Завантажити ще

254 млн. доларів на демократію. Навіщо Джо Байден так розкидається грошима

254 млн. доларів на демократію. Навіщо Джо Байден так розкидається грошима
Фото: REUTERS/Лія Мілліс

Президент США Джо Байден у ході віртуального саміту «За демократію» повідомив про плани виділити 254 млн. доларів на просування у світі демократії та вільних виборів. Також планується створити фонд для підтримки незалежних ЗМІ та запустити програми боротьби з корупцією.

«Ми працюємо з Конгресом над тим, щоб виділити 254 млн доларів на підтримку урядів та свободу ЗМІ, боротьбу з корупцією, підтримку демократичних реформ, просування демократії та визначення того, що таке вільні вибори», - сказав Байден 9 грудня під час саміту «За демократію».

На перший погляд, чверть мільярда доларів може бути дуже великою сумою. Для порівняння Україна наступного року отримає 300 мільйонів на нове озброєння. У Конгресі США вже було представлено на голосування обох палат варіант проекту оборонного бюджету, згідно з яким Україна отримає цю суму.

Але на тлі бюджету США, який обчислюється двадцятьма трильйонами доларів, це крапля у морі. Тільки цього року витратили на зброю та військовий бюджет 740 мільярдів доларів.

Навіщо Байден організовує альянс демократій?

Навіщо ж Джо Байдену треба виділяти такі великі суми? Офіційно – на захист демократії. Як вважає професор міжнародних відносин у Школі передових міжнародних досліджень Університету Джонса Хопкінса, старший науковий співробітник Американського інституту підприємництва Хел Брендс, Джо Байден сформулював головний стратегічний виклик ХХІ сторіччя – «Боротьба демократії з автократією. Зовнішньополітична стратегія США має бути сфокусована на зміцненні демократичного світу на тлі минулих, сьогоднішніх та майбутніх загроз», - пояснює експерт.

Відновлення зв'язків Америки з її демократичними союзниками в Європі та Східній Азії – один із головних пріоритетів зовнішньої політики та перший великий крок на шляху формування альянсу демократій

Як повідомляє «Голос Америки», організований адміністрацією Байдена саміт «За демократію» має ухвалити рішення про життєздатність геополітичного альянсу демократичних держав. Мається на увазі спроба створити міжнародне утворювання, яке було б ширшим за «Велику сімку», але фокусувалося б на геополітиці, а не на обороні, як НАТО, або економіці, як G20.

Нове об'єднання потрібне Джо Байдену, щоб згуртувати союзників під лідерством США. Вашингтон отримає майданчик для координації дій своїх партнерів, для жорсткішого політичного пресингу та досягнення своїх інтересів.

«Відновлення зв'язків Америки з її демократичними союзниками в Європі та Східній Азії – один із головних пріоритетів зовнішньої політики та перший великий крок на шляху формування альянсу демократій», - вважає ексспівробітник Ради з міжнародних відносин у Раді національної безпеки при президенті Джорджі Буші Томас Грем.

Окрім гучних фраз про захист демократії США переслідують свої цілі

Тим більше, що ось уже півтора десятиліття позиції демократичних суспільств у світі слабшають. В умовах наростання тиску з боку авторитарних та диктаторських режимів з'ясувалося, що в політичній системі, яку прийнято називати «західна демократія», є багато елементів, які роблять її вразливою. Особливо – з боку таких потужних у військовому чи економічному відношенні держав, як Китай та Росія, які у геополітиці хочуть грати за власними правилами.

– Геополітичний ландшафт змінився. Ми маємо справу зі стратегічною конкуренцією з боку автократичних держав – Китаю та Росії, які просувають свої завдання набагато рішучіше, кидаючи виклик демократичному світу та системі, яку останні сім десятиліть вибудовували Сполучені Штати та їхні союзники. На додаток до цього нам доводиться мати справу з новими технологіями, які допомагають авторитарним лідерам завдавати значної шкоди нашим цінностям. Тому настав час, коли демократичним країнам слід шукати нові шляхи співпраці – не лише у сфері оборони та безпеки, а й у політиці та інших сферах. Ось ця теза і стала основою ідеї «альянсу демократій», - каже політолог Еш Джейн, який очолює в «Атлантичній раді» програму Democratic Order.

Крім цього, Джо Байден, як представник Демократичної партії, повинен, як то кажуть, тримати марку захисника демократії в усьому світі. А крім цього, не варто забувати і про вибори, що пройдуть у США. У 2022 році - до Палати представників Конгресу, а у 2024-му – президентських. Реноме «захисника демократії» буде явно незайвим для демократів у боротьбі з консервативними республіканцями.

Ми маємо справу зі стратегічною конкуренцією з боку автократичних держав – Китаю та Росії, які просувають свої завдання набагато рішучіше

Також, окрім заявлених Джо Байденом цілей про захист демократії, ці 250 мільйонів дозволять ще міцніше прив'язати деякі країни до американських інтересів у світі. Наприклад, якщо Україна отримає якусь частину цієї суми, то вона не може залишитися невдячною Вашингтону. А значить, Київ стане ще більш сприйнятливим до побажань Вашингтона. Це ж стосується й інших країн, які йдуть у фарватері американської політики.

Думка експертів

Антон Кучухідзе, експерт-міжнародник:

- Якусь частину цих коштів Україна справді може отримати. Україна та США підписали Хартію про стратегічне партнерство, де також є положення про посилення демократії у нашій країні. Якщо говорити про інтереси США, то вони бачать у цьому м'яку форму впливу на глобальну політику і за допомогою цього своєрідного «альянсу демократій» можуть просувати свої національні інтереси. За допомогою цих грошей Вашингтон також посилює свою присутність у тих чи інших державах та зменшує політичний вплив Китаю чи Росії. Тобто, окрім гарних фраз про підтримку демократії, – це реальне збільшення свого впливу та просування інтересів США.

Олексій Якубін, політолог:

- Байден у такий спосіб намагається відновити статус США як світового демократичного лідера після того, як його зруйнував Трамп. Це навіть видно з прикладу телефонної розмови з Володимиром Путіним, перед цим президент США поговорив з іншими західними лідерами. Він це зробив для того, щоб показати, що говорив не від себе, а як лідер усього західного демократичного світу. Саміт «За демократію» - це розкручування того ж образу, що «США повертаються у світ», незважаючи на вихід із Афганістану, Сирії, Ірану. Щодо України, то наша країна може отримати деякі позиційні переваги. На цьому саміті виступав Володимир Зеленський, коли туди не було запрошено дві країни НАТО – Угорщину та Туреччину. А це означає, Київ може показати, що він завжди перебуває у колі інтересів США. Причому ці контакти відбуваються на різних рівнях.

Новини по темі: Новини США саміт Джо Байден