21 грудня
Завантажити ще

Змії в Україні: отруйні і неотруйні, де водяться та що робити у разі укусу

Змії в Україні: отруйні і неотруйні, де водяться та що робити у разі укусу
Фото: ФБ Чорнобильський Радіаційно-екологічний Біосферний Заповідник

Несподіване раннє потепління стало сигналом для природи, що час прокидатися! Під перше тепло повилазили й змії, люди зустрічають їх тепер дедалі частіше. А це, на жаль, може означати, що й кількість укусів може збільшитись.

Детальніше про змій Коротко про розповів заступник директора з наукової роботи БІОН Тераріум-Центру, науковий співробітник Інституту зоології Олексій Марущак.

Прокинувшись, змії можуть бути агресивними

Заступник директора з наукової роботи БІОН Тераріум Центру та науковий співробітник Інституту зоології Олексій Марущак. Фото: ФБ Олексій Марущак

Заступник директора з наукової роботи БІОН Тераріум Центру та науковий співробітник Інституту зоології Олексій Марущак. Фото: ФБ Олексій Марущак

- Коли і за яких умов змії виходять зі сплячки?
- З першими теплими днями. Теплі сонячні дні – це температура +10 і вище вдень. Бажано, щоб були місця для прогріву. Змії вилазять на них грітися. Першими, як правило, виходять самці. Буває й таке, що можна побачити перших гадюк, ще коли на вулиці лежить лід і сніг. Гадюки можуть грітися навіть посеред льоду. Особливо це помітно у Карпатах. А коли температура поступово збільшується з +10 до +15, є сонячні дні, їх стає більше і більше.
- А яка поведінка змій у цей період? Вони більш мляві чи, навпаки, агресивні?
- Коли вони прокидаються, відразу у них починається період парування. Вони доволі активні, а тому можуть бути й агресивними, оскільки самці шукають самиць. Прогріються, гормони починають грати, відповідно зростає й активність. Спокійнішими стають десь під вечір. В першій половині дня гріються, потім полюють, а потім ховаються.

В Україні є десять видів змій

- Які змії в нашій країні зараз є?

- В Україні є п’ять видів полозів, два види вужів, мідянка звичайна і два види гадюк - гадюка звичайна і гадюка степова, яка занесена до Червоної книги України. У гадюки звичайної є ще один підвид – це гадюка Нікольського, яка трохи більша і повністю чорного кольору.

Один з найбільш рідкісних плазунів фауни України - це полоз візерунковий, він зустрічається трохи на Луганщині, Донеччині і Харківщині, тобто зараз переважно на окупованій території, але є декілька довкола Краматорська. Полоз леопардовий живе на півдні Криму. Є ще сарматський, жовточеревий і лісовий полози. Всі п’ять видів полозів - у Червоній книзі України.

Вужі у нас - звичайний і водяний. Звичайний відрізняється характерними жовтими вушками на задній частині голові. У водяного таких немає, але є щось схоже на шаховий візерунок вздовж тіла. Мідянка звичайна теж занесена до Червоної книги.

Важливо! Жодного смертельно отруйного виду змій на території України немає. Тобто навіть укус гадюки - несмертельний, хоча й має ряд неприємних наслідків.

- В яких регіонах їх більше, а в яких - менше?

- Різні види розповсюджені у різних регіонах. Так, вуж звичайний зустрічається на всій території України, на всіх можливих водоймах - від маленьких копанок до берегів великих річок. Вуж водяний поширений переважно на півдні, він може населяти солоні водойми, узбережжя Чорного і Азовського морів, лимани. В останні роки є цікава тенденція - водяний вуж прямує на північ. Він вже є у Києві, у Рівному, у Луцьку, у Житомирі. Вуж звичайний харчується переважно амфібіями (жабами, тритонами), водяний вуж надає перевагу рибі.

Гадюка у нас розповсюджена в Карпатах, на Поліссі і в лісах Лівобережної України. Гадюка Нікольского більше зустрічається в лісостеповій зоні. А гадюка степова, як зрозуміло з назви, переважно, в степах на Лівобережжі. Є популяція і на Правобережжі біля Миколаєва, але,найімовірніше, її туди заселили штучно. А інші місця потребують подальшої перевірки.

Сарматський та жовточеревий полози - це переважно Донецька, Запорізька, Херсонська, Миколаївська і Одеська області. Леопардовий зустрічається на півдні Криму. Візерунковий – на Луганщині, півдні Харківщини і в Донецькій області. Полоз лісовий поширений вздовж Дністра, Південного Бугу і дуже багато його на Закарпатті. І мідянка - переважно на Поліссі, але інколи буває і в лісостепу або степу.

Цієї весни в районі Берегове в Закарпатській області, як ніколи, багато мідянок. Фото: ФБ Віктор Горонді

Цієї весни в районі Берегове в Закарпатській області, як ніколи, багато мідянок. Фото: ФБ Віктор Горонді

Сама змія не нападе, а алкоголь не врятує

- Що робити людині, якщо вона зустріла змію?

- Нічого не робити. Змії насправді доволі миролюбні. Люди їх не цікавлять. Все, що треба, якщо побачили змію, обійти її і піти своїм шляхом. Не треба з нею ніяк взаємодіяти. Змії нас бояться ще більше, ніж ми їх. І атакують вони виключно при небезпеці для них самих. Не треба намагатись взяти її в руки чи сфотографувати зблизька – така поведінка людини змію дуже лякає, вона вважає, що для неї є загроза, а тому може кусати. Тож - розвернулись і пішли. Не чіпаємо, не ловимо. Хочете сфотографувати, то лише здалеку. Не більше того.

- Що не можна робити людині, якщо змія її все ж вкусила?

- Якщо укус стався, перше – НЕ треба вбивати змію! Змія - жива істота, вона захищалася, і у неї є право на самозахист. Вона діяла в рамках самооборони.

Друге, НЕ слід припалювати місце укусу, тому що отрута уже в організмі. І тоді доведеться лікувати не лише отруту, а ще й доволі великий опік.  

Вживати алкоголь теж категорично не можна. У вас отрута в організмі вже є, навіщо її розбавляти ще однією отрутою?

НЕ треба накладати на руку тугу пов’язку чи шину. Чому? Бо отрута наших змій розрахована на дрібних гризунів, тобто на вагу тіла. Якщо ви якимось чином ізолюєте кровоток, отрута розповсюдиться тільки на вагу самої руки чи ноги, а не на всі 50-100 кг вашого тіла. Нам цього не потрібно. Краще хай йде по всьому організму і буде більш розбавленою. Якщо кінцівку перев’язати - буде біда, яка може призвести навіть до некрозу тканин, гангрени і, як наслідок, ампутації. Отрута має гемолітичну дію (розкладає клітини крові), порушує їх цілісність.

Змії, що прокинулися, дісталися вже і до київської Оболоні. Фото:тг Життя Оболонь Київ

Змії, що прокинулися, дісталися вже і до київської Оболоні. Фото:тг Життя Оболонь Київ

Що потрібно робити при укусі змії

- По-перше, спокійно дістатися будь-якого пункту надання допомоги або викликати швидку.

Друге - треба вжити антигістамінні препарати, наприклад, лоратадин. Для чого? Він від наслідків отрути не врятує, але, якщо трапиться так, що у вас є алергічна реакція на компоненти отрути (хоч мені і не відомий жоден такий випадок, але все ж таки), то антигістамінне вас врятує. Це єдиний з найнебезпечніших варіантів розвитку подій. Від бджіл, до речі, у нас також немало людей гине саме від анафілактичного шоку через реакцію на отруту. Тому, про всяк випадок, лоратадин випили і починаєте багато пити води і мочитися. Чому? Отрута виводиться із сечею. Що більше п’ємо, то більше розбавляється і виводиться отрута. Так, вся виведеться не скоро, але свій організм підтримаєте.

Одним з симптомів отруєння є блювота, з нею втрачається велика кількість вологи. Тож води потрібно пити як можна більше. Вам треба спокійно добратись до безпечного місця, найкраще - лікарні. Там поставлять крапельницю і допоможуть. Щодо ураженої кінцівки, то обов’язково з неї треба зняти всі прикраси, бо вона опухатиме, тож прикраси потім доведеться зрізати.

Щодо самого місця укусу, можна накласти на нього знезаражуючу пов’язку, не надто тугу. Змії не чистять зуби, тож це убезпечить під різних вторинних інфекцій.

Щодо протиотрути, то в якихось лікарнях вона є, а десь немає. Її вам також можуть ввести для боротьби з отрутою.

Симптоми неприємні – температура, блювання, набряк місця укусу, слабкість. Все це триває у всіх по-різному. У когось - добу, а у когось - тиждень-два. Залежить вже від організму.  

Ось така гадюка перелякала навіть місцевих жителів у Сумській області. Фото: ФБ Жаби, ящірки та змії

Ось така гадюка перелякала навіть місцевих жителів у Сумській області. Фото: ФБ Жаби, ящірки та змії

Новини по темі: укус Лікування змії