Як і прогнозували українські експерти, європейські партнери України відмовилися захищати її від можливої повноцінної агресії РФ.
Верховний представник ЄС Жозеп Боррель відверто заявив, що Угода про асоціацію між Україною та ЄС не передбачає військової допомоги на випадок збройної агресії.
«Ми не маємо військового альянсу з Україною. Тож якщо постає питання, що ми робитимемо завтра в Україні, перед фактом того, що може статися на кордоні, - ми продовжуватимемо діяти так само в рамках дій, які мали місце з часів, коли Росія захопила Крим і розпочала війну на Донбасі», - заявив він під час прес-конференції за підсумками засідання Ради міністрів ЄС із питань оборони.
Україна, за його словами, може розраховувати лише на «політичну, дипломатичну, економічну та фінансову підтримку з боку Європейського Союзу».
Але чи цього достатньо? Адже сам Боррель сказав, що Європа діятиме так само, як і під час анексії Криму та війни на Донбасі, – санкціями. А вони, як відомо, не повернули Україні ані Крим, ані окуповані території на сході країни.
- Ця словесна еквілібристика з боку європейських чиновників є своєрідним свідченням безвиході у відносинах з Україною. Почасти такі заяви є наслідком того, що Європа фактично не хоче бачити Київ ані в ЄС, ані в НАТО. Але, з іншого боку, їй потрібно зберігати обличчя, тому й звучать такі формальні заяви, мовляв, вони готові нас підтримувати, – вважає політолог Олексій Якубін.
Вустами Борреля Європа фактично визнала, що відмовляється від захисту України у випадку можливої російської агресії. Цим вона мимоволі знову актуалізувала Будапештський меморандум. Нагадаємо, що цей документ, окрім України та Росії, підписали США та Великобританія.
І ці дві країни і нині, на відміну від Європи, не схильні до компромісів із Москвою. Крім того, США та Британія вже давно надають Україні повноцінну військово-технічну допомогу летальною зброєю та військовою технікою. І вони готові розвивати та посилювати цю співпрацю й надалі.
Цього тижня Київ відвідав державний секретар з оборони Великобританії Бен Воллес, який на зустрічі з міністром оборони України Олексієм Рєзніковим заявив, що обидві країни є «стратегічними партнерами у сфері безпеки та оборони».
«Національний суверенітет та територіальна цілісність України безперечні. Великобританія стоїть пліч-о-пліч із народом України і виявлятиме свою непорушну відданість справі його підтримки. Ми непохитні в цій підтримці і разом залишаємося пильними та об'єднаними у захисті наших спільних цінностей і свобод», - йдеться у спільній заяві.
Також минулого тижня у Лондоні було підписано Міжурядову рамкову угоду. Цей документ продовжує реалізацію спільних проектів щодо розвитку можливостей ВМС України відповідно до домовленостей, досягнутих у червні. Тоді Великобританія, Україна та консорціум промисловості Сполученого Королівства підписали Меморандум про реалізацію з метою співробітництва для підвищення військово-морських здібностей України.
- Українське керівництво передбачало такий сценарій, що Європа не захищатиме Україну. Тому звучить риторика про те, що потрібно орієнтуватися на НАТО та співпрацю зі США, Британією й Туреччиною. Тож візити Володимира Зеленського до Британії, Туреччини та Америки і підписані там контракти - не випадковість. У Європі формується нова вісь зі стримування Росії: це Лондон – Анкара. Україна вже розібралася у своїх реальних союзниках та починає переорієнтування на цей формат. Що ж до нового формату переговорів відносно Донбасу, то їх не буде, оскільки проти включення США та Британії до них виступає Росія. Але те, що тепер головний акцент тиску на Москву буде з боку Вашингтона та Лондона, це факт, - вважає експерт-міжнародник Антон Кучухідзе.