Завантажити ще

Україна святкує Медовий Спас за новою датою

Україна святкує Медовий Спас за новою датою
Фото: Евгена ГУСЄВА

Україна вперше святкує Медовий Спас, або, як його ще називають, – Маковій, за новою датою. До 2023 року цей день святкували 14 серпня, але його було перенесено після переходу ПЦУ на новий календар.    

Разом із Маковієм починається Успенський піст, під час якого віряни протягом двох тижнів дотримуються харчової аскези, щоб потім зустріти свято Успіння Пресвятої Богородиці.

Здавна наші пращури в цей день починали збирати мак і мед. У християнській традиції назва свята пов'язана із сімома мучениками Макавеями, їхньою матір'ю Соломонією і вчителем Єлеазаром, які прийняли смерть за свою віру в Господа. Друга назва свята - "Походження чесних древ животворящого Хреста Господнього". За легендою, в стародавні часи світ здолала страшна епідемія, а «єдиним зціленням від неї стала енергія, що виходить від частини хреста, на якому розіп'яли Ісуса». Звідси й слово "Спас" - порятунок.

У цей день віряни приносять до церкви на освячення мак, мед, різнотрав'я, воду, а також різні польові квіти. Вважається, що вони стануть цілющими після того, як їх торкнеться свята вода.  

Після церкви вдома влаштується святкова трапеза, під час якої вживаються пісні страви і всі ті продукти, які були освячені. Це – початок Успенського посту, який вважається досить суворим.

На Медовий Спас заборонено: сваритися і злитися; ображатися самим і ображати інших; лихословити;  влаштовувати гучні застілля; вживати спиртне; освячувати в церкві м'ясо, алкоголь, молочні продукти, матеріальні цінності, прибиратися у домі, працювати на городі, займатися домашніми справами.

Новини по темі: свято медовий спас