Завантажити ще

Вже не таємниця дипломатичного листування. Навіщо МЗС Росії опублікувало листи Лаврова і що за цим піде

Вже не таємниця дипломатичного листування. Навіщо МЗС Росії опублікувало листи Лаврова і що за цим піде
Фото: Булатов Олексій

Такий крок російське МЗС пояснило тим, що позиція Росії щодо цих переговорів нібито «зазнає спотворень».

«Ну всі люди, можна сказати – дістали. Моїм самим колегам, напевно, не дуже пристойно таким чином поводитися, коли вони щодня протягом останніх двох тижнів, коли обговорювалася їхня ініціатива зібратися на рівні міністрів закордонних справ, робили арогантні (зарозумілі. – Ред.), не дуже етичні заяви: ось усі готові, Путін доручив, а Лавров не хоче. Ось було приблизно так», - пояснив публікацію листів сам Лавров.

Про що йшлося у листуванні

Як повідомляє ВВС, листування Сергія Лаврова з міністрами закордонних справ Німеччини та Франції складається з кількох листів.

Суть спілкування полягала в тому, що глава російського МЗС намагався переконати своїх західних колег прийняти на зустрічі, яка планувалася на 11 листопада, спільну заяву про необхідність налагодження прямого діалогу між Києвом, Донецьком та Луганськом, а сам конфлікт має вважатися внутрішньоукраїнським.

На щастя для Києва, Берлін та Париж категорично відмовилися приймати цей наратив. Як випливає з листа у відповідь Хайко Мааса і Жан-Іва Ле Дріана, міністри висловлюють свою незгоду з низкою тез Лаврова, а саме - про внутрішньоукраїнський характер конфлікту та про налагодження прямого діалогу між Києвом, Донецьком і Луганськом. На думку німецької та французької сторони, такі положення «не знайдуть підтримки у країн «нормандського формату».

У наступних листах Сергій Лавров називає їхню відповідь такою, що розчаровує і, зокрема, наголошує на затвердженні, згідно з яким положення про діалог Києва з Донецьком і Луганськом «напевно не буде прийнято в «нормандському форматі».

Крім цього, російський міністр згадує заяву колег з Німеччини та Франції, зроблену в Брюсселі після зустрічі з українським міністром Кулебою, в якій вони «пригрозили наслідками» за спроби підірвати територіальну цілісність України та відмову від зустрічі у «нормандському форматі». У зв'язку з цим Лавров у листі попередив колег про плани опублікувати листування.

Реакція України: Москва "добиває" "нормандський формат"

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що оприлюднення МЗС Росії дипломатичних листів із Франції та Німеччини очевидно має на меті «добити» «нормандський формат», але Україна працюватиме над тим, щоб зберегти його, а такі дії Москви лише підривають довіру до неї.

«Можу сказати одне: ми домовилися з німецьким та французьким колегами, що не подаруємо Росії розкіш знищити «нормандський формат» чужими руками. Ми працюватимемо над залученням РФ до переговорного процесу, дипломатичними зусиллями щодо врегулювання цього конфлікту», - заявив він. Міністр додав, що публікація конфіденційного листування додатково ускладнить цю роботу, але вона продовжиться, тому що Україна зацікавлена у світі, справедливих рішеннях та безпеці.

Європа: Росія порушила дипломатичний протокол

Франція та Німеччина у четвер звинуватили Росію у порушенні дипломатичного протоколу.

Публікація кореспонденції не дуже здивувала мене, оскільки я читаю багато моїх листів у пресі

«Ми вважаємо такий підхід таким, що суперечить дипломатичним правилам і звичаям», - заявила представник МЗС Франції Анн-Клер Лежандр. Пізніше із аналогічною заявою виступив офіційний представник МЗС Німеччини.

Ангела Меркель також висловила жаль, що зустріч "нормандської четвірки" так і не змогли погодити.

«Публікація кореспонденції не дуже здивувала мене, оскільки я читаю багато моїх листів у пресі, тому нікому нічого приховувати. Чому не відбулася зустріч міністрів закордонних справ? Тому що вона розглядалася по-різному німецькою та французькою сторонами та російською стороною», - сказала вона.

Меркель також заявила, що просила російського президента, щоб поки вона є канцлером, відбулася зустріч «нормандської четвірки» на рівні керівників країн, але цього не вийшло. "Я шкодую про це", - сказала вона.

Наслідки публікації: Берлін та Париж підтримують Київ

За великим рахунком ці листи – ніяка не сенсація. У них Москва, як і раніше, просуває свою позицію - в Україні йде громадянська війна, а українська влада має вести переговори з ОРДЛО. Але є й позитивний аспект: листи показали, що Берлін і Париж не збираються за спиною Києва здавати інтереси України.

«Злив» дипломатичного листування між Москвою, Берліном та Парижем, незважаючи на всю небанальність такого кроку російського МЗС, сенсацією в Києві не став. З одного боку, з цих листів зрозуміло, що найближчим часом міністри закордонних справ країн «нормандської четвірки» навряд чи зустрінуться, а це означає, що на зсуви конфлікту на Донбасі чекати не доводиться. З іншого боку, офіційний Київ має всі підстави для того, щоб сприймати зміст оприлюднених листів зі стриманим оптимізмом. Адже з нього випливає, що навіть у закритому дипломатичному листуванні з Москвою Берлін та Париж підтримують саме українську точку зору на те, що відбувається на Донбасі, та на способи вирішення цього конфлікту. А це означає, що Київ може не побоюватися, що Німеччина та Франція можуть у якийсь момент «здати» українських партнерів на догоду своїм інтересам», - повідомляє ВВС.

- Це звичайно добре, що у Мінському процесі Німеччина та Франція підтримують Україну. Але при цьому не варто забувати, що десь вони нас підтримують, а десь реалізують свої інтереси. З одного боку, санкції продовжуються в Євросоюзі, з іншого боку є «Північний потік-2» та активне освоєння грошей російського бізнесу в Європі. А те, що Росія опублікувала робоче листування – це кричуще порушення дипломатії. Але загалом публікація листів навряд чи викличе великий політичний скандал, тому що в них, по суті, не повідомляється нічого нового, - вважає експерт-політолог Антон Кучухідзе.