Цього року 25 жовтня об 11:00 25-й раз українці напишуть радіодиктант національної єдності. До цієї події текст радіодиктанту написала Оксана Забужко – українська письменниця та есеїстка, а зачитає текст поет та музикант, а нині – військовослужбовець ЗСУ Павло Вишебаба. Коротко про – про історію унікального українського явища – "радіодиктант національної єдності".
Всеукраїнський радіодиктант національної єдності – ідея команди Українського радіо ще з 2000 року. Як кажуть організатори, основна мета радіодиктанту – не перевірити знання людей з граматики та орфографії, а об'єднати українців як в Україні, так і за її межами.
Перший радіодиктант національної єдності відбувся 24 травня 2000 року і був присвячений Дню Кирила та Мефодія. Щоправда, перший млинець нанівець: слухачі не зовсім зрозуміли, що від них потрібно, і висилали свої роботи аж до осені, доки не було оголошено імена переможців. Тому організаторам довелося запроваджувати правила: обмеження щодо дат відправки диктанту на перевірку та вимоги до оформлення робіт.
Перші тексти не створювалися, як тепер, саме для цього, а бралися з книжок. Деякі нечесні учасники радіодиктанту знаходили тексти у книжках і просто переписували. Організатори почали переробляти тексти зі збірок, поступово вводити авторські тексти, щоб відсіяти хитрунів. Але знову виникло непорозуміння, зокрема через авторську пунктуацію, яка не завжди збігається з правилами мови. Тому почали замовляти спеціальні тексти для радіодиктанту майстрам художнього слова.
Диктант складається із 100-120 слів. У тексті немає авторських знаків або суперечливих орфограм, але їх загальна кількість досить висока, тому написати радіодиктант без помилок не так просто.
Писати диктант треба лише від руки, але комісія приймає й тексти, написані шрифтом Брайля. Радіодиктанти не перевіряють на помилки та не повертають, а шукають роботи без помилок та нагороджують переможців, які впоралися із завданням на відмінно.
Особливих вимог щодо оформлення диктанту немає: можна використовувати будь-який аркуш паперу. Перед текстом вказується прізвище, ім'я, по батькові.
З 2015 року радіодиктант існує у телеверсії. 2017-го вперше пройшов стрим зі студії на Хрещатику та в соцмережі Facebook. Але організатори запевняють, що диктант залишається саме радіопродуктом, і писати його треба на слух, уважно прислухаючись до інтонацій диктора.
З 2015 року радіодиктант можна надсилати електронною поштою, а не лише звичайною поштою на адресу Українського радіо.
У 2019 році учасники вперше змогли перевірити свою роботу одразу: протягом 15 хвилин після завершення читання радіодиктанту його можна було відправити на електронну пошту, повідомленням у Facebook або Viber, після чого текст викладався на сайті.
Достеменно відомо, що у радіодиктанті української єдності беруть участь студенти Ягеллонського університету Кракова, які вивчають українську мову як іноземну. Радіо «Люблін» запрошує охочих писати український радіодиктант у свою студію.
Щороку радіодиктант пишуть українці у Китаї, Австралії, США, Канаді. А посол України в Республіці Ліван Ігор Осташ після призначення до країни щороку організовував локацію для написання радіодиктанту у Бейруті.
Традиційно радіодиктант пишуть наші полярники, перебуваючи в експедиції на станції «Академік Вернадський» в Антарктиді.
У 2017 році було організовано локацію радіодиктанту для бійців та учасників АТО – у Луганській області. Її координувала волонтерка та співачка Анжеліка Рудницька.
Так, рекордсменом з написання радіодиктантів є мешканка Львова Христина Гоянюк. Вона пише диктант із початку його запровадження в Україні – з 2000 року. Її тексти за рівнем грамотності – одні з найкращих у країні. 2020 року вона була єдиною, яка написала диктант без помилки. Тож не дивно, що 78-річну львів'янку внесено до Книги рекордів України.
З 2007 року текст радіодиктанту 13 років читав мовознавець Олександр Авраменко. 2020 року текст написав письменник Іван Малкович, а читала актриса Римма Зюбіна. 2021 року текст радіодиктанту написав і прочитав письменник Юрій Андрухович. 2022-го автором тексту стала письменниця та режисер Ірина Цилик, а зачитала в ефірі народна артистка Ада Роговцева. Тоді диктант писали пів мільйона людей на шести континентах, зокрема, вчені на станції «Академік Вернадський» в Антарктиді.
2023-го текст для радіодиктанту створила лауреат Шевченківської премії Катерина Калітко, а озвучив текст актор та театральний режисер Олексій Гнатовський.
Всеукраїнський радіодиктант національної єдності відбудеться у п'ятницю, 25 жовтня, об 11:00 – до Дня української писемності та мови. Він транслюватиметься на всіх платформах « Суспільного Мовлення » – по телебаченню, радіо та в інтернеті.
Радіодиктант звучатиме по всій країні на хвилях Українського радіо та радіо «Культура», в ефірі телеканалу «Суспільне Культура», а в інших країнах можна буде писати з трансляцією Youtube-каналу Українського радіо та на фейсбук-сторінці «Громадського мовлення».
Відправляти роботи можна буде, як завжди, на адресу: Київ, 01001, Хрещатик, 26, або через електронну форму прийому робіт, яку опублікують на сайті Українського радіо або «Суспільного» у день Всеукраїнського радіодиктанту.