29 травня
Завантажити ще

Друга Меркель? Чого чекати Україні від нового канцлера Німеччини

Друга Меркель? Чого чекати Україні від нового канцлера Німеччини
Фото: Майкл Каппелер/Pool via REUTERS

У Німеччині розпочинається нова політична епоха. Ангела Меркель вже остаточно пішла з політичної арени, а коаліція із Соціал-демократичної партії, «Зелених» та Вільної демократичної партії обрала нового канцлера країни. Ним став лідер соціал-демократів Олаф Шольц. Видання Spiegel повідомляє, що засідання Бундестагу, на якому його буде обрано новим канцлером ФРН, пройде не пізніше 8 грудня.

Жорсткий спадкоємець Меркель

Олафу Шольцу 63 роки. У 2007-2009 роках він працював міністром праці та громадських справ ФРН в уряді Меркель. У 2018-2021 роках. був міністром фінансів та паралельно віцеканцлером. У ході виборчої кампанії Шольц позиціонував себе як спадкоємець Меркель.

Як повідомляє ВВС, серйозних змін у політиці щодо Росії німецькі оглядачі від нового уряду не чекають. Соціал-демократи раніше вважалися більш доброзичливою до Москви партією, ніж партія Меркель – ХДС. Але через дії Москви останніми роками німецьким політикам стало складніше виступати за дружбу чи бізнес-партнерство з Росією.

Олаф Шольц завжди критикував російське керівництво за анексію Криму та агресію на сході України та в Азовському морі, а також за тиск на громадське суспільство.

Як повідомляє агентство DPA, в ухваленій коаліційній угоді соціал-демократів, «зелених» та вільних демократів кардинально змінилася риторика щодо Росії, якщо порівнювати з текстом угоди уряду Ангели Меркель у 2017 році.

Росія перестала бути партнером ФРН

Чотири роки тому в угоді йшлося про «зацікавленість у добрих відносинах та близьку співпрацю з РФ для захисту миру», про те, що Німеччина хоче «разом з Росією гарантувати мир у Європі», пропонувалося Москві рухатися до «спільної економічної зони від Лісабона до Владивостока » та мета політики ФРН щодо Росії була – «повернення до взаємної довіри й мирного балансу інтересів».

Тепер угода не називає Москву партнером чи потенційним партнером, а лише констатує, що «Росія є важливим політичним гравцем», з яким Німеччина прагне «стабільних відносин» і готова до «конструктивного діалогу».

Як пише Deutsche Welle, «чоловіча дружба, як свого часу зі Шредером (ексканцлер ФРН від соціал-демократів, який тепер працює на «Газпром». – Ред.), між Путіним та Шольцем неможлива».

«Олаф Шольц – точно не Герхард Шредер, це інший тип політика, більш діловий, скоріше схожий на Меркель. Він не з тих, хто піде з Путіним до сауни»,

вважає експерт Німецького товариства зовнішньої політики (DGAP) Штефан Майстер.

«Я думаю, Шольц не захоче зіпсувати свій імідж, якщо занадто орієнтуватиметься на Шредера, чия репутація в Німеччині сильно підмочена після того, як він почав працювати на російські енергетичні компанії», - вважає експерт з Східної Європи Герхард Манготт.

Україна та Білорусь залишаться у фокусі

«Ми вимагаємо негайного припинення спроб дестабілізації України, насильства у Східній Україні та незаконної анексії Криму », – сказано у коаліційній угоді, а шляхом вирішення конфлікту на сході України названо реалізацію Мінських угод. У документі також міститься критика «всебічного обмеження громадських та демократичних свобод» у Росії і йдеться про відданість Німеччини підтримці громадського суспільства.

Хоча Шольц є прихильником проекту «Північний потік-2», він вважає, що транзит російського газу через Україну має продовжуватись і після запуску газопроводу. «Важливо, щоб було враховано гарантії, пов'язані з його використанням», - заявив Шольц журналістам у Берліні в понеділок, 22 листопада. За його словами, це означає, що Україна має залишатися транзитною країною.

Олаф Шольц також займає жорстку позицію щодо білоруської влади. Він підтримав санкції через ситуацію з мігрантами на кордоні і назвав Олександра Лукашенка «диктатором, який використовує зневірених людей у ганебній грі».

Посаду глави МЗС займе глава «зелених» Анналена Бербок. Вона може стати першою жінкою-міністром закордонних справ Німеччини та обіцяє задати новий, жорсткіший тон у спілкуванні з Москвою. Російську владу Бербок публічно назвала «корупційним режимом», а на тлі недавнього скупчення військ РФ біля кордону з Україною закликала посилити тиск на Москву, говорячи про необхідність вести з такими країнами, як КНР та РФ, політику «діалогу та жорсткості».

Бербок без застережень виступає за негайну відмову від газопроводу «Північний потік-2». Вона також відкрито закликає підтримати Україну і нагадати Росії, що незалежні держави мають право обирати самі, до яких альянсів вступати. «Сюди належить перспектива для України щодо вступу до ЄС та НАТО», - вважає представник німецьких «зелених».