23 листопада
Завантажити ще

Flibusta закінчилася: час головного книжкового "пірата" збігає

Flibusta закінчилася: час головного книжкового
Фото: комод

"На жаль, "Флібуста" на цьому, мабуть, закінчилася, як і я сам. Всім дякую, було весело" - таке повідомлення з'явилося на сайті онлайн-бібліотеки "Флібуста" від імені її власника з ніком Stiver. Він повідомив, що знаходиться в лікарні з "непристойних розмірів" гліобластомою».

Це злоякісна пухлина мозку, з якою без відповідної терапії всього близько 10% пацієнтів можуть прожити більше 3 місяців після встановлення діагнозу. Правильне лікування продовжує життя до 1,5-2 років, а 5% таких пацієнтів живуть п'ять років і більше. Відомо, що Stiver (справжнє ім'я невідоме) знаходиться у Німеччині. Коротко про - про історію "Флібусти" і на що вона схожа.

Платити чи не платити

"Флібуста" - безкоштовна некомерційна онлайн-бібліотека, яка з'явилася в 2009 році на піку цілком комерційно успішної бібліотеки «Лібрусек». Свого часу Stiver пояснював, що створив "об'єднання безкорисливих книголюбів", які викладали у вільний доступ книги, за які на інших онлайн-бібліотечних майданчиках потрібно було платити.

"На тому ж "Лібрусеку" пропонується купувати електронні копії творів Пушкіна", - обурювався Stiver.

Природно, на «Флібусту» війною пішли видавництва, яким вдалося спочатку порушити роботу безкоштовної бібліотеки, частково блокуючи її, а потім, у 2016 році, заблокувати її довічно. Але оскільки інтернет і не таке бачив, онлайн-бібліотека обзавелася численними сайтами-«дзеркалами» і доступна через більшість VPN.

Весь цей час видавництва та платні майданчики для завантаження книг не припиняли боротьбу з «піратською» «Флібустою». Глави видавництв скаржилися на «піратів» навіть президентові РФ, який обіцяв «попрацювати» у цьому напрямі. Проміжним результатом стала поява реєстрації користувачів та частково оплачувана частина контенту онлайн-бібліотеки. Російськомовна, україномовна та білорусомовна частини були доступні для скачування всім користувачам, тоді як література інших країн – лише зареєстрованим.

Остаточно перемогти непокірну «Флібусту» власникам прав на книжки так і не вдалося. Почасти через те, що заборонити та закрити онлайн-бібліотеку – отже, викликати до життя десятки нових, з якими теж доведеться воювати чи навіть якось контролювати. Далі: репутація книг та авторитет онлайн-бібліотеки. Коментарям та відгукам про прочитані книги на «Флібусті» вірили, якщо читачі зійшлися на думці, що книга погана, то її ніхто й не скачував. Зате вже якщо книга «заходила», то її продажі у паперовій версії могли навіть зрости… Але в будь-якому разі боротьба з книжковим піратством у багатьох країнах поки що зазнає краху. Коли сумлінний покупець книги сканує її та викладає у відкритий безкоштовний доступ, то назвати його правопорушником начебто як і не вийде.

Станом на травень 2024 року на "Флібуста" налічувалося 1,3 млн зареєстрованих користувачів, а бібліотечний фонд складався з 619 898 томів від більш ніж 224 тисячі авторів. Обсяг онлайн-бібліотеки – 1489 гігабайт (для порівняння, у 2015 році і користувачів, і обсяг сховища були вдвічі меншими).

Що буде надалі з онлайн-бібліотекою, її власник Stiver не повідомив, крім того, що сервери для зберігання книг (перебувають у Нідерландах) оплачені на кілька тижнів уперед. Сайт підтримувався виключно добровільними пожертвами і не особливо модерувався, про що говорив запис на першій сторінці: «Бібліотека діє за принципом вікі. Це означає, що додавання книг, авторів та будь-якої іншої інформації здійснюється користувачами. Адміністрація вмістом бібліотеки не займається принципово».

Зараз вебсайт бібліотеки працює через VPN, частина посилань не відкривається або видає помилку. Молодь мало знає про цю бібліотеку, віддаючи перевагу більш відомим сайтам і готова платити за завантажені книги. «Флібуста» залишилася в тому ж вигляді, в якому була створена, її інтерфейс не такий «дружелюбний» до користувачів, а спілкування у форматі форуму і взагалі може викликати здивування у тих, кому ледве виповнилося 20 – громіздко, незрозуміло (а колись все було просто і зрозуміло).

Таке оголошення з'явилось на сайті Флібусти. Скрін

Таке оголошення з'явилось на сайті Флібусти. Скрін

А пам'ятаєте Napster?

Історія «Флібусти», яка, найімовірніше, закінчиться (оскільки вижити вона зможе лише за умови комерціалізації), нагадує історію кінця 90-х – початку 2000-х із файлообмінником Napster у США. Американський програміст Шон Феннінг створив сайт, де можна було викласти або завантажити абсолютно безкоштовно музичні треки з широкого асортименту.

У музичній індустрії діяльність Napster оголосили злодійством, самі ж творці файлообмінника вважали, що немає сенсу купувати альбоми виконавців, якщо в ньому лише одна-дві гарні пісні. Також сервіс цінували меломани, які знаходили там старі записи з концертів, оцифровані треки з вінілових платівок.

Але музичні пірати припустилися помилки, виклавши в 2000 році демоверсію пісні I Disappear групи Metallica за кілька днів до її офіційного релізу. Група подала до суду на Napster, абияк сторони дійшли мирової угоди, але безкоштовний файлообмінник був закритий, потім викуплений компанією Rhapsody і зараз є онлайн-магазином музики.

Новини по темі: бібліотека