Завантажити ще

Спека б'є по серцю: як уберегтися від перегріву та проблем зі здоров'ям

Спека б'є по серцю: як уберегтися від перегріву та проблем зі здоров'ям
Фото: pexels.com

Спека, плавиться асфальт, тільки в тіні можна знайти трохи прохолоди, та й то не завжди. 12 - 14 липня у Києві було оновлено сім температурних рекордів. Причиною небаченої раніше спеки стало тепле африканське повітря, яке йде в Україну через Балкани.

13 липня в столиці метеорологи зафіксували 2 температурні рекорди - 35,4 градуси, що на 1,3 градуси вище за рекордний показник 1936 року. 14 липня встановлено 3 температурні рекорди - 35,9 градуси, що на 2,7 градуси вище за попередній рекордний показник 1951 року. Абсолютним рекордом для цього року стала температура у Миколаєві, яка днями піднялася до 40,5 градусів!

Рекорди рекордами, а як уберегти себе? Адже навіть у здорових людей спека викликає тахікардію, задишку, запаморочення, що вже говорити про людей із захворюваннями серцево-судинної системи. Олії у вогонь додає відсутність світла: це і неможливість освіжитися під кондиціонером чи хоча б вентилятором, і необхідність підніматися пішки на ...енний поверх… А якщо ще й води немає, то й прохолодний душ не приймеш.

Чим небезпечна спека і як від неї рятуватися з урахуванням нинішніх реалій, Коротко про розповів головний лікар медичного центру «Біокурс», доктор Тарас Миронович Жиравецький.

Спека – це завжди підвищене навантаження на серце

- Тарасе Мироновичу, які неприємності зі здоров'ям можуть виникнути внаслідок аномально високої температури повітря? Чому взагалі спека так впливає на нас?

Тарас Жиравецький. Фото: особистий архів

Тарас Жиравецький. Фото: особистий архів

- Організм перегрівається, йому треба охолонути. Тварини, та й люди, у цьому випадку починають частіше дихати, а це – навантаження на серцево-судинну систему та легені.

Спека викликає чимало проблем – це і зневоднення, і сонячний удар, і опіки, і непритомність, загострення подагри, інсульт, інфаркт, гіпертонічний криз… Спека – це завжди підвищене навантаження на серце. Тиск підвищується, кисню не вистачає – серце починає посилено працювати.

Тому сердечники, гіпертоніки, астматики переносять спеку гірше, ніж решта. Під час сильної спеки збільшується частота серцевих скорочень, підвищується тиск, розширюються периферичні судини, набрякають ноги.

Ще одна неприємність: при високій температурі повітря кров у судинах згущується - це може спричинити утворення дрібних тромбів, які здатні закупорити судини.

Зневоднення підвищує рівень сечової кислоти, а її підвищений рівень викликає підвищений тиск. Якщо людина постійно п'є препарати для зниження тиску, їх треба не забувати приймати.

Більше пийте і менше їжте

- Як себе захистити від спеки?

- Дуже бажано у спеку на вулицю не виходити. Якщо це все ж таки необхідно, обов'язково надягніть головний убір і сонцезахисні окуляри. Одяг повинен бути легким, з натуральних тканин. Бажано, щоб він максимально захищав шкіру від сонця.

Постарайтеся перебувати просто неба не більше 15-20 хвилин. При появі тахікардії, задишки ховайтеся у тінь чи прохолодне приміщення. Якщо все ж таки стався сонячний удар, зверніться до лікаря. Для полегшення стану можна випити нурофен чи німесил.

Дуже важливо пити воду, тримати її під рукою. Чим менше ми п'ємо у спеку води, тим вищий ризик утворення тромбів.

Пам'ятайте, що напої, які містять кофеїн, і, тим більше, алкоголь спрагу не вгамовують, а лише призводять до додаткового навантаження на серце. Алкоголь піднімає рівень сечової кислоти та глюкози в крові, що сприяє зневодненню, також має сечогінну дію – а це серйозний удар по організму!

Ну і, звичайно, не слід під час спеки зловживати сечогінними – це також призводить до швидкого зневоднення. Зневоднення теж піднімає рівень сечової кислоти, і тиск підвищується. Тому дуже бажано контролювати рівень сечової кислоти та D-димерів (показник, який використовується для пацієнтів з підозрою на венозні тромбоемболії. – Ред). Це, до речі, значно важливіше, ніж контроль холестерину в спеку.

Крім того, у спеку не можна переїдати. Їжте легку їжу невеликими порціями. Виключіть важкі, калорійні, жирні страви, зведіть до мінімуму споживання солоних продуктів. Віддавайте перевагу овочам, фруктам та ягодам. Особливо добре малина, вона розріджує кров.

Якщо вам пощастило зі світлом і є можливість включити кондиціонер, краще встановлювати його на 3-4 градуси нижче за температуру на вулиці, так як занадто низькі температури можуть призвести до запалення носа, горла, легень, репродуктивної системи.

Любителям спорту варто знизити до мінімуму фізичну активність під час спеки. Дачникам також потрібно уникати активних робіт, тим паче працювати зі схиленою головою.

Замість кондиціонерів та вентиляторів - прохолодний душ

- А як охолонути, якщо кондиціонера-вентилятора немає? Ще й світло відключають, ліфт не працює, і треба підніматися сходами.

– На допомогу прийде прохолодний душ, якщо є вода. Його можна приймати кілька разів на день. Але прохолодний – не означає холодний! Різкий перепад температур викликає додатковий спазм судин – великий ризик стенокардії і навіть інфаркту. Також можна отримати запалення простати, сечового міхура чи загострення герпесу, вірусних інфекцій.

З ліфтами та сама ситуація, що і з кондиціонерами, - катастрофічна. Тому залишається йти нагору не поспішаючи, робити перерви на відпочинок. Поверх пройшли – постояли відпочили, ще один – відпочили. Іншої альтернативи в ситуації, що склалася, ми не придумаємо.

- Скільки рідини слід пити в таку спеку, чи потрібно дотримуватись конкретних цифр? Воду краще пити прохолодну чи теплу?

- Не варто змушувати себе пити по 3-4 літри води. Скільки організм хоче – стільки й пийте. Краще тримати воду на відстані витягнутої руки, щоб випадково про неї не забути, обов'язково брати її всюди.

Воду можна пити прохолодну, але не надмірно холодну, не просто з холодильника! Хоча із відключеннями світла з холодильниками теж складно, надто холодною вона навряд чи буде.

І, до речі, не варто замінювати воду напоями на кшталт “коли”: вони містять багато глюкози, а це викликає спрагу та бажання пити ще більше!

- Підведемо підсумки. Що робити і чого не можна в спеку, щоб почуватися настільки комфортно, наскільки це можливо в обставинах, що склалися?

- Більше пити, приймати прохолодний душ, контролювати тиск і рівень сечової кислоти, захищати голову і шкіру від сонця, не поспішаючи підніматися сходами, не переїдати, не зловживати в спеку алкоголем, не сидіти навпроти кондиціонера, користуватися сонцезахисним кремом, носити легкий одяг і, звичайно, не залишати дітей та тварин в автомобілі.

Новини по темі: Здоров'я Спека