21 листопада
Завантажити ще

Слідами заяви Бориса Джонсона. Чи захищатиме Захід Україну від російського вторгнення

Слідами заяви Бориса Джонсона. Чи захищатиме Захід Україну від російського вторгнення
Фото: Фото: Леон Ніл/Pool via REUTERS

Усім уже очевидно, що тривале протистояння на сході України викликане багато в чому нерішучістю західних партнерів допомагати Києву у відбитті російської агресії. На словах підтримуючи Україну, такі європейські столиці, як Берлін і Париж, насправді активно співпрацюють з Москвою і свідомо чи мимоволі просувають її наративи щодо Донбаса. Це стало вже настільки очевидним, що прем'єр Великобританії, яка нещодавно відокремилася від Євросоюзу, констатував малоприємний для нас факт: Європа обрала російський газ.

Переорієнтуємось на Англію?

Борис Джонсон заявив, що Європа незабаром має вибрати між залежністю від російського газу і захистом України. «Ми сподіваємося, що наші друзі можуть усвідомити, що незабаром з'явиться вибір між тим, щоб залежати ще більше від російських вуглеводнів у нових гігантських трубопроводах та відстоювати Україну й справу миру та стабільності», - цитує його слова видання The Guardian.

- Німеччина вже зробила очевидний вибір – російський газ. Макрон спочатку був проти «Північного потоку 2», але потім змінив позицію і також підтримав проект. Тому вони будуть говорити про те, що підтримують територіальну цілісність України, а насправді відстоюватимуть свої інтереси у вигляді російських енергоносіїв. А взагалі так історично склалося, що Франція та Німеччина співпрацювали з Росією у протистоянні з Великобританією та англосаксонським світом. Тому реальним впливовим союзником України у Європі є саме Англія. І Києву потрібно переорієнтуватися на неї, а не на Берлін і Париж, від яких більшого, ніж санкцій, що не діють на Росію, очікувати не варто, - розповів «КП в Україні» політолог Віталій Бала.

Позиція Франції та Німеччини

Заява Бориса Джонсона аж ніяк не випадкова. Адже поки що такі ключові союзники Києва, як Німеччина та Франція, обмежуються лише заклопотаністю діями Росії. Еммануель Макрон у телефонній розмові висловив Володимиру Зеленському «сильне занепокоєння» та готовність Франції захищати територіальну цілісність України.

А глави МЗС Німеччини та Франції у спільній заяві після зустрічі з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою у Брюсселі підтвердили, що на Росію очікують серйозні наслідки у разі нової спроби підриву територіальної цілісності України.

Але що це за наслідки і в якій формі відбуватиметься захист України у разі прямого російського наступу, у Берліні та Парижі знову промовчали. Більше того, вони відмовляються надавати Україні зброю та військову техніку. А днями генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що в Альянсі немає консенсусу щодо прийняття України до Блоку. І головними противниками цього якраз є Німеччина та Франція. Тож якої  допомоги варто очікувати Києву від Берліна та Парижа у разі військової ескалації?

- Максимум, на що може розраховувати Україна від них, то це збільшення фінансової допомоги. Жодного захисту із застосуванням військової сили не буде. Швидше за все, заяви Макрона - це наслідки невдалих переговорів між Францією та Росією щодо ситуації в Африці, Малі, які пройшли минулого тижня. На них Париж висловив різке невдоволення тим фактом, що влада Малі веде переговори з російською ПВК «Вагнер» про співпрацю, при тому, що французька армія проводить у цій країні свою антитерористичну операцію. А в Німеччині зараз немає лідера, тож розраховувати на військову допомогу від цієї країни також не варто. Можуть бути нові санкції, але не загалом проти Росії, а лише персональні, – пояснює експерт-міжнародник Ілля Куса.

США та Англія дадуть все, окрім солдатів

У Держдепі США також заявили, що «дуже уважно стежитимуть» за діями Росії. Але на відміну від тих же Німеччини та Франції, Америка разом із Британією надають Україні летальну зброю, інструкторів та іншу військово-технічну допомогу. Буквально днями Україна одержала від Вашингтона близько 80 тонн боєприпасів. «Це було четверте постачання Сполученими Штатами в рамках додаткової допомоги у розмірі 60 мільйонів доларів, яку президент Джо Байден направив до України в серпні, що демонструє відданість США успіху стабільної, демократичної та вільної України», - йдеться у повідомленні американського посольства у Києві.

- У разі прямого російського наступу Україна може очікувати від США та Великобританії, окрім посилення політичної підтримки, значного збільшення постачання озброєнь, техніки та фінансування. Але своїх солдатів для прямого зіткнення з Росією ці країни не дадуть. З тієї простої причини, що у цьому випадку у війну має або вступити все НАТО, або Альянс розвалиться, тому що країни Європи не воюватимуть. А розвалу Північноатлантичного блоку США допустити не можуть. Тобто воювати за нас американці та британці не будуть, але активно допомагатимуть – так, – вважає експерт з питань міжнародної безпеки Олег Жданов.

Що пише західна преса

Financial Times:

«Відродження ризику військового вторгнення у серце Європи наголошує на провалі дипломатичних франко-німецьких зусиль у рамках так званого нормандського формату з пошуку мирного вирішення конфлікту, який вирує на сході України протягом останніх 7 років.

Однак доки Україна залишається вищим пріоритетом для Кремля, ніж для Білого дому, Росія, схоже, готова до ескалації більше, ніж те, на що США можуть піти у відповідь. Немає бажання боротися з Кремлем, тому що це вимагає значних витрат часу та ресурсів, і вони хотіли б використати ці ресурси для вирішення проблеми Китаю».