Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
19 квiтня
Завантажити ще

Плани Верховної Ради: Боротьба з олігархами і податкова петелька для українців

Плани Верховної Ради: Боротьба з олігархами і податкова петелька для українців
Фото: Фото: УНИАН

У четвер, 23 вересня, народні депутати проведуть два засідання - чергове і позачергове. Головною інтригою чергового планарного засідання стане розгляд у другому читанні президентського законопроекту про олігархів. Цей документ стоїть під №1 в сьогоднішньому порядку денному Верховної Ради.

Головним по олігархам залишається РНБО, але процедура відбору олігархів стане «демократичніше»

У першому читанні законопроект про олігархів був прийнятий першого липня. Багато парламентаріїв проголосували за нього із застереженнями, що до другого читання частина норм з документа зникне або перефразується. Юристи рознесли цю президентську ініціативу в пух і прах. Зауваження до нього озвучила і омбудсмен Людмила Денисова, попросила спікера Дмитра Разумкова звернутися до Венеціанської комісії для отримання висновку по документу, що власне кажучи, і зробив спікер. «Венеціанка» прийняла документ до вивчення і анонсувала, що свій вердикт озвучить 15-16 грудня.

- Замість того, щоб спокійно чекати зауважень Венеціанської комісії і потім скоротити просто термін вступу закону з 6 до 3 місяців... його завтра (23 вересня, авт.) Тягнуть в зал, - написав у своєму телеграм-каналі народний депутат Ярослав Железняк.

Не виключено, що розгляд законопроекту про олігархів заблокує роботу парламенту на довгий час. Справа в тому, що в документ подали один тисячі двісті сімдесят одна правку. Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки врахував тільки 60 з усіх поданий правок. Але не виключено, що автори відхилених правок наполягатимуть на голосуванні за свої пропозиції. І тоді розгляд законопроекту може затягнуться на 2-3 пленарні тижні. Хоча... Головуючий на засіданні Верховної Ради (спікер Дмитро Разумков знаходиться на лікарняному через коронавируса) може своїм вольовим рішенням «запропонувати» депутатам розглядати законопроект по спецпроцедурою, тобто максимально скоротити час на розгляд правок.

Що нового з'явилося в документі? Додано новий суб'єкт - представник олігарха: особа, яка проводить зустрічі (бесіди) з публічними службовцями від імені та/або в інтересах олігарха. Уточнюється перелік «контактів» з олігархом, сюди включили навіть телефонні розмови. Декларувати контакти з олігархом потрібно буде політикам і чиновникам навіть в тих випадках, якщо з олігархом або його довіреною особою спілкується помічник народного депутата або співробітник патронатної служби КМУ, ОП і т.д. Більш детально розшифровується термін «участь у політичному житті». Він визначає виплату грошових коштів, здійснення робіт, надання товарів або послуг на користь учасників політичної агітації, мітингів або демонстрацій з політичними вимогами або членів їх сімей.

Орган, який наділений правом вирішувати, кого зараховувати до олігархів, залишається без змін - це РНБО. Хоча народні депутати озвучували кілька альтернативних ідей - щоб цим займалася спецкомісія при НАПКА, Антикорупційний суд, комісія з незалежних експертів або КМУ. Трохи «демократичніше» стає процедура зарахування особи до реєстру декларацій. РНБО це не буде робити «без суду і слідства» і навіть надасть «останнє слово» олігарху. А якщо без іронії, РНБО зобов'яжуть викликати потенційних олігархів на засідання РНБО, аргументувати рішення, чому вони відносять людини до олігархів і заслухати аргументи і про заперечення самих олігархів.

Податковий каток для українців

Якщо пропрезидентська фракція «Слуга народу» продемонструє чудеса в підтримку президентського законопроекту про олігархів і зможе його прийняти за один день, то відразу ж візьмуться на не менше резонансний законопроект №5600. Так званий ресурсний законопроект, за словами експертів, може боляче вдарити по гаманцях простих українців (більш докладно про законопроект тут ). Реалізація документа, за підрахунками Мінфіну, дозволить збільшити податкові надходження до держбюджету на 25-30 млрд.грн.

Розгляд законопроекту планується жарким. Ще б! У нього внесли понад 10 тисяч правок.

О 16.00 почнеться позачергове пленарне засідання. На порядку денному чотири законопроекти, які стосуються роботи приватних підприємців (ФОП).

Довідка КП

Реєстр олігархів: хто його буде вести і кого туди будуть включати

Згідно з документом, рішення про визнання громадянина України олігархом приймає Рада національної безпеки і оборони на підставі подання Кабміну, члена РНБО, НБУ, СБУ або Антимонопольного комітету. Щоб громадянина визнали олігархом, він повинен відповідати трьом з чотирьох наступних критеріїв: брати участь у політичному житті; мати значний вплив на ЗМІ (в тому числі інтернет-ЗМІ); бути бенефіціаром або контролювати природну монополію або бізнес, що займає монопольне становище на одному з ринків протягом мінімум року; загальна вартість його активів перевищує 2,2 мільярда гривень.

У законопроекті прописано створення реєстру олігархів, який буде доступний на сайті РНБО. Включеним до реєстру особам забороняють здійснювати внески на підтримку політичних партій і бути покупцем в процесі приватизації об'єктів великої приватизації.