Завантажити ще

Жінки, не поспішайте до армії: розшифровуємо указ про військовий облік

Жінки, не поспішайте до армії: розшифровуємо указ про військовий облік
Фото: Олег Шрамко/УНІАН

«Ну що, плани змінюються – на каву зустрічаємося не у ТЦ, а у військкоматі », – жартувала у середу моя близька подруга.

«Доню, ти вже на облік у військкоматі встала?» - кепкувала в четвер мама.

«Все, тепер я зрозумів, чому ти купила собі черевики а-ля «берці», мабуть, знала, що служитимемо разом», - іронізував чоловік-військовий.

За останні дні жартів з приводу гучного указу №313 Міноборони про розширення переліку професій, які поставили жінок під військовий обов'язок, - не злічити. Але якщо одні жартують, то інші - хвилюються, не знаючи, як на практиці буде реалізовуватись указ Міноборони

«КП в Україні», поспілкувавшись із народними депутатами, військовими експертами та представниками військкоматів, визначила п'ять фактів на цю тему.

1. Жінок ставлять на облік ще з 1994 року

Розробляючи указ №313, у Мінобороні велосипед не винайшли. Ще у 1994 році за підписом прем'єр-міністра Віталія Масола було видано постанову про перелік спеціальностей, за якими жінки, які мають відповідну підготовку, можуть бути взяті на військовий облік. У документі було 7 «цивільних» спеціальностей (медики, зв'язківці, механіки, геодезисти, поліграфісти, метеорологи, радіомеханіки) та вказувалося 30 військово-облікових спеціальностей, на які у разі потреби могли б призвати «облікованих».

У березні 2021 року народні депутати лише ухвалили норму про те, що Міноборони має переглянути перелік професій, з якими жінки мають ставати на військовий облік. У Мінобороні, мабуть, вирішили передбати і роздмухали перелік професій до якихось немислимих і необґрунтованих масштабів. Декілька народних депутатів у коментарі «КП в Україні» запевнили, що найближчим часом оборонне відомство перегляне свій указ і викреслить з нього багато спеціальностей та професій.

2. Кому йти у військкомат

А тепер найцікавіше - як дізнатися, чи моя спеціальність/професія вимагає поставлення на військовий облік і в який термін потрібно йти у військкомат? У Міноборони кажуть: чекайте від нас вказівок – згодом усе пояснимо і дамо чіткий план дій. Тому наберіться терпіння і дочекайтеся ц/у Міноборони.

Якщо ж відповіді хочеться знати прямо зараз, то дійте «наосліп» - підіть (або зателефонуйте) до найближчого військкомату. Не забудьте захопити з собою паспорт, ІПН та диплом. І там уже вивчать ваші професійні навички і скажуть, чи підпадає ваша спеціальність під указ №313, чи ні.

Щодо термінів прибуття у військкомат, то зараз це потрібно зробити протягом 7 днів з моменту отримання на руки приписного від вузу або іншого військкомату

Але будьте готові до «сюрпризу». Не дивуйтеся, якщо умовно завтра підете у військкомат і не отримаєте точних відповідей. Як зізнався у коментарі «КП в Україні» один із військкомів, станом на сьогодні військові керуються «старими» документами.

 

- Життя на «цивілці» та в армії відрізняється. Для нас недостатньо, що указ Міноборони просто набуде чинності. Його ще повинні розписати до виконання і довести по ієрархічних сходах, що спадають, на місця. Жодних нових розпоряджень ми не отримували. Тому поки, напевно, вестимемо облік по-старому - насамперед медиків, зв'язківців і тих, у кого військова кафедра за плечима, - зізнається наш співрозмовник. - Щодо термінів прибуття у військкомат, то зараз це потрібно зробити протягом 7 днів з моменту отримання на руки приписного від вишу або іншого військкомату (у разі зміни місця проживання).

3. Без військового квитка не візьмуть на роботу чи оштрафують

Про що ще указ Міноборони? Документ зобов'язує жінок надавати до відділу кадрів не лише паспорт, диплом, а й довідку про перебування на військовому обліку. Передбачається, що протягом 2022 року всі, кого стосується указ 313, мають стати на військовий облік.

Штраф для посадових осіб підприємств, установ, організацій за прийняття на роботу військовозобов'язаних та призовників, які не перебувають на військовому обліку

Не встигли? Тоді з 1 січня 2023 готуйте ширше відкривати гаманці. Розмір штрафу для жінок, які не стали на військовий облік до 2023 року, становитиме 850 грн., для підприємств, які прийняли їх на роботу – 5500 грн. Але, як зазначають експерти, зі штрафами вийшла колізія.

- У березні 2021 року з КУпАП виключено ст. 211-3 та 211-5, які передбачали штраф для посадових осіб підприємств, установ, організацій за прийняття на роботу військовозобов'язаних та призовників, які не перебувають на військовому обліку, та за несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення такого військового обліку. Відповідальність передбачена лише для військовозобов'язаних згідно зі ст. 210-1 КУпАП, а саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку встановлено штраф у розмірі від 30 до 50 неоподатковуваних доходів громадян (від 510 до 850 гривень), – зазначає головний редактор журналу «Кадровик України» Таміла Радченко.

4. Здоров'я може підвести

Але навіть якщо ви маєте потрібну спеціальність, вас можуть не поставити на військовий облік. Ще належить пройти медкомісію. Хто знає, можливо ви не пройдете за станом здоров'я. У такому разі військкомат видасть відповідну довідку, яку слід подати за місцем роботи.

Як організовуватиметься медкомісія при військкоматах - окреме болюче питання. Наразі всі сили людей у білих халатах в основному кинуті на боротьбу з коронавірусом. Оголився гострий дефіцит із медспеціалістами.

5. Стати на облік – це ще не призов до армії

Припустімо, вас поставили на облік. Що далі? Чи є ризик, що завтра відправлять у зону ООС? Таке можливо, якщо в країні офіційно буде оголошено воєнний стан. У мирний час служба в армії для жінок можлива лише за згодою, тобто після підписання контракту.

Водночас, за логікою, абсолютно всі особи, які стають на військовий облік, але раніше не проходили військову службу, мають пройти навчання. Умовно кажучи, у певний час військкомат організує для «бібліотекарш, балерин та журналістів» збори (імовірно тривалість може бути від двох тижнів до трьох місяців), на яких розкажуть і покажуть, як марширувати, віддавати військове вітання, копати окопи, навчать розбиратися в зірочках» на погонах військових тощо.

Довідка КП

Законопроект, який згодом породив указ Міністерства оборони №313, був прийнятий 30 березня 2021 року. Він поданий до Верховної Ради з ініціативи президента Володимира Зеленського. Його глобальна мета – реформування системи військових комісаріатів, а також «упорядкування питань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Офіційно нові правила запроваджено для вдосконалення комплектування Збройних сил України. Неофіційно – бо в армії недобір.

Ухвалення документа було дуже дискусійним. Але тоді найбільше уваги було приділено не «жіночому питанню», а питанню призову без мобілізації резервістів у разі "особливого періоду".