18 червня
Завантажити ще

Негласна перемога РФ? Двері у НАТО відчинені, але увійти в них Україна не може

Негласна перемога РФ? Двері у НАТО відчинені, але увійти в них Україна не може
Фото: Olivier Hoslet

Переговори сьогоднішнього засідання Ради «Росія – НАТО» тривали близько чотирьох годин замість запланованих трьох. Обговорювалися питання, пов'язані з європейською безпекою, ситуацією в Україні та навколо неї і питання, пов'язані з « військовою активністю, взаємною прозорістю та зниженням ризиків». Також йшлося і про ультиматум Росії про невступ України до НАТО.

На засідання Ради Україну не запросили. У ньому взяли участь 30 країн - членів Альянсу та керівництво НАТО. Росію представляла делегація, яку очолюють заступник голови МЗС Олександр Грушко та заступник голови Міноборони РФ Олександр Фомін.

Ця зустріч у Брюсселі є частиною переговорів Заходу з Росією щодо стратегічної безпеки у регіоні. 10 січня представники РФ та США провели двосторонню зустріч у Женеві, а 13 січня відбудуться переговори на рівні «Росія – ОБСЄ», у яких візьме участь і українська сторона.

Україна має право…

Але найважливішим є те, що на цій зустрічі нарешті вирішилася вся інтрига зі вступом України до НАТО і стала зрозумілою позиція західних союзників Києва. Після завершення роботи Ради Єнс Столтенберг на брифінгу заявив, що Альянс відмовив Росії у задоволенні її вимог щодо нерозширення НАТО та присутності військ Блоку на його східному фланзі. І що рішення про готовність України до вступу до НАТО можуть приймати лише Україна та 30 союзників у Альянсі.

Росія не може накладати вето на рішення про те, коли Україна має вступити до НАТО. Союзники готові надавати підтримку Україні на її шляху до НАТО, у модернізації її Збройних сил, виконанні стандартів НАТО, і, зрештою, саме союзники та Україна прийматимуть рішення про її членство», - сказав Генеральний секретар Альянсу.

Заступник держсекретаря США Венді Шерман також заявила, що кожна країна має право самостійно обирати свій шлях. «На сьогоднішньому засіданні Ради «Росія – НАТО» я підтвердила основні засади міжнародної системи та європейської безпеки: кожна країна має суверенне право обирати свій шлях», - йдеться у повідомленні.

…але НАТО не поспішає з його реалізацією

Але далі в цю діжку меду для України вклав велику ложку дьогтю представник Німеччини. Виявляється, що це лише на словах західні партнери відчинили двері перед Україною для вступу до НАТО. Насправді ж частина країн НАТО категорично не хочуть приймати її до своїх лав.

Офіційний представник уряду Німеччини Штеффен Хебештрайт заявив, що сьогодні вступ України до НАТО не розглядається (!). «Основні принципи міжнародного права, як і раніше, діють і не підлягають обговоренню, і ці основні принципи припускають, що кожна країна має право самостійно вирішувати, до якого союзу їй приєднуватися. Але хочу ясно вказати, що наразі вступ України до НАТО не обговорюється», - заявив він.

Західні експерти вже давно кажуть, що вступ України до НАТО – це питання не ближньої, а середньо- та далекострокової перспективи. І йдеться не менше ніж про 10-15 років.

Єнс Столтенберг: Нам потрібна інфраструктура для плідного діалогу

Тобто формально Альянс начебто відмовив Росії у її ультиматумі про заборону вступу України до НАТО. А фактично зачинив перед нею двері на невизначений час. Чого, власне, і домагалася Росія.

Що ще важливо, так це те, що Єнс Столтенберг заявив, що Брюссель готовий відновити роботу місії Росії при НАТО без попередніх умов. "Нам потрібна інфраструктура для плідного діалогу", - сказав він. І що гарантії безпеки, передбачені Статутом Блоку, не поширюються на Україну. Генсек Альянсу нагадав, що зусилля НАТО зосереджені лише на захисті союзників, включаючи східні країни Альянсу.

Думка експертів

Тарас Загородній, політолог:

- Питання про вступ до НАТО серйозно взагалі не розглядається нашими західними партнерами, у всякому разі, частиною з них. І нам просто розповідають казки про вступ до Альянсу. Але проблема в тому, що в Україні є багато людей, які вірять у ці казки.

Німці та французи є важливими противниками вступу Києва до НАТО через свої особливі відносини з Росією. Крім того, НАТО нам не світить хоча б тому, що ми не контролюємо частину свого кордону. У країнах Альянсу достатньо корумпованих політиків, яких можна купити, щоб Україна ніколи не вступила до Блоку. Та й Путін сам чудово розуміє, що Україну в НАТО не ухвалять. Він виступає проти натовської інфраструктури в Україні та домагається нейтрального статусу нашої країни.

Олексій Якубін, політолог:

- Ніхто й не очікував, що НАТО офіційно погодиться на ультиматум Путіна. Але неофіційно вони його фактично виконали. Шлях до Альянсу відкритий, але йти Києву не можна. Та й у Москві чудово розуміють, що у Блоці немає консенсусу щодо вступу України. Своїм ультиматумом Москва просто завищувала ставки у переговорах для вирішення інших питань. Наприклад, як мінімум, будуть відновлені відносини з НАТО, домовляться про контроль над озброєннями та про обмеження на відкриття нових військових баз. І Росія публічно окреслила «червоні лінії», які НАТО, якщо хоче мати справу з Москвою, не зможе переступати.

А взагалі, коли ми говоримо про вступ України до НАТО, то слід розуміти, що це залежить від Берліна та Парижа. Там вирішують, чи вигідно це для них, чи ні. І зараз вони дійшли висновку, що це не вигідно їм і більш затратно. Для них Україна в НАТО – це більше видатків та більше конфронтації у центрі Європи з огляду на позицію Росії. А США не готові «ламати через коліно» Німеччину та Францію, щоб ті погодилися на наш вступ до Альянсу. Тобто Путін неформально переміг – України у Блоці найближчим часом не буде.