18 травня
Завантажити ще

ЗМІ: Схеми Любченка призвели до втрати суми, співвідносної з траншем МВФ

ЗМІ: Схеми Любченка призвели до втрати суми, співвідносної з траншем МВФ
Фото: Алексей Любченко

Перший віце-прем'єр-міністр і міністр економіки Олексій Любченко причетний до "скрутки" податку на додану вартість на суму, яку можна порівняти з розміром очікуваного до кінця року траншу кредиту від Міжнародного валютного фонду на суму $1,5 млрд. Про це пише видання РБК-Україна з посиланням на сукупність опублікованих раніше документів.

"Останні опубліковані розслідування дають підстави припускати, що" скрутки", відповідальність за які лежить на віце-прем'єр-міністрі та міністрі економіки Олексію Любченку, призвели до втрат бюджету на суму майже 42 млрд гривень (або $1,5 млрд)", - йдеться в матеріалі.

Видання нагадує, що на посаду першого віце-прем'єра і міністра економіки Олексій Любченко прийшов з посади голови Державної податкової служби.

Одним із ключових викликів, який експерти називали для нового глави ДПС ще в березні-квітні 2020 року, стало розв'язання проблеми "скруток" ПДВ. Масштаби явища оцінюються в 30-60 млрд грн. втрат для бюджету щороку. Любченко публічно заявляв, що податківцям під його керівництвом вдалося побороти явище "скруток". Однак вони перетворилися в одну з наймасштабних корупційних схем, яка йде врозріз із антикорупційним курсом, який декларує і впроваджує президент Володимир Зеленський, йдеться в статті.

Згідно зі звітом ТСК Верховної ради, у 2020 році через схеми бюджет втратив 27 млрд грн., Зокрема, період з травня по грудень 2020 року, коли ДПС очолював Любченко, обсяг "скруток" становив 19,6 млрд грн., або близько 2,5 млрд грн. щомісяця. А в період з січня по травень 2021 року обсяг транзитно-конвертаційного обороту склав 12,4 млрд грн. Надалі ЗМІ опублікували дані про те, що і після переходу Любченка на роботу до уряду інтенсивність "скруток" не зменшилася. Зокрема, за період червень-серпень 2021-го було "скручено" близько 9,5 млрд грн.

За даними ЗМІ, які посилаються на аналітичні записки правоохоронних органів, фіскали готові були "не помічати" участь тисяч компаній в схемах за 1% від оборотів за такими угодами. Зокрема, саме така цифра вказана у документах, пов'язаних з участю в "скрутках" Державної продовольчої зернової корпорації та її підрядників.

Так само з опублікованих в медіадокументів відомий персональний перелік осіб в керівництві ДПС, які нібито безпосередньо відповідають за реалізацію схем. Окрім самого Любченка координацією, за даними аналітичних звітів, оприлюднених у ЗМІ, займається й нинішній глава ДПС Євген Олєйніков (при Любченку був його заступником). Також в схемі нібито задіяні помічник Олексія Любченка Сергій Крамар, директор департаменту управління ризиками ДПС Антон Чиж, начальник управління ризиків Олександр Осаволюк.

В опублікованих напередодні документах, пов'язаних з ДПЗКУ, також фігурує прізвище помічника Любченка, колишнього глави УКРІНФОРМ і Фонду держмайна Ігоря Білоуса. За даними авторів записки, Білоус, зокрема, нібито особисто відбирав компанії для участі в "програмі" із "скруток" за допомогою ДПЗКУ, яка займається закупівлями і експортом зерна.

"Зараз схемами з несплатою ПДВ налаштоване активно займатися новостворене Бюро економічної безпеки. Однак для реальної ефективності необхідно спочатку усунути політичну першопричину існування схем - притягнути до відповідальності чиновників-організаторів. Першим кроком для цього має стати відставка першого віце-прем'єра і міністра економіки Олексія Любченка", - резюмує видання.

Новини по темі: Верховна Рада ПДВ МВФ