Завантажити ще

Штучний інтелект в армії: від дронів до віртуальних командирів

Штучний інтелект в армії: від дронів до віртуальних командирів
Фото: ФБ Ninox Robotics

Провідні країни світу все більше намагаються впроваджувати системи штучного інтелекту (ШІ) у своїх арміях. Вже є приклади їх застосування на полі бою для інформаційного забезпечення військових операцій або у складі різних систем озброєнь.

Зараз, наприклад, розробляються комплекси ШІ для зразків озброєнь, які можуть діяти автономно та без людини, для застосування ШІ у кібернетичних та інформаційних операціях і для військових систем підтримки процесу прийняття рішень, що ґрунтуються на ШІ. Коротко про - про останні новини у цій сфері.

Дрон сам розпізнає - ворог перед ним чи ні

Солдати ізраїльської армії ЦАХАЛ першими у світі використали керовану ШІ групу дронів у реальних бойових умовах. Вони задіяли ескадрилью безпілотників для виявлення, ідентифікації та атаки бойовиків ХАМАС у секторі Газа.

Тоді ізраїльські військові також застосовували штучний інтелект та суперкомп'ютери. Алгоритм надавав рекомендації, які солдати використовували для визначення цілей і нанесення по них ударів.

Ізраїльська компанія з розробки та модернізації різних видів озброєння ELBIT SYSTEMS презентувала літальний баражуючий дрон LANIUS, керований ШІ. Головна його відмінність - дрон вміє виявляти людей та визначати, які з них небезпечні, а які – ні. Якщо LANIUS сприймає людину як небезпечну, вона готується її знищити, але сама рішення не приймає. Поки що (!) безпілотник «запитує» дозволу на ліквідацію в оператора.

Маневрений та швидкісний безпілотник оснащений різними камерами, датчиками та системою ШІ NVIDIA Jetson. Це дозволяє при мінімальній витраті енергії швидко інтерпретувати потоки даних. До роботи додається програмне забезпечення для дронів ELBIT Legion-X, що дозволяє LANIUS виконувати місії групами.

Найбільш незвичайна ізраїльська технологія – квадрокоптер NINOX від компанії SpearUAV. Це перший баражуючий дрон, який запускається з субмарини. Робот зберігається у капсулі. При запуску вона виринає на поверхню води, де може вичікувати близько доби, перш ніж з неї вилетить квадрокоптер.

Пристрій може літати на 10 км та працювати до 45 хвилин. Може переносити вантаж вагою до 1 кг, його складно виявити, він оснащений спеціальними датчиками для розвідки та визначення цілі з використанням ШІ.

Ізраїльський дрон-камікадзе LANIUS – перший приклад використання ШІ в БпЛА. Фото: armyinform.com.ua

Ізраїльський дрон-камікадзе LANIUS – перший приклад використання ШІ в БпЛА. Фото: armyinform.com.ua

Вже є ШІ-командувачі

А в Китаї взагалі створили ШІ-командувача для військових симуляцій. Віртуальному командиру надані всі повноваження, він швидко навчається та покращує навички у віртуальних війнах. ШІ-командир покладається на емпіричні знання після ухвалення рішень, шукає задовільні варіанти з огляду на аналогічні ситуації у пам'яті. Ця система імітує досвідчену людину-командира, приймаючи рішення та адаптуючись до ходу бою.

«Налаштування ШІ-командувача відображає досвідченого і блискучого стратега, який має великі розумові здібності, врівноважений і стійкий характер, здатний спокійно аналізувати та оцінювати ситуації. Він приймає рішення швидко, але позбавлений людської емоційності та імпульсивності у цьому процесі», - зазначили розробники з лабораторії коледжу спільних операцій Національного університету оборони у Шицзячжуані.

Також у Китаї дослідники розробили ШІ-алгоритм для передбачення курсу гіперзвукових ракет. Система не вимагає величезної обчислювальної потужності та видає результат протягом 15 секунд.

Технологія здатна визначити курс ракети, що рухається швидше за звук у п'ять разів, розрахувати потенційну траєкторію для її ураження і ініціювати контрвідповідь з трихвилинним випередженням.

В ОАЕ корпорація оборонної промисловості Еміратів розробляє компактну пускову установку з розумними дронами, що самознищуються.

Система є базою, що запускає безпілотники зі штучним інтелектом Hunter 2-S. Пристрої можуть літати строєм і спілкуватися один з одним для самостійного виконання складних спільних атак.

Hunter 2-S з ОАЕ можуть навіть літати строєм. Фото: army-technology.com

Hunter 2-S з ОАЕ можуть навіть літати строєм. Фото: army-technology.com

Системи можуть діяти за командою людини і без неї

Для армії США вже розроблено абсолютно автономний бойовий вертоліт BLACK HAWK, модернізований компанією Sikorsky та DARPA (Управління перспективних дослідницьких проєктів Міністерства оборони США). Вертоліт оснащений системою автоматизації роботи льотного екіпажу та технологією автономії Sikorsky Matrix, завдяки чому він є повністю автономним літальним апаратом.

BLACK HAWK може самостійно проводити необхідні передпольотні процедури, включаючи перевірку вітру, а також керувати елементами адаптивного польоту – зльотом та посадкою. Вертоліт має систему визначення перешкод. Він може адекватно реагувати на надзвичайні ситуації без участі людини.

Компанія Scale AI стала першою ШІ-компанією, чию велику мовну модель застосували до засекреченої мережі після підписання угоди з 18-м повітряно-десантним корпусом армії США. Компанія створила для військових США власний чат-бот під назвою Donovan. Він повинен резюмувати розвіддані та допомагати командирам швидше приймати рішення.

Цей військовий аналог ChatGPT вже проходить випробування, і досить вдало. Одне з доступних демонстраційних відео показує Donovan у дії. З нього видно, що чат-бот аналізує отримані дані, у тому числі зображення, і пропонує офіцеру варіанти дій для збору додаткової інформації або готує звіт, який потім надається військовому керівництву.

А експериментальна програма DARPA SQUAD X EXPERIEMENTATION спрямована на розробку та перевірку прототипів автономних систем, оснащених новими датчиками та технологіями штучного інтелекту. Ці пристрої повинні вміти діяти як за командою людини, так і самостійно. Причому у всіх випадках їм знадобиться вміння аналізувати обстановку та працювати разом як між собою, так і з живими солдатами.

В Америці запущено проєкт PROJECT MAVEN – це застосування штучного інтелекту (ШІ) та технологій навчання машин для обробки великої кількості візуальних даних, що надходять від літальних безпілотників міністерства, які знаходяться у різних кінцях світу.

Алгоритми, що розробляються в рамках проєкту, повинні розшифровувати величезні обсяги даних розвідки та спостереження. За повідомленнями ЗМІ, сьогодні цей метод використовується багатьма розвідувальними та оперативними агентствами. Часто його називають алгоритмічною війною.

Для виконання завдання безпілотному гелікоптеру BLACK HAWK допомога людини взагалі не потрібна. Фото: startup.org.ua

Для виконання завдання безпілотному гелікоптеру BLACK HAWK допомога людини взагалі не потрібна. Фото: startup.org.ua

Україна не відстає у впровадженні ШІ

В Україні також активно розробляється система ШІ для військових. ШІ-стартап Reface оголосив про створення алгоритму для розпізнавання російських військ за супутниковими знімками.

Міністерство оборони України почало використовувати систему розпізнавання облич від Clearview AI. Компанія дозволила застосовувати свою технологію для встановлення особистостей російських військових, для боротьби з дезінформацією, ідентифікації загиблих та перевірки людей на контрольно-пропускних пунктах.

12 тисяч одиниць російської техніки щотижня виявляють українські військові завдяки платформі штучного інтелекту Avengers. Цю платформу опрацював Центр інновацій Міністерства оборони України. Результат досягається шляхом автоматичного аналізу відео з дронів та стаціонарних камер.

Завдяки ШІ-платформі оператори можуть приймати рішення швидше та ефективніше, а ризик помилок через втому зменшується. У той же час платформа продовжує вдосконалювати вміння розпізнавати різноманітну техніку навіть у складних умовах, наприклад, танки, приховані в лісових масивах, або БМП, що рухаються ґрунтовими дорогами.

Україна також займається розробкою систем штучного інтелекту, які допоможуть керувати величезним безпілотним флотом. Програмне забезпечення об'єднує безпілотники в мережу. Рішення щодо дій можуть миттєво виконуватися всією групою, а людина втручається лише для того, щоб дати "зелене світло" автоматизованим ударам. У той час, як пілоти-люди намагаються керувати операціями не більш ніж п'ятьма безпілотниками, штучний інтелект зможе обробляти сотні.

Наприклад, система під назвою Styx керує мережею розвідувальних та ударних безпілотників, як великих, так і малих, у повітрі та на землі. Кожен безпілотник може планувати свої рухи та передбачати поведінку інших у "рої".

В Україні понад 200 технологічних фірм, що виникли після повномасштабного вторгнення РФ, співпрацюють із цивільними людьми з ІТ-сфери, які розробляють дрони та інші пристрої.

Система розпізнавання облич від Clearview AI допомагає «впізнавати» обличчя ворогів та боротися з дезінформацією. Фото: techtoday.in.ua

Система розпізнавання облич від Clearview AI допомагає «впізнавати» обличчя ворогів та боротися з дезінформацією. Фото: techtoday.in.ua