16 листопада
Завантажити ще

ЄС нам не помічник. Києву треба думати про нових союзників

ЄС нам не помічник. Києву треба думати про нових союзників
Фото: Прес-служба Генерального штабу Збройних Сил України/Роздатковий матеріал через REUTERS

Як і прогнозували українські експерти, європейські партнери України відмовилися захищати її від можливої повноцінної агресії РФ.

Євросоюз не має військового альянсу з Україною

Верховний представник ЄС Жозеп Боррель відверто заявив, що Угода про асоціацію між Україною та ЄС не передбачає військової допомоги на випадок збройної агресії.

«Ми не маємо військового альянсу з Україною. Тож якщо постає питання, що ми робитимемо завтра в Україні, перед фактом того, що може статися на кордоні, - ми продовжуватимемо діяти так само в рамках дій, які мали місце з часів, коли Росія захопила Крим і розпочала війну на Донбасі», - заявив він під час прес-конференції за підсумками засідання Ради міністрів ЄС із питань оборони.

Україна, за його словами, може розраховувати лише на «політичну, дипломатичну, економічну та фінансову підтримку з боку Європейського Союзу».

Але чи цього достатньо? Адже сам Боррель сказав, що Європа діятиме так само, як і під час анексії Криму та війни на Донбасі, – санкціями. А вони, як відомо, не повернули Україні ані Крим, ані окуповані території на сході країни.

- Ця словесна еквілібристика з боку європейських чиновників є своєрідним свідченням безвиході у відносинах з Україною. Почасти такі заяви є наслідком того, що Європа фактично не хоче бачити Київ ані в ЄС, ані в НАТО. Але, з іншого боку, їй потрібно зберігати обличчя, тому й звучать такі формальні заяви, мовляв, вони готові нас підтримувати, – вважає політолог Олексій Якубін.

На кого можна розраховувати

Вустами Борреля Європа фактично визнала, що відмовляється від захисту України у випадку можливої російської агресії. Цим вона мимоволі знову актуалізувала Будапештський меморандум. Нагадаємо, що цей документ, окрім України та Росії, підписали США та Великобританія.

І ці дві країни і нині, на відміну від Європи, не схильні до компромісів із Москвою. Крім того, США та Британія вже давно надають Україні повноцінну військово-технічну допомогу летальною зброєю та військовою технікою. І вони готові розвивати та посилювати цю співпрацю й надалі.

Цього тижня Київ відвідав державний секретар з оборони Великобританії Бен Воллес, який на зустрічі з міністром оборони України Олексієм Рєзніковим заявив, що обидві країни є «стратегічними партнерами у сфері безпеки та оборони».

«Національний суверенітет та територіальна цілісність України безперечні. Великобританія стоїть пліч-о-пліч із народом України і виявлятиме свою непорушну відданість справі його підтримки. Ми непохитні в цій підтримці і разом залишаємося пильними та об'єднаними у захисті наших спільних цінностей і свобод», - йдеться у спільній заяві.

Також минулого тижня у Лондоні було підписано Міжурядову рамкову угоду. Цей документ продовжує реалізацію спільних проектів щодо розвитку можливостей ВМС України відповідно до домовленостей, досягнутих у червні. Тоді Великобританія, Україна та консорціум промисловості Сполученого Королівства підписали Меморандум про реалізацію з метою співробітництва для підвищення військово-морських здібностей України.

- Українське керівництво передбачало такий сценарій, що Європа не захищатиме Україну. Тому звучить риторика про те, що потрібно орієнтуватися на НАТО та співпрацю зі США, Британією й Туреччиною. Тож візити Володимира Зеленського до Британії, Туреччини та Америки і підписані там контракти - не випадковість. У Європі формується нова вісь зі стримування Росії: це Лондон – Анкара. Україна вже розібралася у своїх реальних союзниках та починає переорієнтування на цей формат. Що ж до нового формату переговорів відносно Донбасу, то їх не буде, оскільки проти включення США та Британії до них виступає Росія. Але те, що тепер головний акцент тиску на Москву буде з боку Вашингтона та Лондона, це факт, - вважає експерт-міжнародник Антон Кучухідзе.