі щодо деескалації на українсько-російському кордоні американська сторона застосувала два нові терміни: «повномасштабний наступ» Росії та «незначне вторгнення». Як сказав президент США Джо Байден, за повномасштабне вторгнення Москва отримає небачені досі санкції, які стануть для неї катастрофою. А незначне вторгнення спричинить більш стриману реакцію Вашингтона.
«Одна річ, якщо це незначне вторгнення, і, зрештою, нам доведеться боротися за те, що робити і чого не робити, і так далі. Але якщо вони справді зроблять те, на що вони здатні, подальше вторгнення в Україну стане для Росії катастрофою», - сказав Байден журналістам на пресконференції.
На питання про те, що він мав на увазі під «незначним вторгненням», Байден сказав, що союзники у НАТО не є єдиними в тому, як реагувати залежно від того, що саме робить Путін, заявивши, що між ними є розбіжності.
Президент України Володимир Зеленський відповів йому у твіттері, що «незначних агресій не буває».
«КП в Україні» з'ясовувала у військових експертів, у чому різниця та яких наслідків чекати від кожного з варіантів.
Експерт з питань міжнародної безпеки Олег Жданов пояснює, що з військової точки зору повномасштабний наступ – це застосування всього угруповання військ, сконцентрованих на кордоні з одного-трьох стратегічних напрямків.
- З військової науки такою вважається операція, глибина якої від 250 до 500 кілометрів, - каже він.
Нанесення ракетних та авіаційних ударів Росією також вважатиметься повномасштабним вторгненням у країну та повномасштабною війною. Але в цьому випадку медіакартинка буде вбивчою для Росії.
, – вважає військовий експерт.
Спроба пробити коридор від Донбасу до Криму, за його словами, також вважатиметься повномасштабним вторгненням, бо це буде стратегічна операція.
А от якщо глибина наступу буде до 100 кілометрів, це може бути озброєний інцидент або незначне вторгнення.
– Його можна здійснити на кордоні силами однієї роти (100 осіб), – пояснює Олег Жданов.
Ексзаступник начальника українського Генштабу Ігор Романенко припускає, що Росія має кілька варіантів наступу.
, – каже він.
А приводом для війни може стати заява Москви про утиск російськомовного населення.
А ось незначним вторгненням може вважатися спроба Росії розширити ЛДНР до кордонів Донецької та Луганської областей.
– Російські війська там і так є, тому Захід може не сприйняти це як повноцінне вторгнення, – вважає військовий експерт.
Політолог Тарас Загородній не відкидає, що під словами «незначне вторгнення» президент США Джо Байден має на увазі легалізацію «ЛДНР». У Держдумі РФ вже зареєстровано законопроект щодо визнання псевдо-республік.
, – упевнений експерт.
Він звертає увагу на те, що на такі слова Байдена погано відреагували у світі. Тому Білий дім змушений був виправдовуватися і заявив – ситуація, коли будь-який російський солдат переступить кордон, вважатиметься війною.
Щодо повномасштабного вторгнення, то це може бути як сухопутна операція, так і ракетно-повітряний удар по українських військових об'єктах та об'єктах інфраструктури.
- Це можливо тому, що у формулюванні США йдеться лише про російських солдатів, які можуть переступити кордон України. Там не сказано про інші види агресії, такі як, наприклад, застосування високоточної зброї, авіації та ракет. Але росіяни можуть застосувати їх проти українських об'єктів на Донбасі, і це навряд чи сприймуть американці як акт повноцінної агресії. Москва може піти на це, щоб показати, що має інструментарій для торгу із Заходом, - вважає політолог.