Днями Олександр Лукашенко заявив, що Німеччина має прийняти кілька тисяч біженців, а Польща – відкрити коридор для них через свою територію. "Я чекаю на відповідь ЄС на питання про 2000 біженців", – сказав Лукашенко на зустрічі з губернатором прикордонної з Польщею Гродненської області. Він попросив ЄС, особливо Німеччину, "забрати цих людей у нас", - повідомляє німецьке видання Spiegel.
Мінськ також висловив готовність відправити 5 тисяч мігрантів на батьківщину, якщо 2 тисячі людей прийме ЄС. Минулого тижня було вивезено 400 іракців.
І тепер Берлін відмовився від пропозиції Білорусі. "Ідея створення гуманітарного коридору до Німеччини для 2000 мігрантів не є рішенням, прийнятним для Німеччини чи ЄС", - заявили у німецькому уряді.
Заява Лукашенка про те, що нібито "міжнародні організації вже активно співпрацюють з білоруською стороною" і що "під час розмови з Меркель домовилися про подальші переговори щодо вирішення питання з мігрантами між Мінськом та Брюсселем", міністр внутрішніх справ Німеччини Горст Зеегофер назвав неправдивою інформацією.
Як тепер далі розвиватиметься мігрантська криза на кордоні Євросоюзу? Адже білоруські силовики продовжують доставляти мігрантів до кордону із Польщею. 21 листопада група зі 150 людей спробувала прорватися через загородження поблизу населеного пункту Дубіче-Церкевне, при цьому дії мігрантів контролювали білоруські спецслужби. Про це повідомила прикордонна служба Польщі.
Єврокомісія вестиме технічні переговори, у тому числі з білоруською владою, для повернення до рідних країн мігрантів, які намагаються через територію Білорусі потрапити до ЄС.
Прем'єр-міністр Матеуш Моравецький висловив готовність Варшави сплатити повернення мігрантів на батьківщину. "Ми готові будь-якої миті оплатити повернення мігрантів до їхніх країн", - цитує Моравецького "Польське радіо".
Польща обговорює цю тему дипломатичними каналами з керівництвом Іраку та інших близькосхідних держав, але білоруські силовики перешкоджають поверненню мігрантів, які перебувають на кордоні, до своїх країн, зазначив він.
Німецький політолог Александр Рар вважає, що Варшава виставляє себе рятівником Європи від загрози, яка насувається зі сходу, і від агресивних Росії та Білорусі.
«Польща веде свою політику – це природно. Вона, звичайно, страшенно злиться на Німеччину, вважає, що Берлін спровокував цю політику відкритих дверей та прихід біженців до Європи. Фактично, зараз вся Східна Європа підтримує ідею Польщі зробити з Європейського Союзу фортецю, а не вести політику відкритих дверей. Цю мету мають і деякі країни НАТО - такою політикою створити новий «залізний кордон», як це було після Другої світової війни», - вважає німецький експерт.
Однак, на його думку, погано, що прихильники такої політики хочуть перетворити Європу на фортецю, відгородивши її не лише від біженців, а й від інших східних сусідів. І на ці довгострокові перспективи, впевнений Александр Рар, слід звертати увагу, оскільки вони дуже небезпечні.
Німецький експерт також вважає, що Євросоюз зіштовхнувся із серйозною дилемою. «ЄС у нестямі від люті. Він паралізований у новій міграційній кризі. Пустити біженців із Білорусії до ЄС не можна. Тому що це буде перемогою Лукашенка. І відкриє шлях масовій міграції до Європи. Внаслідок радикалізації громадської думки в ЄС, у Франції до влади може прийти пані Ле Пен. Вибудувати нову залізну завісу на польському кордоні ЄС теж не може. З моральних міркувань. Це підірве ліберальну систему та ліберальні норми Європи, зміцнить праві партії у Європі», - цитує слова Рара видання EurAsia Daily.
Йти на переговори з Лукашенком ЄС, на його думку, також не може, бо не визнає його після фальсифікацій виборів. А «платити Лукашенку такі ж гроші, що й Ердогану за стримування потоку біженців, ЄС вважає нижчим за свою гідність», упевнений експерт.