Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Чому Україна та США проти боротьби з героїзацією нацизму

Чому Україна та США проти боротьби з героїзацією нацизму
Фото: REUTERS/Едуардо Муньос/Пул

За цей документ проголосували 130 країн, утрималися 49, у тому числі Франція, Німеччина, Нідерланди та Польща. Проти проголосували США та Україна.

Резолюція зветься «Боротьба з героїзацією нацизму, неонацизмом та іншими видами практики, які сприяють ескалації сучасних форм расизму, расової дискримінації, ксенофобії та пов'язаної з ними нетерпимості».

Подарунок російській пропаганді

Природно, що в Росії не проминули нагоди цим скористатися. «Щодо України, ні для кого не секрет, що до влади в Україні прийшли сили, які симпатизують неонацистам, підтримують їх і переслідують усіх інакодумців, чесних українських патріотів», - заявив перший заступник голови міжнародного комітету Радфеду Росії Володимир Джабаров.

В Україні є свій закон про заборону нацизму

Насправді це чиста маніпуляція. По-перше, в Україні з 2015 року діє закон про заборону нацистської та комуністичної ідеології й поглядів. І що примітно, цей документ визнає лише Українську повстанську армію (УПА) та Організацію українських націоналістів (ОУН) борцями за незалежність України. А ось дивізію СС "Галичина", яка воювала у складі вермахту та була сформована з українців, - ні.

Крім цього, саме відсутність заборони на комуністичну ідеологію в російській резолюції є причиною неголосування за неї Україною. «Доки сталінізм та неосталінізм не засуджуватимуться однаково, як і нацизм, неонацизм та інші форми нетерпимості, Україна не зможе підтримати цей документ», - пояснив екс-заступник представника України при ООН Андрій Цимбалюк.

Резолюція забороняє обговорення нацизму вченими

Запропонований Росією документ не лише забороняє героїзацію нацизму, але й накладає заборону на обговорення цього питання зокрема й науковцями. У США вважають, що російська резолюція є фактично забороною на обговорення історичних фактів і, таким чином, запереченням демократії. Американські дипломати відзначають дуже вузькі рамки російської резолюції та її політизований характер і вважають, що вона потребує серйозних змін, оскільки зазіхає на фундаментальну свободу висловлювання думок.

У США головний принцип права – це свобода слова. Вважається, що правильні ідеї і справді завжди зможуть перемогти своїми аргументами будь-які мракобісні заяви. І абсолютно неможливо виносити на обговорення будь-які закони, особливо на міжнародному рівні, які можуть заборонити певною мірою обговорення важливих історичних подій. Ця резолюція суперечить першій поправці до конституції США, яка передбачає свободу слова та думок.

Побічно цю позицію підтримують й ті європейські країни, котрі утрималися від голосування за російський проект.

Думка експертів

Віталій Бала, політолог:

- У нас є свій закон про заборону нацистської ідеології, тож звинувачувати Україну в її підтримці просто безглуздо. І він набагато ширший, ніж у резолюції ООН. В Україні до нацизму прирівняні і комуністична ідеологія, і її крайня форма – сталінізм. А оскільки цього у резолюції ООН немає, то Україна за нього не голосує. Звичайно, це подарунок російській пропаганді, але нам на це не варто зважати, надалі слід твердо дотримуватися своєї позиції.

Руслан Бортник, політолог:

– Позицію України можна пояснити двома причинами. Перше – це російський проект, і Київ ніколи не підтримає те, що пропонує Москва. Друге – страх того, що деякі пункти цієї резолюції можуть бути екстраполовані проти українських правих рухів та партій часів Другої світової війни типу ОУН (УПА) та їхніх нинішніх послідовників. І ця позиція Києва є відверто програшною – не підтримати боротьбу з нацизмом. Не хочете підтримувати з якихось причин – утримайтеся, навіщо так категорично голосувати «проти»?

Тарас Загородній, політолог:

- Україна та США воювали проти нацизму та зазнали жертв. У Другій світовій війні загинуло близько 8 мільйонів українців. Тобто до нас не може бути жодних претензій щодо героїзації нацизму. І претензій немає – у США живе дуже активна європейська діаспора, і вона не засуджує Київ у цьому питанні. ОУН-УПА також воювали із фашистами, і це визнали у Нюрнберзі.

Інша річ, що нам самим потрібно визначитись, хто ким був у нашій історії. Із ОУН (УПА) наразі зрозуміло – борці за Україну. А за кого, наприклад, воювали українці у Червоній армії – за Україну, СРСР чи Сталіна? Ці та багато інших питань у нас не вирішені.

Історія питання

Генасамблея ООН не вперше приймає російський проект резолюції, який засуджує героїзацію нацизму.

Документ приймають на щорічній основі починаючи з 2012 року. Тоді за нього проголосували 120 зі 193 країн-членів ООН, проти виступили три країни - США, Канада та Маршаллові острови. 57 країн, включаючи Україну, утрималися. У 2013 році «за» проголосували 126 держав, проти – США, Канада та Палау. 2014 року "за" проголосували 115 країн, 55 утрималися. Канада, США та Україна проголосували "проти".

У 2020 році резолюцію схвалили 130 країн, 51 держава утрималася, проти виступили Україна та США.

Новини по темі: ООН Новини США Україна