28 травня
Завантажити ще

Перехід на літній час: як уникнути наслідків для здоров'я

Перехід на літній час: як уникнути наслідків для здоров'я
Фото: pexels.com/

Цієї неділі, 31 березня, Україна переведе стрілки на годину вперед і перейде на літній час. Годинник завжди переводиться у вихідні, щоб у нас був хоча б день на адаптацію. Допомагає це не завжди.

Переведення стрілок, хоч восени, хоч навесні – стрес для організму. Навесні навіть сильніше, коли годинник переводиться на годину вперед - світловий день починається раніше, вставати потрібно теж раніше - як результат, людина недосипає необхідну норму.

Через це може збитися наш внутрішній годинник. Як наслідок, на якийсь час може підвищитись апетит, з'явитися нервозність та почуття втоми, можуть виникнути проблеми зі сном.

Як не допустити погіршення самопочуття та підготуватися до переведення годинника? Про це Коротко про розповів терапевт і головлікар “Шпиталь Майдану” Руслан Іванович Добровольський.

Адаптація буде у всіх, але в індивідуальному порядку

Лікар-терапевт Руслан Добровольський. Фото: соцмережі

Лікар-терапевт Руслан Добровольський. Фото: соцмережі

- Руслане Івановичу, як впливає переведення стрілок годинника на організм людини?

- Саме переведення стрілок на здоров'я ніяк не впливає. Інше питання, коли змінюється звичний нам ритм життя: він накладає свій відбиток на особливості функціонування нашого організму.

Після переходу на весняний час адаптація у всіх відбуватиметься в індивідуальному порядку. У когось вона триває кілька днів і може проходити непомітно, хтось відчуватиме якийсь час дискомфорт, можуть виникнути проблеми із засинанням та пробудженням через більш ранній підйом – і так далі.
У першу чергу, переведення стрілок може позначитися на тих, хто повинен приходити на роботу у конкретний час. Для людей, які звикли жити за графіком, така зміна може спричинити зміни у самопочутті. На щастя, невеликі.

Хороша новина - час змінюють лише на годину, а отже, за кілька днів у більшості з нас організм пристосується до нового режиму. До того ж, у нас ще є час, щоб перебудуватися і після переведення годинника вчасно прийти на роботу.

- Але ж виходить, ми все одно десь недосипаємо потрібної кількості часу. Як це може позначитися на здоров'ї та самопочутті?

- Перехід на літній час може порушити режим сну через зміну світлового режиму. Оскільки годинник переводиться на годину вперед і світловий день починається раніше - людина може недосипати свою норму. Як наслідок, у дні після переведення стрілок може постраждати робоча активність – вранці не виспався, протягом дня ходиш сонний, може погіршитися настрій, пам'ять, знижується увага.

Якщо людина жила без суворої прив'язки до режиму, якщо не потрібно бути на роботі у певний час - вона не відчує різниці.

Ті, хто суворо дотримувався графіка, можуть відчути дискомфорт: стан здоров'я залежить від пристосувальних особливостей організму та, відповідно, його реакцій на зміни довкілля.

Час роботи, час їжі трохи зміняться - певний період людина відчуватиме дискомфорт. Звичайно, якщо на цьому не загострювати увагу, то все проходить більш-менш гладко і легко.

Теоретично, зміна циркадних ритмів може провокувати загострення хронічних захворювань, проте останнім часом після переведення стрілок нічого критичного не стається, і посиленого відвідування людьми лікарень у ці дні немає.

За день перед переведенням стрілок лягайте спати раніше

- До години Х залишилося лише кілька днів. Чи є шанс встигнути підготувати організм до переведення годинника? Або якось пом'якшити його наслідки вже з понеділка.

– Тут нічого не залишається, як поступово змінювати свій графік дня. Велика кількість людей щосуботи та неділі і так це роблять. У такому ж режимі, як і у вихідні, потрібно перевести свій ритм дня. Лягти на годину раніше - встати на годину раніше або зміщувати свій режим на 20 хвилин.

Після переведення стрілок постарайтеся не перевантажуватися ні психічно, ні фізично – хоча б перший тиждень – у цьому разі зміни повинні пройти більш-менш гладко.

Якщо є можливість, можна зміщувати на 20 хвилин підйом, враховуючи зміну часу. Другий варіант - лягти перед переведенням стрілок на годину раніше і підвестися, відповідно, теж.

- Чи є сенс у суботу та неділю довше поспати? Чи це все ж таки шкідливо для організму?

- Як казала моя бабуся, “добре їсти, довго спати – Бог здоров'я має дати”. Під час сну нервова система відпочиває. Тому, якщо у вас накопичилося недосипання, у вихідні дні краще "наздогнати" нестачу сну - нервова система себе стабілізує, відпочине - працювати наступного тижня буде легше.

Є думка сомнологів, і вона може відрізнятися, взагалі є жорсткі режими, коли люди сплять по 15 хвилин кожні 2 години. Але, на мою думку, дивлячись на наш побут та традиції, так експериментувати зі своїм організмом не варто.

- Оптимально, я так розумію, треба переносити і режим харчування, якщо хтось харчувався раніше за режимом.

- Звичайно. Також, якщо хтось, скажімо, робив зарядку за режимом, її також варто переносити: організм до цього звикає, під час фізичних вправ підвищується адреналін, який готує людину до робочого дня.

До переведення годинника потрібно ставитися з гумором

- Виходить, тижня-півтора для адаптації до нового світлового режиму буде достатньо?

- Більш ніж достатньо. У нас не так багато громадян, які дотримуються жорсткого графіка дня. Одні порушують його у суботу-неділю, інші – щодня. Найчастіше наш графік змінюється до вихідних: ці дні сприймаються як можливість виспатися. Хтось пізніше лягає у суботу та неділю, хтось - раніше.

Найневдаліший варіант, коли люди працюють за змінами: сьогодні - перша, завтра - друга, післязавтра - третя. Це досить велике навантаження на організм.

Тому певна проблема у зв'язку із переведенням стрілок існує, але загострювати на ній увагу не варто: як кажуть, "не думай про білу мавпу - я б про неї і не думав, якби ви не сказали". До переведення стрілок та пов'язаного з цим дискомфортом варто ставитися з гумором та творчо – і все буде нормально.