26 грудня
Завантажити ще

Тюрми для «злодіїв в законі»: дорого і нікого садити

Тюрми для «злодіїв в законі»: дорого і нікого садити
Фото: Синиця Олександр/УНІАН

У відомстві Дениса Малюськи визріла нова ідея: створити для «злодіїв в законі» окремі в'язниці. Першу з таких спецустанов хочуть відкрити вже в наступному році, щоб концентрувати там ієрархів блатного світу. Про це в програмі «Право на владу» розповіла заступник міністра юстиції Олена Висоцька.

Сама ідея, як вважають експерти, не позбавлена сенсу. Питання впирається в економічність затії і в те, як Україна зможе нові в'язниці заповнити.

У спадок від СРСР

Саме поняття «злодій в законі» дісталося нам в спадок від СРСР. Вважається, що воно виникло в 30-і роки минулого століття, як поділ блатного світу на вищу і нижчу касти. До першої відносилися магазинні, квартирні злодії, ведмежатники. До другої - злодюжки, які тягали білизну, що хазяйки вішали у дворі, мисливці за мідними каструлями, зломщики ларьків - дрібнота, яку в злодійському співтоваристві не поважали і до себе не брали.

Солідні урки вибирали в своєму середовищі «короля» - «злодія в законі», який встановлював порядки, вершив розбірки, ділив общак за так званими поняттями. Опинившись на зоні, такий блатний отримував над іншими сидельцями таку ж владу, як і на волі, і неформально керував усією колонією. Барачний тип будівель в зоні, де містилося пліч-о-пліч до п'яти десятків ув'язнених, вельми цьому сприяв.

Проблема не стояла б так гостро, якби «законників» спочатку ізолювали від інших в'язнів. Але якраз це не було нікому на руку. «Злодії в законі», по-перше, допомагали тримати в страху «політичних» в'язнів, по-друге, відстібали адміністраціям частку від общака в обмін за право не працювати і встановлювати свої неформальні порядки. Працювати для злодія з «короною» - це позбутися свого статусу.

Клієнти де? клієнтів мало

Основи таких традицій, хоча і в здорово зміненому вигляді, дійшли до наших днів. Це, мабуть, і мала на увазі заступник міністра юстиції, коли говорила, що «злодії в законі» користуються особливим впливом.

Зараз під їх керівництвом в зонах влаштовують азартні ігри, тоталізатори, торгують наркотиками, займаються телефонним шахрайством, продажем неіснуючих товарів через інтернет-сайти, колл-центри і так далі.

Інше питання, що весь цей бізнес, який приносить в рік мільярди доларів, королі злочинного світу курирують з волі. З відомих «злодіїв в законі» на зоні сидять поки тільки 30-річний Гега Озургетський, який нещодавно отримав у в'язниці підозру в поширенні впливу особою, яка належить до вищої ієрархії кримінального світу (відомий закон про «злодіїв в законі») і 50-річний Паата Чхартішвілі, відомий як Принц, засуджений за наркотики.

І ось логічно постає питання: кого в спецв'язниці садити будемо? На початку червня секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данилов заявив, що після санкцій РНБО з 34 «злодіїв в законі» в Україні не залишилося жодного...

Потенціал, який зараз маємо в наявності, невеликий: чекає вироку суду за наркотики 59-річний Камо Московський, в слідчому ізоляторі за статус «злодія в законі» повинен перебувати Лаша Сван, а під домашнім арештом - «Умка», він же впливова в Дніпрі персона Сергій Олійник.

Чому ми говоримо «повинен»? Тому що в будь-який момент суд може змінити запобіжний захід, а справа за заарештованими розвалитися.

Так нещодавно було з відомим злодієм Кобою Руставським, якого поліція затримала за запитом Іспанії, де авторитет звинувачується у вбивстві. Одеський окружний суд відпустив Кобу і навіть заборонив вилучати у нього український паспорт.

Досить одного сектора

- Якщо боротьба з кримінальними авторитетами буде реальною, а не заради зйомки на камеру, створення спецустанов для «злодіїв в законі» має сенс, - вважає колишній заступник начальника адміністрації Державної кримінально-виконавчої служби Володимир Мелюх. - За кордоном немає проблеми, куди садити керівника мафіозного клану, тому що там немає бараків для ув'язнених. Тільки приміщення камерного типу. Такі окремі потрібні і нам. Але необхідно продумати особливу охорону, контроль, спостереження, виключити корупційні ризики. А це не дешеве задоволення.

Такої ж думки і колишній перший заступник глави Національної поліції України, а нині ректор Одеського держуніверситету внутрішніх справ В'ячеслав Аброськін:

- Будувати окрему тюрму не економічно і не потрібно. Зараз у нас немає такої кількості «злодіїв в законі». Та й в старі часи було 17 чоловік. Під суд потрапляють не всі, а один-два. Окрема в'язниця для однієї людини - це занадто велика розкіш. Говорити потрібно про обладнання спеціальних секторів на території вже діючих колоній. Таких саме, як для довічно ув'язнених. І там цим злодіям ніким буде командувати, доведеться мити за собою підлогу. А якщо будуть мити, то в очах блатного світу вони позбудуться свого статусу і впливу, - зазначає генерал поліції.

Не зовсім вдалий досвід

Єдина в світі в'язниця для вищої блатної ієрархії була побудована в Грузії, коли тодішній президент Міхеіл Саакашвілі оголосив рішучу війну злочинності взагалі і «злодіям у законі» зокрема.

- Але в Грузії побудували не лише одну нову в'язницю, а у всіх в'язницях змінили порядок утримання, - каже колишній керівник Державної пенітенціарної служби, а нині адвокат Сергій Старенький. - А в тій, яка для «злодіїв в законі», був ще більш посилений контроль. І начебто це працювало, але оскільки в'язниця закрита, заізольована, це призвело до перегинів. Над в'язнями знущалися, їх били. І в інших колоніях теж. Були масові порушення прав людини.

Тюремний скандал, який вибухнув після оприлюднення жорстоких кадрів з Глданської в'язниці в Тбілісі, переріс в політичний, що спричинило падіння режиму Саакашвілі, кримінальне переслідування міністра МВС, міністра і співробітників юстиції. Під натиском правозахисників утримання ув'язнених ослабло. Тепер «спецзона для злодіїв» функціонує як звичайна колонія, куди садять всіх.

- Говорити про те, що ізольована в'язниця - це рішення проблеми, не можна. Занадто велика спокуса для зловживань. І просто всі ці заяви, що ми створимо одну в'язницю, де буде дотримуватися правопорядок, неспроможні, - продовжує Старенький. - Чомусь Мін'юст не говорить про те, що потрібно змінити умови для всіх ув'язнених, щоб виконувався закон. А вибирає привілейовані категорії. То багатих для платних камер, то «злодіїв в законі» для окремої в'язниці. А міняти потрібно систему в цілому.

Експерт також відзначає, що в Грузії, коли будували тюрму, було більше 300 «злодіїв в законі». А у нас навіть якщо посадять усіх, хто є, то це вочевидь мало для особливих умов.