22 грудня
Завантажити ще

Хто кого «додавив» мігрантами: Лукашенко Європу чи навпаки

Хто кого «додавив» мігрантами: Лукашенко Європу чи навпаки
Фото: Леонід Щеглов/БЕЛТА/Роздатковий матеріал через REUTERS

У мігрантській кризі на кордоні Польщі та Білорусі намітилося несподіване зрушення. Олександр Лукашенко доручив відвести мігрантів, які перебували на польському кордоні, до логістичного центру у Гродненській області на північному заході країни та організувати там нічліг.

У центрі розмістили, зокрема, сім'ї із дітьми. Помічник Лукашенка по Гродненській області Юрій Караєв заявив, що їм нададуть матраци, ковдри, подушки, одяг, їжу та питну воду, а також медичну допомогу.

Меркель взяла час на обмірковування

Відводу мігрантів від кордону з Польщею передувала майже годинна телефонна розмова Лукашенка з в.о. канцлера ФРН Ангелою Меркель.

Вони обговорили ситуацію на кордоні Білорусі з Польщею і необхідність гуманітарної допомоги мігрантам, які там перебувають. Це була перша телефонна розмова лідера однієї з європейських країн із Лукашенком після президентських виборів у Білорусі у серпні 2020 року. ЄС відмовляється визнати його переможцем виборів та главою держави.

Через це Меркель потрапила під шквал критики як у Німеччині, так і у Євросоюзі. Її звинуватили в тому, що поговоривши з Лукашенком вона офіційно легітимізувала його як президента Білорусі. Але це не найголовніше. У розмові з Меркель Лукашенком висунув Євросоюзу перелік жорстких вимог для врегулювання кризи.

У вівторок під час чергової наради із силовиками Лукашенко також підтвердив, що висловив Меркель своє бачення вирішення мігрантської кризи на кордоні. Після цього вона попросила паузу, щоб обговорити відповідне питання з членами Євросоюзу.

«Я вніс пропозицію загалом щодо розв'язування ситуації. Не його зараз конкретизуватиму. Ми домовилися з Меркель, що ми не будемо поки що про це говорити конкретно. Вона попросила час, паузу для того, щоб обговорити цю пропозицію із членами ЄС», – розповів Лукашенко.

У Берліні зараз думають над пропозиціями Білорусі, а черговий, п'ятий пакет санкцій проти Мінська поки що відкладено.

Чи вдався шантаж

Деякі експерти вважають, що ЄС піддався на шантаж Лукашенка, вважає, що його політика тиску принесла ефект і саме через це Європа пішла на переговори. А це означає, що він сподівається, що ЄС прийме його вимоги. Але чи це так?

Політолог Олексій Голобуцький розповідає, що Лукашенко намагається грати свою дуже складну гру, яку навіть повністю не погодив з Москвою. На нього тисне Росія вимогою союзної держави, але жодних гарантій її майбутнього не дає.

– Гарантія може бути одна – його збереження на посаді президенту Білорусі. Цього він і досягає від Європи. Але навряд чи можливо, щоби Євросоюз визнав його легітимність. Тоді полетить уся система демократичних цінностей. Найближчі сусіди Білорусі – країни Балтії та Польща ніколи на це не підуть. Тому шантаж Лукашенка навряд чи спрацює, – упевнений експерт.

Політолог Тарас Загородній вважає, що Меркель, яка пішла з посади канцлера, пішла проти всієї Європи, поговоривши з Лукашенком і, можливо, давши йому деякі обіцянки. Але Євросоюз ніколи не визнає його президентом Білорусі.

– Там все вирішується консенсусом, а проти визнання Лукашенком виступлять Польща, країни Балтії та низка країн Східної та Центральної Європи. Тобто, на рівні ЄС легітимізації не буде. А ось деякі санкції з Білорусі можуть зняти, - вважає політолог.