Завантажити ще

Кліматологи у всьому світі попереджають – влітку готуйтеся до пекла

Кліматологи у всьому світі попереджають – влітку готуйтеся до пекла
Фото: REUTERS

Європейські метеорологи з побоюванням очікують наступного літа – схоже, без погодних сюрпризів нам не обійтися. Після досить спекотного 2023 року, який був визнаний найгарячішим за всю історію метеоспостережень, пальма першості може перейти до 2024-го.

Знову найспекотніший рік

Метеобюро Великобританії вже опублікувало глобальні прогнози, що цього року середня температура планети підвищиться на 1,5 градуса.

- У світі вже в середньому більш ніж на 1°C тепліше, ніж було до індустріальних часів, 2023 став найтеплішим роком за всю історію спостережень. Проте наш прогноз щодо глобальних температур передбачає, що 2024 рік буде ще теплішим, - підкреслили британські метеорологи.

Торішня спека не була аномальною: за даними НАСА, останні 10 років взагалі були найтеплішими за всю історію спостережень, причому більша частина потепління на Землі сталася за останні 40 років. Більшість синоптиків очікують і цього року на сильну спеку.

- Базове потепління може продовжитись, і тому 2024 рік може конкурувати з 2023 роком як найспекотніший рік за всю історію спостережень, що дуже страшно, – каже Хлоя Брімікомб, дослідник аномальної спеки з Університету Граца, яку цитує видання Cnet.

Нижче екватора буде особливо жарко

Причиною того, що влітку нам, у Європі та США, буде більш ніж тепло, як і раніше, залишається явище Ель-Ніньо – аномальне потепління поверхневих вод у центральній та східній частинах Тихого океану, що призвело до зміни клімату в усьому світі. До цього додається й антропогенне потепління, що почалося ще минулого століття разом із промисловою революцією. Це все ті ж викиди парникових газів, видобуток та експлуатація викопного палива – загалом усе те, про що давно говорять кліматологи, а ми сподіваємося, що наслідки змін клімату будуть колись потім – і наші правнуки щось придумають. Але, на жаль, все відбувається саме зараз.

- Крім явища Ель-Ніньо, ми спостерігаємо аномально високі температури в Північній Атлантиці та Південному океані, і разом зі зміною клімату ці фактори пояснюють нові глобальні екстремальні температури, - пояснює професор Метеорологічного бюро Адам Скайф.

Вчені-кліматологи з Національного управління океанічних та атмосферних досліджень США (NOAA) вважають, що сильна спека обрушиться на більшу частину світу.

- Також кліматичну кризу можуть посилювати такі явища, як сильна спека або сильні дощі, роблячи їх більш ймовірними чи серйознішими, - зазначив Енді Хоелл, учений-кліматолог з NOAA.

У тому ж центрі прогнозування NOAA вже заявили, що в державах, розташованих нижче екватора, літні температури однозначно зашкалять, а опадів буде нижче за норму. Втім, і вище екватора ситуація анітрохи не краща: так, вчені очікують повторення лісових пожеж у США та Канаді, повернення високих температур, наприклад, в Італії та Греції (11 серпня минулого року на італійському острові Сицилія температура досягла 48,8 градуса за Цельсієм), а також у всіх регіонах Європи.

Олімпіада у вогні

Схоже, літні Олімпійські ігри в Парижі (з 26 липня до 11 серпня) ризикують пройти в гарячих умовах. Авторитетний медичний журнал Lancet вже попередив, що столиця Франції зазвичай є найуразливішим місцем, коли на країну йдуть хвилі тепла – у такі дні в Парижі значно збільшується смертність від спеки, причому у всіх вікових групах.

Олімпійські ігри відбуватимуться як у Парижі, так і в його околицях, а також у водах Середземного моря біля Марселя (змагання з вітрильного спорту), і організатори Олімпіади не мають планів щодо перенесення місць проведення Ігор. Максимум, що можливо – скоригувати графіки проведення змагань у разі сильної спеки, наприклад, перенести їх на інший день або ближче до ранку чи вечора.

Курорти Фінляндії замість Іспанії

Не лише Олімпійські ігри цікавлять мешканців Землі, а й можливість літнього відпочинку. Куди їхати, щоб не стати заручниками кондиціонера у готельному номері чи не вмирати від задухи на екскурсіях? Туристичні агенції Британії пропонують змінити звичні маршрути і відправляють мандрівників і відпочиваючих не до палаючих Греції, Туреччини чи Єгипту, а до тієї частини Європи, де +50 все-таки менш ймовірні.

- У пік туристичного сезону 2023 року улюблені місця середземноморських курортників, від Родосу до Гран-Канарії, палали лісовими пожежами. Температура (цього року) продовжує бити рекордні максимуми. Настав час змінити спекотну Андалузію на материковій частині Іспанії на прохолодніші Канарські острови, португальський Алгарве – на польське узбережжя Балтійського моря, замінити популярні грецькі острови німецькими, – рекомендують експерти турбізнесу у виданні Independent.

Популярними напрямками для відпочинку, не пов'язаного з перегріванням та сонячними ударами, турагенти називають курорт Остенде (Бельгія), острів Гомеру з архіпелагу Канарських островів.  А також пропонують провести відпустку у культурній столиці Естонії – Тарту, у польському Сопоті, на острові Зільт (Німеччина), на озері Блед у Словенії, у фінському містечку Порі на узбережжі, поїхати у Нідерланди, до Данії та інших країн, де є можливість уникнути екстремальної спеки завдяки прохолодним водам морів та гірській свіжості.

На тему

Що стосується весни, то, за даними Служби зміни клімату ЄС «Коперник», з квітня по червень у Європі встановиться не аномально висока температура, але вища за середню. Спекотна весна пануватиме на Піринеях, а на решті європейського континенту з'явиться інша проблема – мала кількість дощів, необхідних для нормального врожаю. Тому фермерам уже рекомендують перейматися майбутнім поливом, не сподіваючись на весняні опади.