25 травня
Завантажити ще

Як зібрати аптечку для першої допомоги при обстрілі: що в ній має бути і для чого

Як зібрати аптечку для першої допомоги при обстрілі: що в ній має бути і для чого
Фото: mediapro.ua

Війна, яка третій рік йде в країні, показує: почуватися в повній безпеці не можна ніде. Ворожі обстріли можуть накрити будь-яке місто в Україні - від Херсона до Львова.

Виникає питання: як себе убезпечити? Експерти та інструктори кажуть про те, що варто хоча б сходити на тренінг з тактичної медицини, бо ці знання можуть врятувати ваше життя чи життя того, хто в цей страшний момент опинився поруч з вами.

А також необхідно приготувати та мати при собі завжди спеціальну аптечку, щоб у критичній ситуації надати допомогу або потерпілому сусідові чи самому собі.

Що потрібно знати і як скористатися дорогоцінними хвилинами після вибуху, Коротко про розповів співзасновник Української Школи Порятунку Валерій Лозинський.

MARCH: оцінюємо критичність стану

Що таке турнікет, навіщо треба гемостатик чи бандаж – все це вам розкажуть на будь-якому тренінгу з тактичної медицини. Інформації про це вдосталь. Головне інше – знати, що, чому і як робити. І тут на допомогу приходить термін MARCH.

Співзасновник Української Школи Порятунку Валерій Лозинський. Фото: ФБ Валерій Лозинський

Співзасновник Української Школи Порятунку Валерій Лозинський. Фото: ФБ Валерій Лозинський

 - Це акронім алгоритму надання допомоги та огляду. Певні травми найчастіше призводять до смерті, визначаємо їх за першими трьома літерами акроніма: M – масивна кровотеча, A- управління дихальними шляхами і їх прохідність, R – дихання і пневмоторакс. Ці стани є доволі критичними для життя, тому вони і виділені. Четверта літера акроніму С – крововтрата і некритична кровотеча. Ну і літера Н – це травми голови та гіпотермія. Чи потрібно це знати цивільному населенню? Так. Це пов’язано з наданням допомоги і проведенням огляду нашого постраждалого. Цей алгоритм дає систематизацію домедичної допомоги, а значить, може використовуватись у цивільному житті, - пояснює Валерій Лозинський.

Навіщо треба знати MARCH і вивчати його? Бо він вносить системність в надання допомоги потерпілому до приїзду медиків. Це важливо і для цивільних, бо часто після ракетних атак потерпілих чимало, а сил медиків на всіх може не вистачати, і поки на місце події прибуде їх достатня кількість, хтось може загинути лише через те, що йому не допомогли вчасно.

- Іноді те, що ми бачимо і воно видається нам страшним і таким, що потребує невідкладної допомоги, - насправді таким не є. Приміром, ми бачимо щось страшне - травму, розірвані шкіру і м’язи. Нам може здатись, що це надкритичне поранення і навіть несумісне з життям. І навпаки: те, що виглядає не страшно, може бути критичним. Саме тому MARCH дає розуміння щодо пріоритетності. М - масивна кровотеча - має ряд ознак: кров'яні бризки або фонтануюча кров з рани, пляма крові на одязі, що швидко поширюється і швидко збільшується, повна або часткова травматична ампутація кінцівки. І в залежності від того, чи є ці ознаки у потерпілого, ми визначаємо, є масивна кровотеча чи нема, - пояснює наш співрозмовник.

Потім А - управління дихальними шляхами. В цій букві криється друга за ризиком причина смерті потерпілого.

- Наприклад, якщо наш поранений непритомний і лежить на спині, страшних поранень на ньому немає, але може вийти так, що людина в один момент перестане дихати. Анатомічно ми так влаштовані, що дихальні шляхи під силою тяжіння можуть бути заблоковані коренем язика. Тобто людина помирає не через страшну рану, а через те, що не змогла дихати, - говорить Валерій Лозинський. - Та ж сама історія і з пневмотораксом. Він може мати невеличкий отвір у вигляді поранення в зоні легень, але він розвиватиметься і, відповідно, призведе до смерті. Тому, знову ж таки, важливим тут є те, що ми зважаємо саме на алгоритм огляду. Він нам як помічник-путівник у наданні домедичної допомоги. Тому це і є важливим. MARCH дає систему – що, як і коли.

І вже після визначення стану постраждалого користуємось аптечкою.

Яка аптечка потрібна цивільному населенню

Можна орієнтуватись, приміром, на тактичну аптечку IFAK (від англ: Individual First Aid Kit – стандартна індивідуальна аптечка НАТО), призначену для зони бойових дій (див. малюнок). Але краще орієнтуватись на поради експерта.

- Турнікет! Найбільш поширеною травмою під час бойових дій, під час вибухів і т.д. і в той же час найсмертоноснішою травмою буде масивна кровотеча. Здебільшого травматизація буває саме на кінцівках. Тому турнікет – це те, що має бути у кожної людини, яка живе в Україні. Турнікети є різні - українського виробництва чи рекомендовані комітетом ТССС (Tactical Combat Casualty Care - це спеціалізована медична програма, розроблена для підготовки військових). Хоча б один турнікет носіть із собою. Краще два. А в ідеалі – чотири. По одному для кожної кінцівки, - пояснює Валерій Лозинський.

- Рукавички важливі саме для вашої безпеки. Приміром, ми надаємо допомогу людині з кровотечею, але чи знаємо, чим людина хворіє? Не знаємо. Чи хочемо мати винагороду за допомогу у вигляді інфекцій? Точно ні. От тому рукавички і треба для збереження власного здоров’я, - говорить експерт.

Термоковдра також важлива, бо вона може бути застосована як для боротьби з гіпотермією, так і з неї можна зробити імпровізовані оклюзійні наліпки чи щось зафіксувати. Звичайно, вона доволі великого розміру – 160 на 200 см.

IFAK (від англ: Individual First Aid Kit) – стандартна індивідуальна аптечка НАТО. Фото: crewshop.ua

IFAK (від англ: Individual First Aid Kit) – стандартна індивідуальна аптечка НАТО. Фото: crewshop.ua

Особиста аптечка для міста (складена за порадами експертів)

Повний варіант:

 1. Турнікет – 2 шт.
 2. Гемостатик (або пресована марля) – 2 шт.
 3. Рукавички – 2 пари (сині або білі та на розмір більші).
 4. Бандаж - сприяє швидкому усуванню кровотечі при вогнепальних або механічних травмах.
 5. Маркер водостійкий - синій або чорний, ним потрібно нанести на турнікет точний час, коли він був встановлений.
 6. Бинт марлевий – 2шт.
 7. Маска-клапан для дихання. Допоможе провести вентиляцію легень у разі припинення самостійного дихання чи зупинки серця.
 8. Оклюзійна наліпка (спеціальний пластир з клапаном для закриття ран в грудній клітині) – 2 шт.
 9. Термоковдра.
 10.  Щиток для очей (стандартна накладка, яка відповідає сучасним вимогам для лікування травматичних пошкоджень очей на домедичному етапі).
 11. Антиопікова гелева серветка - забезпечує захисний охолоджуючий ефект, який дає негайне полегшення, попереджує інфікування ран, прогресування опіку та ріст бактерій.
 12. Хлоргекседин для обробки ран, опікових ран та поверхонь; дезинфекції шкіри - флакон 100 мл.
 13. Атравматичні ножиці - використовуються для безпечного та швидкого зняття одягу з постраждалих без ризику подальшого ушкодження.
 14. Армований скотч - засіб надання допомоги в польових умовах, від базових капілярних кровотеч - до проникаючого поранення грудної клітини. Застосовується також як засіб для фіксації бинтів і пов'язок або кріплення та з'єднання елементів.
 15.  Цукерка смоктальна солодка, необхідна при гіпоглікемії – різкому зниженні цукру в крові.

Мінімальний варіант:

 1. Турнікет – 2 шт.
 2. Гемостатик (або пресована марля) – 2 шт.
 3. Рукавички – 2 пари
 4. Бандаж
 5. Маркер водостійкий
 6. Термоковдра
 7. Антиопікова гелева серветка
 8. Хлоргекседин, флакон, 100 мл
 9. Атравматичні ножиці
 10. Армований скотч
 11. Цукерка смоктальна солодка