Завантажити ще

Що належить президентові: безкоштовний літак, а ось обід – власним коштом

Що належить президентові: безкоштовний літак, а ось обід – власним коштом
Фото: President.gov.ua

Президентові Володимиру Зеленському дорікнули за користування гелікоптерами під час відвідин державної резиденції «Синьогора» у Карпатах. На що одразу була відповідь з Офісу президента: «Користування резиденцією протягом одного-двох днів, як і гелікоптерами, відбувалося відповідно до звичайних протоколів щодо переміщення президента і його співробітників та користування відповідними об'єктами».

Який ще такий протокол? І що згідно з цим та іншими документами безкоштовно належить президентові?

Житло – три держдачі

Якщо в США президент має жити увесь період каденції виключно у Білому домі, то в Україні главі держави житло не виділяють. Наш президент може жити будь-де, але за свої гроші. Компенсації за оренду квартири главі держави не передбачено. Немає для президента й пільг щодо оплати комунальних послуг.

- Ну і ну! - здивуєтеся ви і парируєте: - А як же держдачі?

В саму точку!

У розпорядженні глави держави є три дачі – у Кончі-Заспі, «Заліссі» (Київська область) та «Синьогора» (Івано-Франківська область). У будь-яку з цих резиденцій президент може приїхати будь-коли і бути там абсолютно безкоштовно скільки завгодно.

Що, власне, і зробив Володимир Зеленський. У червні 2020 року президент переселився на держдачу в Кончі-Заспі, хоча, коли балотувався на пост глави держави, обіцяв усі держрезиденції віддати дітям. Журналісти з'ясували, що напередодні його переїзду держдачу відремонтували за 310 тисяч гривень. Звичайно, все за рахунок держбюджету.

Втім, місяць тому в інтерв'ю «Світське життя з Катею Осадчою» Зеленський заявив, що має намір незабаром залишити держдачу, мовляв, приглянули з дружиною будинок для покупки.

Державна резиденція ”Залісся” – одна з трьох, призначених президенту для безкоштовного проживання. Фото: Владислава Мусієнка/УНІАН

Державна резиденція ”Залісся” – одна з трьох, призначених президенту для безкоштовного проживання. Фото: Владислава Мусієнка/УНІАН

Транспорт – три літаки та п'ять машин

Ще президентові належать як мінімум два авто – той, яким він користується, та автомобіль-«дубль». «Колесами» президента забезпечує Держуправління справами.

А ось кількість автомобілів у кортежі президента – інформація з розряду держтаємниці. На початку свого президентства кортеж Володимира Зеленського складався з 5 автомобілів: Volkswagen Passat із проблисковими маячками – сигнальний автомобіль, що розчищає транспортний потік; Mercedes-Benz S-Class – автомобіль самого президента; Mercedes-Benz V-Class - Управління держохорони; Volkswagen Passat з мигалками - ще одне авто супроводу; Volkswagen Transporter – держохорона.

Є у президента України і власна авіафлотилія: 3 літаки та один гелікоптер. «Борт №1» - Airbus A319-115 (купувався ще за президента Віктора Ющенка), використовується в основному для закордонних поїздок глави держави. Літаки Ан-148-100В та Ан-74ТК-300Д та гелікоптер Мі-8МТВ-1 призначені для польотів Україною.

Минулого року Володимир Зеленський налітав майже на 12 мільйонів гривень, включаючи візити за кордон та Україною. Чи це багато? Для порівняння: у 2018 році перельоти президента Петра Порошенка коштували державі 26,592 млн грн, а 2016-го – 31,973 млн грн.

Безкоштовно президент може літати на державних суднах виключно у держсправах. Якщо ж він захоче взяти Airbus A319-115 і злітати на відпочинок на Мальдіви, це стане підставою для відкриття кримінального провадження за статтею "Зловживання владою".

Відпустка – не належить

В Основному законі країни відпустки для глави держави взагалі не передбачено! Президент виконує свої обов'язки безперервно протягом 5 років і не може довірити нікому виконання своїх обов'язків. Так говорить закон.

Але на практиці глави держав відлучалися на кілька днів у відпустку. Так, у січні 2018 року президент Петро Порошенко здійснив «приватний візит до Мальдів з метою короткого відпочинку». І, за його словами, увесь цей час був 24/7 на зв'язку.

Якщо президентові потрібно поправити здоров'я, його приймуть у відомчій лікарні «Феофанія». Саме тут від коронавірусу 2020-го і лікувався Володимир Зеленський.

Охорона – від 20 до 100 бодігардів

Забезпечується президент та його родина цілодобовою держохороною. Кількість бодігардів для кожного президента прописується указами із грифом «Таємно». За інформацією ЗМІ, за президентом Петром Порошенком було закріплено близько 25 охоронців, а за його попередником Віктором Януковичем – понад 100.

Щодо Володимира Зеленського, то його супроводжувала різна кількість бодігардів. У травні цього року ЗМІ нарахували, що під час відвідин президентом форуму «Україна.30» главу держави супроводжували 7 особистих охоронців, близько 20 співробітників Управління держохорони та двоє снайперів.

А з вересня (після недавнього замаху на першого помічника президента Сергія Шефіра), за інформацією «Української правди», на Банковій було ухвалено рішення посилити охорону першої особи країни.

Глава держави забезпечується цілодобовою охороною. Їхня кількість змінюється від президента до президента. Фото: president.gov.ua

Глава держави забезпечується цілодобовою охороною. Їхня кількість змінюється від президента до президента. Фото: president.gov.ua

Одяг та харчування – власним коштом

Щодо харчування: сніданки-обіди-вечері президентові платники податків не зобов'язані оплачувати. Безкоштовно глава держави може поїсти та випити лише під час офіційних прийомів та державних урочистостей.

Одяг президент купує собі за власний кошт. За держрахунок його речі можуть лише приводити до належного вигляду - послуги хімчистки.

Зарплата – 28 тисяч і без премій за «інтенсивність праці»

Минулого місяця президент Володимир Зеленський отримав зарплату вдвічі меншу, ніж його речник Сергій Нікіфіров. На запит видання «Українські новини» у Держуправління справами відповіли, що Зеленський отримав у жовтні 2021 року 28 тисяч гривень, а Сергію Нікіфорову нарахували 58 тисяч гривень.

Розмір президентського окладу відповідною ухвалою визначає Кабмін. Ось уже 16 років як за президентом закріплено зарплату, рівну 140% зарплати прем'єр-міністра (приблизно 28 тисяч гривень). Різного роду доплати та премії президентові не передбачені. Для порівняння, прес-секретар президента у жовтні отримав за інтенсивність праці 23 тисячі гривень до зарплати. Робота президентом не передбачає й такого поняття, як «відпускні», «лікарняні» чи «відрядження».

ЦІНА ЗАПИТАННЯ

На президентові стануть заощаджувати

У проекті держбюджету на 2022 рік передбачено 1 мільярд 80 мільйонів гривень на фінансування діяльності президента. 2021 року ця сума дорівнювала 1,268 мільярда гривень.