Завантажити ще

Назарбаєв пішов у відставку з довічної посади - голови Ради безпеки Казахстану. Його змінив Токаєв і обіцяє діяти жорстко

Назарбаєв пішов у відставку з довічної посади - голови Ради безпеки Казахстану. Його змінив Токаєв і обіцяє діяти жорстко
Фото: zakon.kz

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв змінив на чолі Ради безпеки країни його довічного (як планувалося) керівника Нурсултана Назарбаєва. Перший президент Казахстану та Батько нації (Єлбаси) пішов у відставку з посади голови Ради безпеки. Про це стало відомо з відеозвернення Токаєва 5 січня.

Президент Казахстану Токаєв у зверненні до нації заявив, що вступає на посаду голови Ради безпеки і "діятиме жорстко". Він упевнений, що народ його підтримає.

- Як глава держави і з сьогодні голова Ради Безпеки я маю намір діяти максимально жорстко. Це питання безпеки наших громадян, які звертаються з численними проханнями до мене захистити їхнє життя та життя сімей. Це питання безпеки нашої держави. Упевнений, що народ мене підтримає, - заявив він.

Токаєв заговорив про "мотивованих фінансово-змовників"

Президент наголосив, що зобов'язаний захищати безпеку та спокій наших громадян, турбуватися про цілісність Казахстану, і вжиті ним до цього заходи націлені на благополуччя багатонаціонального Казахстану.

- Але ці заходи поки що не достатні. Привертає увагу висока організованість бешкетуючих елементів. Це свідчить про ретельно продуманий план дій змовників, мотивованих фінансово. Саме змовників, - наголосив він.

- Хоч би що я перебуватиму в столиці. Це мій конституційний обов'язок бути разом із народом. Разом ми подолаємо цю чорну смугу в історії Казахстану. Вийдемо із неї сильними. Незабаром я виступлю з новими пропозиціями щодо політичної трансформації Казахстану. Я залишаюся на колишній позиції послідовних реформ, – резюмував він.

ІСТОРІЯ ПИТАННЯ

Протести проти підвищення цін на газ, що почалися 2 січня на заході Казахстану, охопили всю країну, незважаючи на те що через два дні влада країни "відкотила" тарифи назад. До вечора 4 січня мітинги, масові ходи відзначаються у всіх великих містах країни, поліція проводить затримання, в Алмати застосовані світлошумові гранати, сльозогінний газ. Тут протестувальники влаштували сутички із силовиками та підпалили кілька поліцейських авто.

У ніч проти 5 січня Токаєв ввів у Алмати і на заході країни надзвичайний стан і комендантську годину, до колишньої столиці увійшла бронетехніка. Однак це тільки підлило олії у вогонь: вдень 5 січня протестуючі захопили президентську резиденцію в Алмати (основна базується в Нур-Султані, тобто колишній Астані, перейменованій на честь Назарбаєва), низку редакцій ЗМІ та інші будівлі, заволоділи зброєю поліцейських і продовжують зіткнення із силовиками. У всій країні 5 січня відключили інтернет.

Крім того, Токаєв відправив у відставку уряд та пообіцяв перевибори до парламенту, але ці заяви вже не діють на протестувальників.