24 листопада
Завантажити ще

Європейське турне Ентоні Блінкена та його наслідки для України

Європейське турне Ентоні Блінкена та його наслідки для України

Сьогоднішнім відвідуванням Києва держсекретар США Ентоні Блінкен розпочав своє європейське турне, мета якого – домогтися деескалації на українсько-російському кордоні.

Після столиці України голова Держдепу 20 січня вирушить до Берліна, а 21-го зустрінеться із Сергієм Лавровим у Женеві.

«Я їду до Києва та Берліна, де зустрінуся з нашими союзниками та партнерами, потім я зустрінуся з моїм російським колегою в Женеві. Це дипломатична спроба знизити напруженість навколо безпідставного нарощування Росією військових сил біля кордонів України», - написав Блінкен у твіттері.

Позиція Німеччини.

У столиці Німеччини Блінкен проведе зустрічі з міністром закордонних справ країни Анналеною Бербок, а також із «Трансатлантичною групою», куди входять США, Німеччина, Франція та Великобританія. Сторони обговорять нещодавні дипломатичні зусилля та стримування Росії.

Але що очікується від цих країн у разі агресії РФ проти України? Наприклад, канцлер Олаф Шольц уже заявив, що Німеччина готова обговорити зупинку газопроводу "Північний потік-2".

«Зрозуміло, що Росії доведеться заплатити високу ціну в разі військової інтервенції, у такому разі доведеться обговорювати різні варіанти», - сказав Шольц, відповідаючи на запитання щодо «Північного потоку-2» після зустрічі з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. Також він наголосив на необхідності збереження транзиту газу через Україну.

Але водночас Шольц підтвердив позицію уряду щодо експорту зброї до України.

«Протягом багатьох років німецький уряд дотримується конкретної стратегії і ця стратегія стосується того, щоб не експортувати летальне озброєння. Ми не змінювали цієї стратегії, коли ми прийшли до влади», - сказав він.

… та Великобританії

А ось у Великобританії діаметрально протилежне ставлення як до питання постачання Україні зброї, так і взагалі до Росії.

Лондон у прямому сенсі в обхід Німеччини (британський літак на шляху в Україну облітав повітряний простір цієї країни) поставив Україні велику партію протитанкових гранатометів 5-го покоління NLAW, які є аналогом американських «Джавелінів», лише стріляють на ближчу відстань. І вони призначені для ближнього бою у міських умовах. Тому з цього боку Київ має одного з найнадійніших партнерів, не схильного до переговорів із Москвою.

Чого не скажеш про Францію, яка є найслабшою ланкою у клубі союзників України. Президент Франції Еммануель Макрон неодноразово заявляв про своє бажання зберегти партнерські відносини з Росією. Він підтримав і останні спроби діалогу між США та Росією на тлі ситуації навколо України, зазначивши, що Париж завжди вів саміти з Москвою «на кшталт діалогу». А буквально перед новим роком він провів кілька телефонних розмов із президентом Путіним, і головною темою їхньої бесіди була не Україна, а газ та співпраця французьких компаній із російськими.

Тим не менш, у Держдепартаменті США поїздку Блінкена до України та Німеччини називають «результатом інтенсивних дипломатичних переговорів з нашими європейськими союзниками та партнерами щодо спільних дій проти російської загрози Україні».

У Вашингтоні сподіваються, що внаслідок цих зусиль Росію вдасться залучити до подальших дипломатичних переговорів заради «деескалації на користь безпеки та стабільності».

Блінкен у Женеві сподівається домовитися з Росією

"Той факт, що держсекретар Ентоні Блінкен і Сергій Лавров домовилися зустрітися у п'ятницю в Женеві, говорить про те, що, можливо, дипломатія не померла", - заявили в Держдепі США з приводу майбутньої зустрічі.

Прессекретар Білого дому Джен Псакі також заявила, що "Блінкен збирається чітко заявити, що є дипломатичний шлях, і президент Путін має зробити вибір".

В останні години перед вильотом до Києва держсекретар США дав інтерв'ю, в якому пояснив, чому Вашингтон так сфокусований останнім часом на темі України і прикладає такі значні дипломатичні зусилля для запобігання загрозі вторгнення РФ.

За його словами, йдеться не лише про Україну, проблема набагато масштабніша.

«Є країна – Росія, яка своїми діями стверджує, що вона може просто силою змінювати межі сусідньої країни, що саме вона може вирішувати за свого сусіда, якими будуть його рішення, з ким він може об'єднуватись, вона, а не народ цієї країни. Є країна, яка стверджує, що це нормально – мати сферу впливу, де сусіди підпорядковані її волі, а не їхньому власному вибору», - сказав глава Держдепу США.

І якщо залишити таку поведінку Росії безкарною, то, за словами Блінкена, «ми відкриємо величезну скриньку Пандори, де інші автократичні країни у всьому світі, подібно до Росії, заявлять, що збираються вчинити так само».

«А це рецепт конфлікту, рецепт хаосу, людських страждань і це рецепт підриву демократії. Ось чому це важливо і тягнеться від окремих людей на Майдані до чогось, що насправді торкається інтересів американців та людей у всьому світі», - описав приблизну тональність розмови з російським міністром Ентоні Блінкен.

У відповідь російська сторона вже наперед висунула свої вимоги щодо України.

«Ми вимагаємо лише одного – щоб те, про що домовлялися, виконувалося скрупульозно. Це стосується і Мінських домовленостей, які, повторю ще раз, саботуються київським режимом, це стосується і загальної архітектури безпеки в Європі», - заявив за підсумками зустрічі із головою МЗС ФРН Анналеною Бербок Сергій Лавров.

Тож і тут навряд чи варто очікувати якогось консенсусу.

Думки експертів

Вадим Карасьов. Фото: facebook.com/vadim.karasev

Вадим Карасьов. Фото: facebook.com/vadim.karasev

Вадим Карасьов, політолог:

- Цей тиждень стане вирішальним у питанні дипломатичного врегулювання кризи. На початку лютого Путін зустрічається із главою Китаю Сі Цзіньпіном на відкритті зимової Олімпіади. І йому треба туди приїхати з конкретним розумінням того, чи його вимоги виконає Захід і Україна.

А Захід панічно боїться союзу Росії із Китаєм. Тож Блінкен особисто їде до Києва, Берліна та Женеви, бо питання деескалації не вирішуються в телефонному режимі.

І тут, як не дивно, найважливішим є його візит до України. Тому що для дипломатичного дозволу конфронтації потрібні поступки Києва у виконанні Мінських угод щодо «формули Штайнмаєра». Тому що, якщо наша влада не піде на це, всі зусилля мирного врегулювання підуть прахом - росіяни від своїх вимог не відступлять.

Тарас Загородній. Фото: facebook.com/taras.zahorodniy

Тарас Загородній. Фото: facebook.com/taras.zahorodniy

Тарас Загородній, політолог:

- Результативність турне Блінкена Європою завідомо невисока. Німеччина та Франція займають угодову позицію щодо Росії, тому справжніми нашими союзниками є лише США та Британія.

Але й американці налаштовані виключно на дипломатичне вирішення кризи, тому можуть тиснути на Київ щодо виконання Мінських угод за російським сценарієм.

Україна, точніше, Зеленський на це не зможе піти. По-перше, він не має голосів у парламенті на виконання «Мінська» за «формулою Штайнмаєра». По-друге, прийняття ультиматуму Росії – це кінець його влади. А зустріч Блінкена з Лавровим у Женеві стане точкою біфуркації – вона покаже, що далі робитиме Росія. Нападе чи ні?

Що пише західна преса

The New York Times:

«Європейське турне Блінкена та зустріч із Лавровим покликані «вивести з глухого кута» переговори з Москвою про Україну. Обидві сторони мають з'ясувати, чи існує ще дипломатичний спосіб уникнути конфлікту в Східній Європі».

CNN

«Тет-а-тет з Лавровим піде за поїздкою високопоставленого американського дипломата цього тижня в Україну та Німеччину для зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським та його закордонними колегами. Це буде перша зустріч на високому рівні між Росією та Сполученими Штатами після дипломатичних переговорів минулого тижня, які не призвели до прориву ситуації на кордоні з Україною, де Росія зосередила десятки тисяч військовослужбовців. Той факт, що Блінкен та Лавров зустрінуться у п'ятницю, припускає, що, можливо, дипломатія не померла».

ABC News

«Зустріч Блінкена та Лаврова стане ще однією спробою розрядити напруженість, але поки що не ясно, чим це закінчиться. Між Києвом та Женевою Блінкен вдруге за місяць зустрінеться з міністром закордонних справ Німеччини Анналеною Бербок, оскільки новий уряд Німеччини критично ставиться до сили будь-яких потенційних санкцій у разі вторгнення Росії. Блінкен та Бербок також зустрінуться зі своїми французькими та британськими колегами на знак дипломатичної солідарності».

France24

«Держсекретар Ентоні Блінкен зустрінеться з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим у п'ятницю в Женеві, сподіваючись забезпечити дипломатичний вихід із української кризи. Його поїздка, яка також приведе його до Берліна для зустрічей у четвер із європейськими союзниками, є останньою у дипломатичному шквалі, спрямованому на запобігання переростанню напруженості навколо України у нову війну в Європі».