23 листопада
Завантажити ще

Сонячні панелі: чи вистачить електрики для дому і чи можна на них заробити

Сонячні панелі: чи вистачить електрики для дому і чи можна на них заробити
Фото: vinur.com.ua

Нещодавно столична влада пообіцяла компенсувати 75% вартості генераторів, інверторів та сонячних панелей усім охочим. Експерти поставилися до ідеї досить скептично. Так, теоретично це можливо, і поодинокі приклади вже є, але навряд чи сонячні панелі на українських багатоквартирних будинках можуть стати найближчим часом масовим явищем. По-перше, дорого. По-друге, немає жодної концепції – лише заяви. І по-третє, в умовах, коли 80% будинків мають великі проблеми з технічним станом, подібні ініціативи виглядають просто безглуздо. Проте є українці, які вклалися в сонячні панелі, не чекаючи на допомогу держави. Що це їм дало і чи окупиться взагалі – вони розповіли Коротко про.

Купив биті та встановив на даху дев'ятиповерхівки

Михайло Пшеничников свою станцію збирав сам. Фото: ФБ Михайло Пшеничников

Михайло Пшеничников свою станцію збирав сам. Фото: ФБ Михайло Пшеничников

Про встановлення сонячних панелей майстер-ремонтник із Чернігова Михайло Пшеничников почав замислюватися ще до повномасштабного вторгнення. У 2020 році вже збирав інформацію, але тоді проблема не здавалася критичною – світло було, і не так вже й дороге. Коли просидів із сусідами кілька місяців у підвалі без світла під час бойових дій, зрозумів: назріла потреба перейти на забезпечення електрикою без прив'язки до міських мереж – від сонця. І за чотири дні після того, коли війська агресора відступили з північного напрямку, побіг за сонячними панелями.

– Це було 9 травня 2022 року, – згадує у розмові з кореспондентом Коротко про Михайло Пшеничников. – Купував биті – в одного мешканця розбило осколками від снарядів станцію. Десь провід перебило, десь наскрізну дірку силіконом залатав. Все працює! А комплектуючі обійшлися значно дешевше.

Вся техніка, окрім бойлера на екорежимі, у квартирі працює від сонячної станції. У цьому є сенс, особливо з огляду на прогнози про подорожчання світла вдвічі до зими, каже майстер.

Взимку у квартирі, яку Михайло винаймає у знайомих (його будинок згорів), після трьох-чотирьох годин роботи обігрівачів від сонячних панелей повітря прогрівається до +20. Якщо встановити обігрівачі на температуру +16-17, пропрацює ще більше.

- Але трьох-чотирьох годин достатньо, - зазначає Михайло. – На даху моєї дев'ятиповерхівки встановив 18 панелей. Разом з інвертором, акумуляторами, проводами, конекторами це коштувало 150 тисяч гривень. За працю не платив, нікого не наймав, усе сам зробив.

Сьогодні непоганий інвертор коштує 50-60 тисяч гривень, але ціна може перевищувати сотню тисяч. Зазвичай це генератор напруги для перетворення постійного струму на змінний. Акумулятор від десяти тисяч. Нова сонячна панель – п'ять-сім тисяч гривень залежно від потужності. Маленькі – на 300 ват, є величезні на 600.

– Панелі дають близько п'яти кіловат на годину, акумулятори ще 10 кіловат, – ділиться Михайло. - Цього цілком вистачає взимку для стандартної двокімнатної квартири в дев'ятиповерхівці, особливо, якщо взяти енергозберігаючі обігрівачі або кондиціонер з функцією обігріву. Якщо зима сонячна, взагалі жодної різниці немає, в порівнянні з обігрівом від міської мережі. У похмурі дні ефективність менша на 60%. Але все одно працюють та виробляють енергію.

Щоб заробляти електрикою від сонячної станції, продаючи надлишок державі, не йдеться – панелі забезпечують світлом лише квартиру.

- Станція дуже маленька, та й возитися з паперами немає бажання – для цього потрібно оформлювати багато документів, - зазначає Михайло Пшеничников.

Газом топити дешевше?

Як розповіла Коротко про Ольга з Марганця, яка встановила сонячні панелі шість років тому, зараз без них довелося б зовсім погано. У прифронтових районах світло також відключають – у тому ж Марганці воно є чотири години на добу.

– У мене 55 панелей, які виробляють 15 кіловат на добу, тому надлишок я продавала державі, – зазначає Ольга. – Але якщо тоді платили по п'ять гривень за кіловат, то зараз, кажуть, платитимуть три гривні.

Минулої зими, за словами Ольги, свій будинок вона опалювала газом – так дешевше.

– Влітку я отримую гроші на карту за вироблену електрику, плачу 20% податку та збір на війну, – зазначає Ольга. – А взимку цими грішми плачу за світло. Взимку виробляється мало.

Сонячні станції рятують людей під час війни – тих, кому по кишені сплатити їх установку. Якщо брати нові панелі, ціна може сягати 300 тисяч гривень. Якщо знайти биті – дешевше. Залежить ще, де саме встановлювати – у південних та східних областях вдасться заощадити завдяки сонячній погоді. Це дозволить отримувати той же результат із меншою кількістю панелей. У північних областях їх потрібно більше.

В одній із київських багатоповерхівок сонячні батареї встановили за рішенням мешканців. Фото: КМДА

В одній із київських багатоповерхівок сонячні батареї встановили за рішенням мешканців. Фото: КМДА

П'ять запитань про сонячні панелі у своєму будинку

Підприємець Олександр зараз живе у приватному будинку у найближчому передмісті Києва. Він встановив сонячні панелі на даху свого будинку ще до повномасштабної війни, але по-справжньому оцінив їхні переваги вже в період блекаутів. Наш співрозмовник докладно відповів на п'ять популярних питань, які допоможуть розібратися в особливостях сонячної генерації навіть новачкам.

1. Скільки коштують панелі?

- Сама панель коштує плюс-мінус 65-70 доларів залежно від виробника та знижок. Потужність однієї панелі складає 400 Вт. Але панелі, можна сказати, коштують копійки, в порівнянні з акумулятором та інвертором. На моєму будинку 18 панелей, тобто їхня загальна вартість складає близько 1200 доларів. А ось акумулятор 15 кВт, який тримає весь будинок з усім обладнанням 28 годин, та інвертор, який на додаток до своїх прямих функцій ще й контролює температуру акумулятора, коштували майже 10 тис. доларів.

2. Як це працює?

- Я свідомо вибрав неоптимальні налаштування, тому що для мене головне – щоб зарядити акумулятор. На літо у мене стоять такі налаштування: все, що генерується, йде до будинку, у другу чергу – на зарядку акумулятора, надлишки – у мережу.

На зиму налаштування змінюю: головне – щоб був заряджений акумулятор, і неважливо – від мережі чи від панелей (до речі, взимку від панелей приходить 15% генерації, порівняно з літньою). Моя система збиткова, але вона дозволяє протриматися без світла максимально довгий період і жити в комфортних умовах у той час, як у сусідів цілодобово немає світла.

3. На що вистачає сонячної енергії?

– У моєму будинку стоять окремі сонячні колектори на підігрів води. Влітку по обіді вода нагрівається до 55-60 градусів, взимку - до 45-47 градусів.

Генерації від сонячних панелей із моїм потужним акумулятором цілком вистачає на обслуговування будинку. Зараз у мене такі налаштування, що акумулятор вночі не бере енергію з мережі, і до 11-ї ранку зарядки цілком вистачає. Звичайне споживання будинку з двома холодильниками та двома телевізорами – 400-450 Вт на годину. У моменти пікового навантаження, коли вмикається пральна машина, електроплита чи насос, споживання може зрости до 1,5-2 кВт. Акумулятор виступає компенсатором: якщо сонячної енергії не вистачає, він вмикається та додає нестачу.

Коли акумулятор розряджається до 20% заряджання (наприклад, у період блекауту), він вимикається. Тоді переходимо на генератор. Звичайний генератор коштує 2-2,5 тис. доларів, який може заряджати акумулятор - 5,5-6 тис. доларів.

4. Коли окупляться сонячні панелі?

- Коли акумулятор заряджено на 100%, а панелі дають електрику, я віддаю зайву електроенергію в мережу. Безкоштовно. Минулого року я віддав безкоштовно в мережу електроенергії на 16 тис. грн. Проблема в тому, що ми підключені до обленерго через двох посередників – дачний кооператив та водоканал. Жоден з них договором займатися не хоче, тож я на це просто махнув рукою. До того ж, у мене складна покрівля, яка спочатку не була розрахована на панелі. На деяких ділянках сонце затінює панелі, а це означає як ускладнення та подорожчання системи, так і зниження її ефективності.

У той же час, на сонячних панелях можна непогано заробляти. Мій друг має три ділянки. На кожній з них він розмістив сонячні панелі на максимально 30 кВт дозволені законодавством. Інвертор у нього дешевий, споживання маленьке плюс договір з обленерго. Дохід – 140 тис. грн на місяць. У такому разі окупність панелей становитиме 6-7 років, залежно від кількості сонячних днів. Тобто навіть за наших погодних умов це вигідно.

До речі, я багато їздив Європою і звернув увагу: "приватники" в європейських країнах не ставлять багато панелей, щоб на них заробляти. Як правило, у них всього 8-10 панелей, щоб зменшити споживання з мережі та менше платити. По 100-200 панелей стоять на полях біля великих складів, але в приватних будинках я такого не бачив.

Є думка, що європейці у такий спосіб дбають про екологію, але наскільки я знаю європейців, якщо турбота про екологію буде без економії, вони і пальцем не поворушать. Нехай економія буде копійчаною, але економія має бути як обов'язкова складова, тоді і про екологію можна подумати.

5. Чи вигідно встановлювати панелі на балконі квартири?

- На балконі квартири звичайної багатоповерхівки можуть розміститися дві-три сонячні панелі, і на квартиру цього цілком вистачає. Інше питання, де в такому разі ставити акумулятор, враховуючи, що він не повинен перегріватись. У Києві нещодавно був випадок, коли акумулятор вибухнув і вигоріло пів квартири. Не виключено, що це сталося саме через перегрівання, адже недорогі інвертори, які найчастіше купують, не контролюють температуру акумулятора.

Намагалися забезпечити свою багатоповерхівку сонячною енергією і львів'яни. Фото: Суспільне. Львів

Намагалися забезпечити свою багатоповерхівку сонячною енергією і львів'яни. Фото: Суспільне. Львів

На замітку

Поради щодо встановлення сонячних панелей

  • Встановлювати слід із південного боку чи підбирати максимально освітлене місце;
  • використовувати правильний кут установки - найбільше підходить 35-45 градусів;
  • вибрати місце без тіні з мінімальною кількістю дерев або високих будівель;
  • якщо не затіненого місця на даху немає, панелі встановлюють на стіні або землі, побудувавши опори;
  • враховувати рівень сонячності регіону, підбираючи кількість панелей.