Завантажити ще

7 політичних нововведень від депутатів у 2022 році

7 політичних нововведень від депутатів у 2022 році
Фото: УНІАН

Не мучимо: законодавчі плани народних депутатів на 2022 рік - грандіозні. Парламентарі мають намір взятися за проведення реформ і для цього навіть підкоригують Конституцію.

Пенсійна реформа

– Розраховуємо, що вже у січні почнемо розгляд законодавчих ініціатив з пенсійної реформи, адже другий рівень пенсійного забезпечення має стартувати у 2023 році, – заявив перший віце-спікер Верховної Ради Олександр Корнієнко.

Уряд має намір "обкатувати" черговий етап пенсійної реформи – накопичувальну систему – у 2023-2026 рр.

Розраховуємо, що вже у січні почнемо розгляд законодавчих ініціатив з пенсійної реформи

Суть реформи полягає в тому, що всі офіційно працевлаштовані люди (до 55 років) зможуть відкрити свої пенсійні накопичувальні рахунки. Держава перераховуватиме туди частину податків (роботодавець платить ЄСВ) + громадянам дозволять перераховувати туди і свої допкошти.

Спочатку гроші акумулюватимуться в Єдиному державному накопичувальному фонді. Після 2026 року українці за бажанням зможуть забрати гроші з фонду та перевести їх до будь-якого недержавного фонду (з переліку, який надасть державний регулятор – Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України).

Економічний паспорт для дітей

Одним із перших рішень Верховної Ради у новому році може стати розгляд у першому читанні президентського законопроекту про економічний паспорт українця.

- Найімовірніше, перше читання буде на початку 2022 року. Можливо, через 2 місяці - у березні-квітні 2022 року - вже матимемо цей закон,

анонсував народний депутат Данило Гетьманцев.

Законопроект про економічний паспорт передбачає накопичення плати за використання надр країни на персональних рахунках українців, народжених після 1 січня 2019 року. Після досягнення ним 18 років гроші можна використати на навчання, покупку власного житла, лікування тяжких захворювань. Або за наявності критичних станів здоров'я будь-коли до досягнення 18 років.

Парламентарії, як Санта-Клаус, можуть виконувати бажання. Але, за великим рахунком, здебільшого свої. Фото: acebook.com/verkhovna.rada.ukraine

Парламентарії, як Санта-Клаус, можуть виконувати бажання. Але, за великим рахунком, здебільшого свої. Фото: acebook.com/verkhovna.rada.ukraine

Курс - на сильних мерів

На початку сьомої сесії Верховної Ради депутати планують зареєструвати законопроект про внесення змін до Конституції щодо децентралізації.  Документ передбачатиме абсолютно новий алгоритм організації та роботи місцевої влади.

- Нарешті з'являться громади, які матимуть не лише гроші, але й широкі права, включаючи головне – приймати будь-які рішення місцевого значення, регулювання яких держава не передала іншим органам. Тобто охороною державного кордону займається держава, а ось із питанням знесення парканів на місці розберуться без вказівок зверху, – пояснював народний депутат Дмитро Гурін.

Крім того, суттєво посилюються позиції мера (глави громади). Насправді це означає, що мер одноосібно буде виконавчим органом громади (самостійно формувати та очолювати), всі рішення виконавчої влади затверджуються від його імені. Він самостійно має право вирішувати, кому та в яких обсягах делегувати право підпису, розділяти повноваження та контролювати, які документи мають йти через його стіл. Ще одне право мера – головувати на сесіях рад громад.

Податкові послаблення

У березні-квітні депутати планують проголосувати (у другому читанні!) пакет законопроектів, які запускають податкову реформу у країні.

- Велика податкова реформа має запрацювати у 2023 році та дозволить знизити податки з доходів фізичних та юридичних осіб, а також запровадить податок на виведений капітал,

розповів перший віцеспікер парламенту Олександр Корнієнко.

У той же час міністр фінансів Сергій Марченко вже натякнув, що радикальної податкової реформи чекати не варто - аж надто великі фіскальні ризики.

- Я не вважаю сьогодні за можливе проведення радикальної податкової реформи. Ми собі цього просто не можемо дозволити, тому що будь-які реформи, що наразі дискутуються, від зменшення ставок ПДВ, об'єднання ПДФО з ЄСВ до введення податку на виведений капітал і так далі - вони всі тягнуть за собою суттєві фіскальні ризики, - сказав Марченко.

СБУ дозволить всіх прослуховувати

У другому читанні депутати мають намір ухвалити законопроект про реформу Служби безпеки України. СБУ має бути позбавлена не властивих їй функцій, зокрема правоохоронних повноважень та розслідування правопорушень. Водночас існуючий законопроект наділяє Службу винятковими повноваженнями з нагляду та можливістю збирати і зберігати публічну й приватну інформацію про приватних осіб та установи.

На думку експертів Міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch, ці повноваження потенційно порушують права людини. Зважте самі: спецслужба зможе вимагати від телекомунікаційних та інтернет-компаній встановити спеціальне обладнання, яке дозволяє СБУ мати постійний доступ до відомостей про користувачів. Тобто телефонні та інтернет-контакти кожного (!) користувача, зареєстрованого в Україні, будуть на прослуховуванні. Також СБУ зможе блокувати веб-сайти на свій розсуд, навіть не чекаючи відповідної судової ухвали.

У Кличка відберуть владу

Ще у 2021 році народні депутати хотіли ухвалити законопроект про столицю. Але через політичні торги розгляд документа перенесли на 2022 рік.

– Цей закон важливий для киян насамперед тим, що повернуться райради. Можна буде простіше достукатися до своїх депутатів,

розповів народний депутат Олександр Качура.

За новим законом депутати хочуть розділити повноваження мера та голови КМДА: мер керуватиме містом (займатиметься громадським транспортом, боротиметься із заторами на дорогах тощо), а ось функції столиці візьме на себе голова КМДА.

Повернення мажоритарки

Висока ймовірність того, що у 2022 році народні депутати повернуть змішану виборчу систему. По-перше, відповідний законопроект уже зареєстровано у парламенті. По-друге, голова пропрезидентської фракції Давид Арахамія вже публічно кілька разів заявив, що голоси на підтримку такої ідеї знайдуться.

- Я навіть не знаю відмовок, які б завадили повернутися до змішаної системи. З новою системою поекспериментували на місцевих виборах – побачили дуже багато негативу. Основний мінус – кандидати, які потрапляють до списків партій, один одного «знищують».

Умовно кажучи, третій номер починає «сипати» компромат на п'ятий номер, той - у відповідь. В результаті йде боротьба у списку, а не із зовнішніми опонентами. Мені цей механізм зовсім не подобається. А тепер уявіть відкритий партійний список, який включає багато претендентів. Це виглядає погано і, нарешті, дискредитує та «валить» усю політсилу, - заявив Арахамія.

ТИМ ЧАСОМ

Яка реформа чекає на парламент

У 2022 році кардинальна реформа чекає і на сам парламент. Зокрема, планується зробити капремонт у сесійній залі Верховної Ради та оновити систему для голосування. Нібито щоб остаточно поставити хрест на неперсональному голосуванні, в систему для голосування хочуть включити функцію розблокування за допомогою відбитка пальця або face-id.

Ця ідея на законодавчому рівні дозволить народним депутатам голосувати за законопроекти дистанційно, тобто за допомогою відеоконференцій.

– Наразі продовжуємо роботу над цим законопроектом із запровадження дистанційного голосування. Я думаю, що він буде одним із перших, який буде внесено після Нового року, – заявив спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук.

Планують депутати обзавестися новим сайтом ВРУ та мобільним спецдодатком.

- У Верховної Ради з'явиться новий сайт та програма для смартфонів, яка дозволить отримувати в месенджері або електронною поштою інформацію про розгляд законопроектів, – розповів про плани Олександр Корнієнко.