27 травня
Завантажити ще

Навіть американські ЗМІ здивовані: чому Байден не призначить посла в Україні

Навіть американські ЗМІ здивовані: чому Байден не призначить посла в Україні
Фото: REUTERS/Кевін Ламарк

У партнерських відносинах України та Америки є один суттєвий пролом. У Києві ось уже два роки як немає американського посла – з червня 2019-го, коли адміністрація Дональда Трампа зі скандалом завершила каденцію Марі Йованович.

Неповагу до України?

З приходом Джо Байдена в Україні сподівалися на швидке призначення посла, але досі американські інтереси в Україні офіційно представляють лише дипломати у статусі «тимчасового повіреного». Нині ці обов'язки виконує Крістіна Квін.

«Відсутність посла у Києві – це не просто поганий спосіб ведення зовнішньої політики. Це також вказує на непошану адміністрації США, хай і ненавмисне, до України. Ця країна вже досить натерпілася за останні два роки правління Трампа. Від адміністрації Байдена очікували більшого, особливо з огляду на його знайомство з країною», - пише видання The Washington Post.

Екс-посол США в Україні Вільям Тейлор заявив, що дворічна відсутність затвердженого Сенатом посла «сприймається українцями як незрозуміла». «Вони кажуть: «Якщо ви, американці, серйозно ставитеся до того, що кажете, то чому у вас немає посла, який представляє вас на найвищому рівні?» - Заявляє дипломат.

Американський журнал Foreign Policy пише, що затримка із призначенням посла в Україні збентежила і розлютила навіть деяких американських дипломатів-ветеранів та спостерігачів за Європою.

Чому «завис» американський посол

Американські ЗМІ детально розібрали цю колізію. Як пише The Washington Post, у цьому винна адміністрація Байдена.

«У випадку з Україною Сенат (який затверджує кандидатури послів. – Ред.) не винен, усю відповідальність несе Білий дім. Державний департамент не вимагав згоди від українського уряду (на призначення посла. – Ред.), що є першим кроком у забезпеченні згоди приймаючої країни на передбачуваного кандидата», - пише газета.

За версією Politico є й інші причини затягування призначення посла. Посилаючись на високопосадовця адміністрації Байдена, видання пише, що це може бути пов'язане з ретельним і обдуманим процесом вибору посла в Україну. За іншою версією, це проста бюрократична тяганина.

Наводяться й інші, серйозніші причини. Адміністрація Байдена не хоче, щоб вибір посла в Україну проходив на тлі тиску сенаторів-республіканців, що давало б їм додаткові важелі впливу протистояння «Північному потоку-2».

Також Politico пише, що проблема може полягати в тому, що команда Байдена не може знайти професійного дипломата, достатньо здатного впоратися із жорстким портфелем завдань по Україні.

Можуть забрати посла з іншої країни

І ось тепер у США повідомили, що найближчим часом Держдепартамент має намір призначити посла до Києва.

- Я знову обговорював із Держдепартаментом це питання минулого тижня, і вони запевнили мене, що найближчим часом буде призначено досвідченого, кар'єрного дипломата.

, - заявив співголова групи підтримки України в американському Сенаті республіканець Роб Портман під час візиту до Києва.

А на початку цього року прес-секретар Білого дому Джен Псакі заявила, що Джо Байден «шукає відповідну людину, яку можна призначити на цю важливу роль».

The Washington Post пише, що «серед імен, які розглядаються Білим домом, є кар'єрний офіцер дипломатичної служби, який нині є послом в іншому місці».

«Це означає, що людина вже була перевірена і схвалена Сенатом для її нинішньої посади і, швидше за все, отримає швидке схвалення, якщо буде висунута на посаду в Києві. Затримка Білого дому з кандидатурою просто непробачна на цьому етапі», - пише газета.

Видання Foreign Policy навіть називає прізвище. «Очікується, що Байден обере Бріджіт Брінк, досвідченого високопоставленого кар'єрного дипломата, як свого кандидата на посаду посла США в Україні, за словами нинішніх і колишніх офіційних осіб, знайомих із цим питанням, хоча остаточне рішення ще не прийняте», - пише журнал.

Politico також пише, що найчастіше як кандидат на посаду посла в Україні згадується Бріджіт Брінк, яка нині є послом США у Словаччині. Окрім Брінк також згадують Джеффрі Пайєтта, який у 2013-16 роках уже очолював американське посольство у Києві, і Крістіну Квін – вона зараз тимчасовий повірений США в Україні.

Головний кандидат раніше працювала у «гарячих точках»

Бріджіт Брінк - кадровий дипломат із 25-річним стажем роботи на дипломатичній службі. Бакалавр політичних наук, закінчила дві магістратури (в галузі міжнародних відносин та політичної теорії) у престижній Лондонській школі економіки. Окрім англійської, розмовляє російською, сербською, а також базовою грузинською та французькою мовами.

Їй довелося працювати в американських дипмісіях у Європі, на Кавказі та у Центральній Азії. Роботу на дипломатичній ниві вона розпочала з посольства США у Белграді (Сербія) у 1997-99 роках. У Белграді, як потім і в Тбілісі, вона працювала напередодні бомбардувань НАТО Югославії та війни у Південній Осетії.

Після Сербії Брінк була призначена співробітницею американського посольства на Кіпрі, де працювала до 2002 року. Після цього була спеціальним помічником заступника Держсекретаря США - займалася питаннями зовнішньополітичних відносин Вашингтона з південно-європейськими державами.

У 2005-08 роках дипломат очолювала політико-економічний відділ посольства США у Грузії. Брінк також працювала в американському посольстві в Узбекистані. Після чого її призначили заступником помічника американського держсекретаря у Бюро у справах Європи та Євразії. У цій ролі вона відповідала за проблематику затяжних конфліктів у Європі, а також відносини США із Східною Європою та країнами Кавказу.

Бріджіт Брінк називають ймовірним послом в Україні ще з 2019 року. Поки зрушень не видно. Фото: U.S. Department of State/commons.wikimedia.org/

Бріджіт Брінк називають ймовірним послом в Україні ще з 2019 року. Поки зрушень не видно. Фото: U.S. Department of State/commons.wikimedia.org/

Новини по темі: Джо Байден посольство США