4 липня
Завантажити ще

Про що домовилися Лавров та Блінкен на зустрічі в Женеві: Щодо вступу України до НАТО немає простору для торгу

Про що домовилися Лавров та Блінкен на зустрічі в Женеві: Щодо вступу України до НАТО немає простору для торгу
Фото: Алекс Брендон/Пул через REUTERS

У Женеві (Швейцарія) 21 січня завершилися переговори держсекретаря США Ентоні Блінкена та міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова, які тривали півтори години замість двох запланованих. На зустрічі обговорювалися гарантії безпеки для РФ, які Росія вимагає від США та НАТО, та ситуація навколо України.

Сергій Лавров заявив, що зустріч завершилася домовленістю про те, що США нададуть письмову відповідь на російські вимоги щодо "гарантій безпеки" наступного тижня.

- Ми вже чули першу реакцію США, поки що усну, на те, що обговорювалося в тих форматах на рівні наших заступників. Реакція, як американська сторона і просила нас, коли запропонувала провести цю зустріч, реакція була попередньою, сказав він.

За словами міністра, зустріч "супроводжувалась деякими уточнювальними питаннями на нашу адресу, відповіді на які допоможуть американській стороні... підготувати письмову реакцію на наші письмові проекти договору зі США та угоди з НАТО".

Відповідаючи на запитання про те, чому зустріч з Блінкеном тривала лише півтори години, чи це поганий знак, Лавров зауважив, що "пунктуальність не може бути поганим знаком".

Лавров також прокоментував ситуацію з ескалацією на кордонах тим, що Росія нібито ніколи не загрожувала українському народові.

- Зеленський заявив публічно, що якщо хтось почувається росіянином - нехай забирається в Росію. Тому хто кому загрожує. і в що загрози можуть вилитися - це велике питання, - заявив глава МЗС Росії.

Він також відповів на запитання CNN, чому загроза вторгнення Росії в Україну виникла саме зараз.

- Ви стверджуєте, що ми збираємось напасти на Україну, хоча ми багато разів казали, що не збираємось. Ви питаєте чому зараз? А коли не нападати нам? – зазначив Лавров.

Ентоні Блінкен назвав зустріч не переговорами, а "обміном думками"

Ентоні Блінкен підтвердив, що США нададуть Росії письмову відповідь на пропозиції щодо "гарантій безпеки". Він сказав, що після повернення до Вашингтона проведе на цю тему консультації з президентом Байденом, членами Конгресу та союзниками.

– На основі сьогоднішніх дискусій ми з міністром Лавровим погодилися, що продовження дипломатичного процесу – це важливо. Я сказав йому, що після консультацій найближчими днями з нашими союзниками та партнерами, ми очікуємо, що зможемо поділитися з Росією нашими занепокоєннями та ідеями більш детально та письмово, наступного тижня. І ми погодилися вести подальші дискусії після цього, – заявив держсекретар США.

Держсекретар США на пресконференції (спілкування з пресою представники РФ і США організували окремо) ще раз повторив тезу про те, що агресивні дії Росії, якщо вони трапляться, зустрінуть жорстку відповідь.

- Ми дали чітко зрозуміти: якщо збройні сили РФ у будь-якій кількості перейдуть кордон з Україною, це буде розцінено як нове вторгнення і отримає швидку, жорстку, єдину відповідь від США та наших союзників і партнерів, - заявив Блінкен.

Він також додав, що інші варіанти агресивних дій РФ, крім масового використання збройних сил, як кібератаки, використання парамілітарних формувань також отримають відповідну відповідь від США і союзників.

- Це були не переговори, а чесний обмін питаннями, що викликають занепокоєння, та ідеями. Я сказав Лаврову, що є певні принципи, які США, а також наші союзники та партнери зобов'язалися захищати: зокрема право українського народу самому визначати своє майбутнє. І тут немає простору для торгу, – заявив Блінкен.

Водночас держсекретар США запевнив, що за підсумками зустрічі все ж таки бачить простір для подальших домовленостей за іншими напрямками, зокрема, щодо контролю за озброєннями, і сподівається, що це зможе зняти окремі пункти стурбованості, яку висловлюють як РФ, так і США..