Перша леді України Олена Зеленська разом з експертами розробила «Довідник безбар'єрності», який допоможе знайти коректну термінологію для позначення різних груп людей. Презентація відбулася в Міжнародний день загального доступу до інформації в Будинку з химерами.
- Я завжди підкреслюю, що безбар’єрність – це нова норма, рівні можливості для всіх людей і доступність. Один з важливих елементів безбар’єрності – безбар’єрна мова. Це мова, у якій немає слів чи фраз, що демонструють упереджене, стереотипне або дискримінаційне ставлення до певних людей чи груп. Людина – завжди у фокусі. Довідник стане посібником з коректного спілкування, де занотована етика спілкування, - заявила Олена Зеленська.
«Довідник безбар'єрності» - проект з відкритим кодом, доступний для використання і цитування, який можна доповнювати. Над ним працювали правозахисники, психологи, батьки, які виховують дітей з інвалідністю, українські та міжнародні експерти. Упорядкувала довідник журналістка і письменниця Тетяна Касьян. Проілюструвала Ольга Дегтярьова, яка створювала малюнки для багатьох дитячих книг. У березні 2022 року з'явиться друкована версія довідника з елементами шрифту Брайля.
На презентації були присутні шеф-редактори українських ЗМІ, яких Олена Зеленська закликала просувати тему безбар'єрності в своїх медіа.
Довідник складається з чотирьох розділів: опис складових безбар'єрності (прийняття, толерантність, різноманітність); загальних правил спілкування з людьми з інвалідністю, представниками різних рас і віків, ЛГБТ + спільнотою; словника термінів і календаря.
Олена Зеленська пропонує переосмислити стереотипне ставлення до свята 8 березня. У довіднику пояснюється, що це День боротьби за права жінок і міжнародний мир, а не весни та квітів. Також в календарі вказані різні свята, які відносяться до безбар'єрності.
На сайті можна знайти ілюстрації в стилі фантиків Love is, які на прикладах показують, що таке безбар'єрність. Також можна пройти тест на знання толерантної термінології.