21 грудня
Завантажити ще

Пільги при вступі-2024 до вишів України: творчі конкурси, квоти та перехід на бюджет

Пільги при вступі-2024 до вишів України: творчі конкурси, квоти та перехід на бюджет
Фото: VETERANO.COM.UA

Під час вступної кампанії до українських вишів цього року абітурієнти можуть скористатися своїми пільгами чи спеціальними умовами вступу. Журналістка Коротко про дізнавалась про те, хто має право на вступ без НМТ і які пільги існують взагалі.

Пільги для абітурієнтів поділяються на дві категорії:

  1. Спеціальні умови участі у конкурсному відборі – право вступу без НМТ, за результатами індивідуальної усної співбесіди чи творчого конкурсу.
  2. Спеціальні умови зарахування на бюджет – квота-1, квота-2, переведення на вакантні бюджетні місця.

Усі пільги застосовуються до заяв на відкриті та широкі конкурсні позиції, а також у разі, якщо абітурієнту не запропонували жодного бюджетного місця за жодною поданою заявою.

Хто відноситься до пільгових категорій у 2024 році?

Брати участь у конкурсному відборі за результатами співбесіди та творчого конкурсу із зарахуванням на підставі позитивної оцінки мають право:

  • особи з інвалідністю внаслідок війни;
  • постраждалі від Чорнобильської катастрофи (вступ без іспитів за результатами співбесіди), а також особи з інвалідністю з-поміж учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
  • особи з інвалідністю, які не можуть відвідувати навчальний заклад (за рекомендацією органів охорони здоров'я та соціального захисту населення).

Брати участь у конкурсному відборі за результатами співбесіди замість НМТ та творчого конкурсу і зарахуванням за наявності достатньої кількості балів можуть:

  • постраждалі учасники Революції Гідності та учасники бойових дій;
  • особи з інвалідністю, які не брали участь у НМТ (їм було відмовлено у створенні спеціальних умов для проходження НМТ при регіональних центрах оцінювання якості освіти), а також ті, хто не зміг пройти НМТ через захворювання чи патологічний стан4
  • військовослужбовці, поліцейські, рятувальники та особи Державної кримінально-виконавчої служби, які вступають на контракт до магістратури до вищих військових навчальних закладів та інших закладів вищої освіти зі специфічними умовами навчання (крім вступу на спеціальності «Право» та «Міжнародне право»);
  • особи, які проживають чи зареєстровані на тимчасово окупованих територіях, територіях населених пунктів на лінії зіткнення або ті, хто переселився із цих територій після 1 січня 2024 року.

Усі документи про пільги мають бути перевіреними ще раз самими абітурієнтами перед подачею. Якщо документів немає у держреєстрі, то можна звернутися за допомогою до вишу, надавши оригінали документів, що підтверджують право на пільги. Представники вишу перевірять документи, створять картку фізособи в Єдиному держреєстрі з питань освіти та завантажать скановані копії відповідних документів.

Абітурієнти, які не отримали пільги через брак бюджетних місць за квотою-1 чи квотою-2, мають право вступати на загальних умовах.

Де вказується наявність пільг для вступу до вишу?

Пільги підтверджуються в особистому кабінеті абітурієнта, там же ставиться позначка про необхідність застосування спеціальних умов під час подання заяв про вступ.

Кому надаються спеціальні умови для вступу у 2024 році?

Перш за все, необхідна умова для спецумов – наявність у Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО) картки фізособи із зазначенням пільгової категорії та з внесенням підтверджених даних.

- Квота-1 – певна частина максимального обсягу бюджетних місць (для відкритих конкурсних пропозицій) або загального обсягу бюджетних місць (для фіксованих конкурсних пропозицій), яка може бути використана для прийому абітурієнтів на підставі повної загальної середньої освіти (ПЗСО) та НРК5 (рівень молодшого бакалавра чи професійного молодшого бакалавра, який можна отримати у професійних коледжах чи звичайних коледжах після 9 та 11 класу). Ці абітурієнти мають право на спеціальні умови вступу.

  • постраждалі учасники Революції Гідності та учасники бойових дій, зокрема, які проходять строкову службу;
  • особи з особливими фізичними потребами, яким було відмовлено у проведенні НМТ;
  • особи з інвалідністю, які у 2024 році не складали НМТ через захворювання чи патологічний стан, та ті, хто склав;
  • особи, щодо яких встановлено факт позбавлення волі через збройну агресію проти України (зокрема, перебування у полоні);
  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.

- Квота-2 – така сама виділена частина бюджетних місць для абітурієнтів, місце проживання яких станом на 24 лютого 2022 року зареєстровано на тимчасово окупованих територіях або у населених пунктах, що належать до території активних бойових дій станом на 1 липня 2024 року, або тимчасова окупація яких завершилась після 1 січня 2024 року. Абітурієнти знаходяться на цих територіях або здійснили внутрішнє переміщення звідти у календарний рік вступу.

- Конкурс творчих чи фізичних здібностей (творчий конкурс) – форма вступного випробування, що передбачає демонстрацію чи оцінювання творчих чи фізичних здібностей абітурієнта, необхідних для здобуття вищої освіти за спеціальністю з переліку таких спеціальностей, для яких передбачено творчий конкурс.

Хто має право на обов'язкове переведення на вакантні бюджетні місця?

  • діти загиблих (померлих) осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
  • якщо один із батьків загинув у полоні (щодо нього встановлено факт позбавлення особистої свободи);
  • якщо один із батьків загинув від ран під час Революції Гідності;
  • якщо один із батьків був учасником бойових дій на території інших країн і загинув або зник безвісти під час бойових дій на території інших держав;
  • якщо один із батьків (усиновлювачів) був військовослужбовцем, який загинув або зник безвісти під час виконання ним зобов'язань військової служби;
  • якщо один із батьків (усиновлювачів) був поліцейським, який загинув або зник безвісти під час виконання службових обов'язків.

Крім того, право переведення на вакантні бюджетні місця мають:

  • особи з інвалідністю І та ІІ груп, діти з інвалідністю до 18 років;
  • особи з інвалідністю серед учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • постраждалі учасники Революції Гідності та учасники бойових дій;
  • діти постраждалих учасників Революції Гідності, учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни;
  • шахтарі зі стажем понад 3 роки та діти шахтарів зі стажем понад 15 років або які отримали інвалідність або загинули внаслідок аварії на виробництві;
  • особи з інвалідністю, які мають захворювання або патологічний стан;
  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
  • особи, які зареєстровані або проживають на території можливих бойових дій станом на 1 липня 2024 року;
  • внутрішньо переміщені особи ;
  • діти із багатодітних сімей.

 

Новини по темі: освіта Вступ до вузів