22 вересня
Завантажити ще

Страсна п'ятниця 2022: що можна і чого не можна робити

Страсна п'ятниця 2022: що можна і чого не можна робити
Фото: pixabay

Зміст

Православні християни готуються до святкування Великодня, який у 2022 році відзначається у неділю, 22 квітня.

Коли настає Страсна п'ятниця

Останню п'ятницю напередодні свята називають Страсною. Цей день присвячений спогаду засудження на смерть, хресних страждань та смерті Ісуса Христа, а також зняття з хреста його тіла та поховання. Страсна п'ятниця цього року припадає на 30 квітня.

Страсна п'ятниця у християнстві - історія

Згідно з євангельською історією, саме в п'ятницю Христос, який був відданий своїм учнем Іудою за 30 срібних монет, постав перед судом. Прокуратор Юдеї Понтій Пілат звинуватив його в бунті та підбурюванні, засудивши Ісуса до жорстокого страти – розп'яття на хресті. Страчували Христа на горі Голгофа, а хрест, на якому його розіп'яли, Спаситель сам ніс вулицями міста. Разом з Ісусом того дня розіп'яли двох розбійників, причому один із них покаявся у гріхах. Як свідчить легенда, два дні Христос провисів на хресті. А на третій воскрес. Ця подія і стала головною урочистістю в православній вірі і тепер зветься Великдень.

- Пристрасна п'ятниця - це найсумніший день на рік. Ну не танцюємо ж ми, коли в хаті погано. Ну, не йдемо оформляти документи на квартиру. Ну, не йдемо з'ясовувати справи на роботі. Ми всім говоримо: "У нас скорбота". Ось цього дня - у нас скорбота... Ми його розіп'яли... Кожен із нас, гріхами своїми. Все людство. Ми його розіп'яли. Давайте цього дня і заплачемо про те, що ми наробили, що ми зробили, - каже у своєму відеоблозі протоієрей Володимир Астахов.

Що можна робити на Страсну п'ятницю

У Страсну п'ятницю християнам варто помолитися. Хоча цього дня працювати не можна, але можна випікати паски. У народі кажуть, що випічка, приготовлена у Велику п'ятницю, не зіпсується і не покриється цвіллю, а також матиме цілющу силу. Також є народне повір'я для мам – у цей день можна відлучити дитину від грудного вигодовування, такий малюк має бути здоровим і сильним.

Чого не можна робити на Страсну п'ятницю

У Страсну п'ятницю в жодному разі не можна виконувати важку роботу по дому, проводити прибирання, прати, шити та вишивати, працювати на городі та саду. Всю роботу в будинку треба закінчити у Чистий четвер. За прикметою, якщо у Страсну п'ятницю посадити дерево чи щось на городі, то врожай буде поганим. Не можна порушувати піст – вживати м'ясо, яйця та молочні продукти, пити алкоголь. Не можна в цей день голосно та галасливо веселитися. Кажуть, що той, хто веселиться у цей день, весь наступний рік проплаче.

Страсна п'ятниця - традиції та прикмети

Страсна п'ятниця — найсумніший у році день для віруючого християнина, в який існує низка повір'їв та прийме.

У Страсну п'ятницю у храмі виконується канон "Про розп'яття Господа", а також священнослужителі виносять Плащаницю - символічний похоронний саван із зображеним на ньому тілом Спасителя на повний зріст, що лежить у труні. Щоб залучити благополуччя, потрібно принести 12 свічок із церкви. Розставте їх по будинку та запаліть. Хай догорять. Якщо ви вважаєте себе заможною людиною, для додаткових доходів почастуйте тих, хто її потребує.

Наші пращури помітили спосіб перевірки будинку на наявність псування. Сходіть вранці на службу в церкві, не забудьте перед її початком купити свічку, з якою слід стояти до завершення служіння. Залишок свічки принесіть додому. З ним обійдіть весь будинок, не пропускаючи жодної кімнати. Біля предмета, на який наведено псування, свічка почне тріщати і чадити.

Наші пращури помітили, якщо у цей день погода буде непогожою, то буде хороший урожай снігу. У Страсну п'ятницю не можна плювати на землю. Народні прикмети кажуть, що хтось плюне на землю – від того на весь рік усі святі відвернуться.

Якщо в Страсну п'ятницю спекти паску, він дуже довго не зачерствіє і не запліснявіє, а ще вилікує від багатьох хвороб. Якщо немовля відлучити від материнських грудей у Страсну п'ятницю, то дитина буде рости сильною і здоровою. Якщо в Страсну п'ятницю випрати білизну і повісити її сушитися, то на ньому виявляться сліди крові.

Вірили також, що та людина, яка в Страсну п'ятницю не питиме, ні їстиме, за три дні до свого відходу дізнається час і дату своєї кончини. Більш того, йому не нашкодить потім ніякий напій, якщо витримати спрагу у п'ятницю перед Великоднем. Захворілий у цей день успішно одужає.

Існували прикмети, які дозволяли передбачити як погоду, а й своє особисте майбутнє. Для цього, прокинувшись, одразу бігли до вікна. Що перше побачиш, того й наступного року чекай.