Незважаючи на третій рік війни, в Україні продовжують активно встановлювати рекорди. На перший план, як і минулого року, знову вийшли силові рекорди, рекорди військових та волонтерів. Усі вони наближають нашу перемогу, впевнена керівник Національного реєстру рекордів України Лана Вєтрова. Про рекорди третього року війни та їх особливості вона розповіла Коротко про.
- Лано, минулого року ми говорили про те, що на перший план вийшли рекорди волонтерів та силові рекорди. А цього року тенденція знову повторюється? Чи є особливості?
- Для мене кожен рекорд – важливий та зворушливий. Це чиєсь досягнення, мрія, яка здійснилася. Кожен із них визнаний унікальним, всі емоції рекордсменів безцінні.
Але якщо ми говоримо про особливість цьогорічних рекордів, на перший план виходять рекорди волонтерів, військових і медиків. Вони характеризують час, у якому сьогодні живе Україна, та наші прагнення. Вони завжди, як у дзеркалі, відображають обстановку в країні та нашу епоху. Якщо у мирний час було багато веселих, масових рекордів, то після початку війни ситуація змінилася.
У той же час тішить те, що на третій рік повномасштабного вторгнення знову почали з'являтися рекорди, які зустрічалися в довоєнний час. Це говорить про те, що українці адаптувалися до того, що відбувається, готові жити далі і досягатимуть своєї мети, незважаючи на всі труднощі - війну, відсутність світла, інтернету…
Діти розвиваються, дорослі досягають професійних висот – це дає надію на те, що Україна відродиться у відповідь на бомбардування та обстріл.
У нас часто буває, що ми приїжджаємо до якогось міста, потрапляємо під повітряні тривоги, але знаємо: рекорд все одно відбудеться. Або в бомбосховищі, або його перенесуть на пізніший час, коли тривога закінчиться, - рекорд все одно буде.
Нещодавно у Харкові після прильотів КАБів була думка, що місто скасує рекорд, але організатори зателефонували та сказали: рекорд ми не скасовуємо, ми його переносимо, все відбудеться. Вже тільки за це можна давати рекорд усім українцям, які виявляють мужність у такий час.
Кондитер із Харкова Віта Бакуменко каже, що створювала пряникову мінікопію фонтану «Дзеркальний струмінь», щоб відволіктися від вибухів. Фото: ФБ Лана Вєтрова
- Які рекорди особливо вразили вас цього року?
- Це, безперечно, рекорди волонтерів - їх дуже багато. На плечах волонтерів сьогодні тримається все - забезпечення бійців на фронті домашньою їжею, випічкою, солодощами, турбота про дітей, собак, котів та інших тварин.
Рекорди з маскувальних мереж давно стали трендом. Ми регулярно реєструємо рекорд за найбільшою кількістю маскувальних мереж. Їх стає дедалі більше, і це, напевно, одна з тих номінацій, коли волонтери радіють, якщо їхній рекорд перебивають інші волонтери. Вони й самі ставлять рекорд для того, щоб решта робила ще більше.
З маскувальними мережами виходить дуже мотивуюча історія. Іноді їх представляють у вигляді карти України, у такий спосіб наголошуючи на тому, що вся Україна, покрита маскувальною мережею, знаходиться під захистом наших військових. Маскувальними сітками накривали Хрещатик, багато людей підключаються до цієї роботи.
А ось рекордний гарбуз (вага 137,5 кг, обхватом понад 3 метри), який виростив фермер Ігор Макуха з Дніпропетровщини, продали з аукціону, щоб додати 37 ОБМП на Вугледарському напрямку. Фото: ФБ Лана Вєтрова
- Які ще масові рекорди ви відзначили б?
- Буквально вчора ми зареєстрували рекорд студентів КПІ щодо виготовлення найбільшої кількості виносних антен. Хочу зазначити, що у КПІ – унікальні студенти, які реєструють уже третій рекорд, спрямований на потреби ЗСУ. Цього разу вони робили і антени для рацій, і окопні свічки.
По окопних свічках – окрема історія. Це ще одна улюблена тема рекордів. Як тільки настають холоди, ставляться нові рекорди у цій номінації. Волонтери завжди намагаються переконати інших дедалі більше передавати на фронт. До них приєднується дуже багато людей – так створюється неповторна атмосфера. Так рекорди поєднують українців, і я вважаю, що місія рекордів саме в цьому.
- Чи є цього року такі рекорди, які не є характерними для рекордів минулих років?
- Слід зазначити, що сьогодні дуже багато рекордів встановлюють українці за кордоном. Вчора ми зареєстрували черговий рекорд у б'юті-сфері – Оксану Тихонову визнано рекордсменкою України в номінації «Мінімальний час виконання манікюру з гель-лаком».
Оксана Тихонова тільки-но відкрила свій бізнес перед війною. Після початку вторгнення поїхала до іншої країни, без копійки підняла бізнес на новому місці та стала настільки популярною, що сьогодні до неї хочуть потрапити не лише українці, які живуть за кордоном, а й польські пані дуже цінують якість її послуг. Вона дуже багато працює та своїм прикладом показує, що українці не бояться працювати. І не лише заради зарплати, а щоб досягти мрії та успіху. Такі рекорди дуже мотивують і допомагають людям, які шукають себе по всьому світу, відродитися не тільки в матеріальному, але й ментальному плані.
Неможливо не пишатися такими рекордами! Українці, які були змушені залишити рідну країну та перебратися до чужої, не опустили рук, не живуть на посібники, а діють. Перебуваючи за кордоном, вони продовжують допомагати своїй країні, фронту, досягають успіхів далеко від дому, ставлять рекорди. Вкотре розумію, що українці – це особливі люди. Вірю та знаю, що після закінчення війни вони повернуться додому піднімати економіку.
Оксана Тихонова із Сум за 9 хвилин та 57 секунд зуміла виконати манікюр гель-лаком. Фото: ФБ Лана Вєтрова
Як до війни, так і зараз ми реєструємо дитячі рекорди. І це не може не тішити. Діти продовжують розвиватися, незважаючи на ситуацію, в якій зараз перебуває Україна. Вони звикли вчитися у бомбосховищах та онлайн, але досягають таких результатів.
Ну і звичайно, на перший план виходять силові рекорди, що продиктовано часом та потребою українців довести усьому світу: ми – найсильніша нація, у нас сталеві м'язи, і ми переможемо. Цього року, як і минулого, найсильніший чоловік, найсильніша жінка та найсильніша дитина – теж українці.
До силових рекордів також належать рекорди рятувальників. Нещодавно ми зареєстрували у Вінниці рекорд пожежника. Це вже третій рекорд, який реєструють пожежники-рятувальники. Плануємо вивести рекорди рятувальників до окремої категорії: вони показують, що здатні врятувати людину в будь-якій ситуації, їх не зламати, не налякати.
Ви знаєте, що ворог практикує підлу тактику, коли рятувальники виїжджають на об'єкт, де все палахкотить і люди під завалами, а потім прилітає ще одна ракета, щоб знищити рятувальників. У подібній ситуації вони перебувають постійно. Тому їхні рекорди дуже цінні та важливі.
Такими героїчними рекордами ми плануємо відкривати наше нове видання – "Рекорди, що наближають нашу перемогу".
Морський піхотинець Збройних Сил України з ампутацією Довгих Дмитро встановив рекорд «Максимальний час стояння на одній нозі з вагою в руках» – 8 хвилин 9 секунд. Фото: ФБ Лана Вєтрова
Студенти, викладачі, працівники та випускники КПІ ім. Ігоря Сікорського цілодобово працювали для військових. Робота вирувала в режимі нон-стоп. Учасники поділилися на групи для скоординованої роботи. За 24 години було виготовлено 175 антен-павуків, велику кількість окопних свічок та подовжених антен для рацій. Результат КПІ вже втретє зафіксували у Національному реєстрі рекордів України.
А-павуки дають можливість утричі посилити прийом, передавання сигналу від портативної радіостанції. З їх допомогою можна отримувати прийом із бомбосховищ та глибоких укриттів. Антену можна підвісити на будь-які висоти, вона зручна у використанні в бліндажі, в окопах, землянках.
У Кропивницькому відомий піцайоло Віталій Колошиць разом із партнерами 1708pizza приготував найбільшу кількість піц – 201 піцу у печі на дровах. Готували протягом 8 годин – з ранку до вечора та продавали за донат від 100 грн.
Під час встановлення рекорду вдалося зібрати понад 96 644 грн на допомогу захисникам 47 ОМБр «Магура».
На Тернопільщині зібрано понад 21 тис гривень по 1 гривні. У місцевих магазинах розставили ящики – люди жертвували кошти для захисників.
Цей рекорд громада присвятила пам'яті свого односельця, 24-річного військового Володимира Кляштофорського, який загинув у Луганській області.
На гроші, зібрані під час встановлення рекорду та благодійного ярмарку, придбали зарядну станцію для захисників на Запорізькому напрямку.
У Дніпрі 8 спортсменів виконали 50 тисяч віджимань на брусах за 11 годин 37 хвилин. Рекорд присвятили пам'яті молодшого сержанта 60 ОМбр Ігоря Височенка, який загинув за незалежність України.
У рекорді взяли участь Дмитро Косатий, Олександр Рева, Олександр Стасенко, Олександр Тітенко, Михайло Бурлака, Юрій Балясний, Ігор Бабков, Арман Маргарян. 4 із 8 атлетів збірної команди є чинними військовими ЗСУ.
Житомирський військовий Дмитро Косатий встановив рекорд України з віджиму на брусах за одну годину. Він віджався 1580 разів.
Так команда збирала донати на купівлю станції РЕБ для захисників, які виконують бойові завдання на одному із найгарячіших напрямків.
Композицію «Материнське серце б'ється за Україну» із 254 окопних свічок для військовослужбовців склали 254 матері та дружини захисників із Салтівського району Харкова. Рекорд встановлювали у березні там же, де й крутили свічки, – в одному із укриттів міста.
Після фіксації рекорду окопні свічки відправили на Куп'янський напрямок. Найбільше зображення серця було створено із 254 окопних свічок.
Сім ветеранів з ампутаціями та на протезах піднялися на одну з карпатських вершин, щоб у такий спосіб привітати країну з Днем Незалежності.
«24 серпня. 7 суперлюдей. 1585 метрів заввишки. Підкорена вершина Карпат», - прокоментували рекорд у Superhumans, центрі реабілітації та протезування для постраждалих від війни, де відновлювалися учасники рекордного походу.
10-річний Василь Маєвський-молодший за 43 секунди підняв 24-кілограмову гирю 15 разів. Загальна піднята вага становила 360 кг.
До рекорду хлопчика готував його батько, тренер Василь Маєвський-старший. Перший рекорд України та світу Василь встановив минулого року, піднявши за хвилину 20-кілограмову гирю 16 разів. Сьогодні Василя Маєвського називають найсильнішою дитиною у світі. Хлопчик встановив уже три національні та два світові рекорди.
До речі, його батько теж рекордсмен. 39-річний Василь Маєвський 22 рази поспіль підняв 60-кілограмову гирю та встановив світовий рекорд.
Досі не було жодного рекорду, де б дитина піднімала 24-кілограмову гирю. А Василь Маєвський-молодший зміг. Фото: ФБ Лана Вєтрова
У Вінниці рятувальник Богдан Кирилюк подолав дистанцію напівмарафону (21 км) на гребному тренажері менш ніж за півтори години.
“На щорічних CrossFit Games в одному з комплексів спортсмени світового рівня виконували цю вправу, але веслували 42 кілометри. Дівчата змагалися проти хлопців, було приблизно 50 спортсменів, які виконували цю вправу понад три години. Я побачив, наскільки це цікаво і водночас важко, бо це потрібно робити довго та безперервно", - розповів "Суспільному" Богдан Кирилюк.
До цього рекорду такої номінації, як подолання дистанції півмарафону на гребному тренажері, в Україні зафіксовано не було.
Гігантський тризуб та напис «Слава Україні» створені на полі соняшників у селі Велика Олександрівка під Києвом компанією «Агрілаб» разом із партнерами.
Висота композиції 270,5 м, ширина – 141 м, загальна площа – 38 104 м, використано понад 300 тисяч насіння соняшнику. Заміряти рекорд довелося за допомогою дрона.
До речі, це вже третій рекорд компанії. Перший, встановлений у 2021 році, можна було побачити навіть із літака.
7 липня у київському X-Park 76 собак зі своїми господарями здійснили одночасний заплив на сапах. Звісно, подію внесли до Національного реєстру рекордів України за найбільшою кількістю собак на SUP-бордах.
Щоб покатати собаку на SUP борді, достатньо навчити тварину команді "сидіти". Фото: надано Катерина Шершньова