22 грудня
Завантажити ще

Президент Казахстану назвав протести актом агресії, мітингувальників - терористами, і звернувся за допомогою до Росії та Білорусі

Президент Казахстану назвав протести актом агресії, мітингувальників - терористами, і звернувся за допомогою до Росії та Білорусі
Фото: facebook.com \karasayinfo.kz

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв звернувся з зверненням, в якому попросив держави Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) про допомогу. Він заявив, що «терористичні банди», які пройшли підготовку за кордоном, беруть під контроль великі інфраструктурні об'єкти в країні, зокрема аеропорт та п'ять літаків, а також будівлі, де є зброя. Протести Токаєв розглядає як акт агресії.

Глава держави заявив, що зараз у Казахстані триває антитерористична операція. Він назвав протестувальників міжнародними терористами, а самі акції протесту – актом агресії.

– ведуть бої з курсантами училищ. Наразі триває бій під Алмати з підрозділом ВДВ. Йде наполегливий бій. Тому я вважаю, що з нашого боку, з огляду на те, що дані терористичні банди є міжнародними, вони пройшли підготовку за кордоном, їх напад на Казахстан слід розглядати як акт агресії. У зв’язку з цим, покладаючись на договір про колективну безпеку, я сьогодні звернувся до голів ОДКБ надати допомогу у подоланні цієї терористичної загрози, - заявив президент Казахстану.

Він наголосив, що звернення до глав держав ОДКБ є "доречним та своєчасним". Токаєв планує домовитися про прибуття силовиків із Білорусі та Росії до Казахстану.

- Насправді це вже не загроза, це підрив цілісності держави і найголовніше – це напад на наших громадян, які просять мене, як Главу держави, терміново надати їм допомогу. Мій конституційний обов'язок у тому, що я повинен дбати про благополуччя, спокій та безпеку наших громадян. Тому звернення до сторін щодо Організації Договору про колективну безпеку вважаю абсолютно доречним, своєчасним, - наголосив президент.

До складу ОДКБ входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Росія та Таджикистан. В рамках ОДКБ країни-учасниці договору мають право відправляти свої війська до Казахстану.

За кілька годин до відеозвернення Токаєв запровадив надзвичайний стан у всьому Казахстані, після цього з'явилася інформація, що з ним (і потім із Володимиром Путіним) провів телефонну розмову президент Білорусі Олександр Лукашенко.

Що було раніше

У Казахстані з 2 січня продовжуються акції протесту, спровоковані різким зростанням цін на скраплений газ. До вечора 4 січня вони поширилися на всі великі міста, причому протестувальники вже вимагають не лише підвищення рівня життя та падіння цін, а й перезавантаження влади у країні. По всій країні 5 січня відключили Інтернет, наразі його поступово повертають.

Вдруге 5 січня Касим-Жомарт Токаєв відправив у відставку уряд і пообіцяв перевибори до парламенту і повернув ціни на газ на рівень 2020 року, але ці кроки вже не діють на протестувальників.

Вдень 5 січня у відеозверненні Токаєв повідомив, що після відставки Назарбаєва очолив Раду безпеки Казахстану, зазначив, що те, що відбувається на вулицях, "не можна терпіти" і пообіцяв діяти жорстко на користь народу. Також президент заявив, що серед силовиків внаслідок зіткнень є загиблі та поранені.