Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Фальшивий дідусь, опальні біляші та отруйний квас: що відомо про одеського чиновника, якого розшукував Інтерпол

Фальшивий дідусь, опальні біляші та отруйний квас: що відомо про одеського чиновника, якого розшукував Інтерпол
Фото: Думська

Хочеш сховати річ – поклади на видноті. Хочеш сховатися - перебувай у всіх на очах. Ці підказки працюють! Уродженець Молдови Владлен Гривенко кілька років ховався від Інтерполу, роблячи в Україні публічну кар'єру держслужбовця. І так би воно тривало, якби жадібність не підвела. Торішнього серпня чиновника спіймали на хабарі, а там розкрилася і весь підспідок.

«КП в Україні» стали відомі деякі подробиці цієї резонансної справи.

Довідку привіз із Молдови

За даними Держприкордонслужби, Владлен Гривенко приїхав в Україну у липні 2013 року. Найціннішим із документів, які привіз із собою, була довідка, яка свідчить, що його дідусь Гривенко І. у 1920 році народився на території України.

- В ході слідства у справі про отримання хабара з'ясувалося, що це свідчення Гривенка видали у Молдові, і дані не підтверджуються,

розповіли «КП в Україні» у територіальному управлінні Державного бюро розслідувань по Миколаївській, Одеській та Кіровоградській областях.

Але тоді чиновників це не бентежило. Завдяки дідусеві молдаванин отримав українське громадянство і став козиряти українським паспортом.

Можна припустити, що до Одеси Гривенко приїхав не на порожнє місце. Він мав свою групу підтримки, яка допомогла пристойно облаштуватись. Зокрема, молдаванин був пов'язаний з кількома громадськими організаціями, які дбали про екологію, і отримав реноме природозахисника.

Все це плюс корисні зв'язки привели Владлена Гривенка до Одеської міської ради. З 2018 року і до нового призначення, згідно з розміщеними в інтернеті деклараціями, він обіймав посаду заступника начальника департаменту екології та розвитку рекреаційних зон.

У 2019 році очолив так звану «зелену» комісію у місті. У фейсбуці з цього приводу зберігся оптимістичний пост громадської організації « Зелений лист »:

«Вперше за довгий час представників ГО «Зелений лист» було допущено на засідання комісії з видалення зелених насаджень! Ця позитивна зміна пов'язана з кадровими змінами у департаменті екології… Тепер «Зелену» комісію очолює Владлен Вікторович Гривенко, який запевнив нас у максимальній відкритості роботи».

Щоправда, у цій діжці меду виявилася і крапелька дьогтю. У коментарях було посилання на ролик (зараз він видалений), де говорилося, що Гривенко - еколог-хабарник, а мешканка Кишинева Родіка Хоро написала румунською мовою, що Гривенко - злочинець нібито із судимостями в Республіці Молдова, який втік від правосуддя. Щоправда, він залишився поза увагою.

Тим часом, свою обіцянку захищати зелені насадження Гривенко виконував. В інтернеті є кілька сюжетів, де він виступає проти незаконного вирубування та рятує триметрове дерево, яке будівельники залили у бетон.

Владлен Гривенко займався не лише деревами, але також пляжами та охоче спілкувався з пресою. Фото: Думська

Владлен Гривенко займався не лише деревами, але також пляжами та охоче спілкувався з пресою. Фото: Думська

Продуктовий конфлікт

У Державному бюро розслідувань не змогли розповісти про минуле одеського еколога. Відомо лише, що Національне бюро Інтерполу Молдови подало його у розшук за ухилення від сплати податків та навмисне псування майна.

- У ході розслідування справи про здирництво хабара також надійшов запит від міністерства юстиції Молдови про екстрадицію обвинуваченого для притягнення його до відповідальності за умисне заподіяння тілесного ушкодження середньої тяжкості, хуліганство, самоуправство та насильство в сім'ї,

розповідають у ДБР.

Якщо звернутися до відкритих джерел, то можна дізнатися, що більше десяти років тому в Кишиневі спалахнув конфлікт між мерією та власником низки точок швидкого харчування, чиє прізвище, ім'я та по батькові збігаються з Владленом Гривенком.

Окрім відсутності належних документів на торгівлю продуктами харчування, висувалися великі претензії до їх якості. Зокрема, було заборонено торгівлю біляшами від фірми «Куптораш», якою керував Гривенко, а потім санітарні служби ополчилися на квас Chisinau підприємства Grivenco VV. У напої виявили небезпечні для людини мікроорганізми. 40 точок із продажу квасу закрили, виробника звинуватили в ухиленні від сплати податків та отриманні незаконного доходу в розмірі 5 мільйонів леїв (7,7 млн грн) за сезон.

Критиці санітарних служб також піддавалися кури-гриль та інша кулінарія продуктової імперії Гривенка. Сам він, незважаючи на заборони, наполегливо намагався відновити бізнес і у 2011 році навіть виграв суд за двома торговими точками. Тодішній мер Кишинева Дорін Кіртоаке публічно скаржився, що Апеляційна палата ухвалює рішення на основі підроблених документів, а власник незаконного бізнесу загрожує акціями протесту, про що писав молдавський ресурс Publika.

З іншої публікації цього видання, присвяченої опальним біляшам, можна дізнатися, що цей Гривенко нібито займався не лише бізнесом, а й політикою - був кандидатом у депутати на дострокових парламентських виборах у Молдові, які відбулися 28 листопада 2010 року.

Про одну й ту саму людину або про різні йдеться, ми не можемо стверджувати. Але події, що сталися в Одесі у серпні минулого року, не підлягають сумніву.

Затримання посадовця. Фото: Нацполіція

Затримання посадовця. Фото: Нацполіція

Екстрадувати можуть після суду

Кар'єра Владлена Гривенка в Україні йшла в гору. З Одеської міськради його перевели до управління Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу та навіть зробили виконувачем обов'язків начальника. Ще небагато, і приставку в.о. було б знято, але чиновник явно розслабився від успіхів.

Влітку 2021 року Гривенко інспектував нещодавно побудовану автозаправку та виявив купу порушень. Власнику бізнесу він пообіцяв закрити на них очі лише за 5 тисяч доларів. Далі стандартний сценарій: бізнесмен написав заяву в поліцію, яка отримала в суді дозвіл на негласні слідчі дії.

Олексій Сиротін: Якщо людина скоїла злочин на території іншої країни, то й судити її мають за її законами

Першу частину хабара в розмірі 1000 доларів задокументували у липні, другу – 4000 у серпні. Гроші передавалися через посередника – співзасновника громадської організації «Екологічний нагляд та моніторинг» Сергія Трібусяна, якого заарештували разом із високопоставленим патроном.

У тому ж серпні 2021-го ДБР, яке розпочало слідство, отримало інформацію про міжнародний розшук Владлена Гривенка та його реальну біографію, яку надало Головне управління національної поліції в Миколаївській області. Незабаром ексчиновник був позбавлений українського громадянства, яке одержав обманом.

Наразі справу передано до суду, Гривенко та його помічник продовжують перебувати у СІЗО. В Україні молдаванину загрожує від 5 до 10 років ув'язнення.

– Якщо людина скоїла злочин на території іншої країни, то й судити її мають за її законами, – каже адвокат Олексій Сиротін. – Тому екстрадицію, швидше за все, відкладуть. А коли буде винесено та набуде чинності вирок, засудженого можуть передати до Молдови для відбування покарання на батьківщині. Тоді ж щодо нього відновлять призупинене на час розшуку слідство.

У ДБР повідомляють, що за молдавськими законами Гривенку загрожує 8 років ув'язнення.

Питання руба

Як перевіряють чиновників

Влаштуватися на державну службу просто з вулиці не можна. Перед прийняттям людину перевіряють. Про те, наскільки перевірка глибока, «КП в Україні» розповів колишній співробітник СБУ Іван Ступак:

- Насамперед перевіряється освіта та справжність диплома. Також зазвичай потрібні довідки про стан здоров'я, чи людина не стоїть на психіатричному, наркологічному обліку. За лінією СБУ перевірка невелика - це справжність місця проживання, відсутність порочних зв'язків. За лінією поліції перевіряється відсутність судимості, перебування під слідством. Але навіть якщо якась деталь у біографії бентежить, її, як правило, не чіпають. Бо якщо інформація не підтвердиться, а людині відмовить у працевлаштуванні, вона може подати до суду.

Експерт наголошує на тому, що всі перевірки проводяться виключно всередині України, оскільки держслужбовцем може стати лише наш громадянин. База Інтерполу не зачіпається.