Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Мама 24 дітей та бабуся 24 онуків возить у гарячі точки гуманітарку та евакуює людей

Мама 24 дітей та бабуся 24 онуків возить у гарячі точки гуманітарку та евакуює людей
Фото: особистий архів Ірини Сербіної

Ірина Сербіна не дуже любить, коли їх називають сімейним дитячим будинком. Говорить: «Ми – сім'я, ми завжди були разом». Навіть у найскладніший період початку війни. Навіть зараз, коли на війну наклалися труднощі із житлом. Ірина разом із 24 дітьми все життя прожили у Святогірську. Понад 12 років жінка працює у БФ “Слов'янське серце” – після повномасштабного вторгнення учасники фонду вивозять людей з-під обстрілів: “Заїжджаємо до сіл, у яких більше ніхто не буває, бо ми місцеві, ми тут усе знаємо. Доставляємо гуманітарний вантаж, евакуюємо людей та надаємо психосоціальну підтримку”.

2022 року, коли навколо руйнувалися будинки і навіть у підвалі стало небезпечно, Ірина зважилася перебратися до Дніпра, куди переїхав і фонд разом із співробітниками. Довелося залишити рідну оселю, залишити свій супермаркет, який годував сім'ю, батько сімейства – Володимир – залишив роботу у школі-інтернаті.

Сьогодні Ірина продовжує працювати і ростити дітей, проте тепер сім'я зазнає фінансових труднощів: усі кошти йдуть на оплату оренди житла та комунальних послуг. Сім'я мріє про свій будинок у селі, де можна буде займатися господарством, але коштів брати на це зовсім нізвідки.

Про те, як велика сім'я живе під час війни, як це - зважитися стати багатодітною матір'ю і який шлях пройшла, Ірина Сербіна розповіла Коротко про.

Початок війни: "У нашому підвалі жили 32 людини"

Уявіть, що необхідно, щоб нагодувати таку сім'ю. Фото: особистий архів Ірини Сербіної

Уявіть, що необхідно, щоб нагодувати таку сім'ю. Фото: особистий архів Ірини Сербіної

- До останнього ми були у місті, навіть коли вся команда та офіс виїхали до Дніпра. Після початку вторгнення залишалися вдома, я – після важкої операції, готувалася їхати до Києва на другу, але затримали гроші і, дякувати Богу, нікуди не поїхала.

У нас був великий підвал на місці овочебази – ми організували там кухню, провели інтернет, розмістили столи та ліжка, занесли меблі, до нас приходили хлопці сусідські. У нашому підвалі жили 32 особи. Думала: пересидимо, і скоро закінчиться. Коли зрозуміла, що це не скінчиться, то вирішили виїжджати.

У червні 2022 року, коли нас почали щоденно бомбардувати, горіли ліси і валилися будинки, зібрала всіх дітей одночасно і вивезла їх із собою. Волонтери повернулися за черговими людьми, і я говорю: “Ми їдемо: більше вже не можу". Всю ніч протримала маленьку доньку на руках, бо стіни у підвалі ходили ходуном. Зараз їй 2 роки.

Мене запитували: "Чого ви раніше не виїхали, чому нічого не взяли з собою?” Я відповіла: “Ви уявляєте, як вивезти 32 людини? Візьміть сумку та покладіть туди 32 рушники”. Вивезти я могла лише дітей. І труси.

Сьогодні ми орендуємо будинок у селищі міського типу Обухівка, він досить великий, і ми вміщуємось, але платити за оренду дуже дорого, нам важко. 40 тисяч ми віддаємо господареві за будинок, плюс 18 тисяч за комунальні послуги. За місяць виходить 58 тисяч.

У нас у Святогірську був свій супермаркет, у якому працювали наші діти. Ми ніколи ні від кого не залежали, ні в кого нічого не просили. Але тепер усе втрачено у нуль, стало дуже складно.

Соцслужби переказували нам гроші зі Слов'янська на Дніпро, ми отримували 39 тисяч. Уявіть, як на 39 тисяч можна прожити з такою кількістю дітей, коли щомісяця треба заплатити за будинок майже 60 тисяч? Якби не допомога старших дітей, ми б давно зуби на полицю поклали.

Пів року не можу достукатися, що нам не платять гроші на прийомних дітей чи затримують виплати.

«Ми намагалися, щоб діти нічого не потребували». Фото: особистий архів Ірини Сербіної

«Ми намагалися, щоб діти нічого не потребували». Фото: особистий архів Ірини Сербіної

Про усиновлення: “Нам просто дзвонили та просили забрати дітей”

– Я народилася з цим. Пам'ятаю, у третьому класі писали твір на тему: "Ким ти будеш, коли виростеш?" Написала, що буду директором дитбудинку. Коли у 2006 році взяла перших діток, мої однокласники почали згадувати: "Іро, а пам'ятаєш, ти хотіла бути директором дитбудинку?"

Коли мені було 17 років, загинула сестра, лишився племінник – я його виростила. На сьогодні старшому прийомному синові 40+ років, ми стали друзями. У нього, крім мене, нікого немає.

Коли 1993 року мій хлопець повернувся з армії, ми одружилися, 1994-го у нас народилася донька. Хотіли сина, усиновили одного – так і пішло.

І, до речі, ми ніколи не обирали дітей. Нас просили взяти. Одного чудового ранку мені зателефонували і кажуть: “Ір, терміново треба дитинку забрати. Мати покинула. Кажу: "Гаразд, зараз приїду”. Приїхала, забрала, привезла додому. І це диво виросло – копія старшої біологічної доньки.

Наступного разу так само вийшло з новими дітками. Ми ніколи не розглядали дітей, як товар у магазині. Є у дитини біда, є ситуація. Коли приїхали забирати наших вже оформлених двійнят, нам сказали, що в них залишилося ще шестеро братів та сестер. Ми з чоловіком один на одного подивилися і сказали: "Ну, ми забираємо всіх вісім". Оформили їх заднім числом.

Ніколи не стояло питання: це гарне і здорове дитинча – ми його візьмемо, а це - ні, його брати не будемо. Вони всі наші, один одному рідні та один за одного тримаються. Я цим пишаюся: поклала своє життя, щоб у нас була така сім'я, де всі допомагають один одному.

Як це вдалося? Просто дітьми треба жити. Коли мені казали: "Ти ж знаєш, від кого вони народжені?" Казала: “Знаю, від мене! Якого народила – такий і є! Будемо працювати". Діти складні були, різні.

Щоправда, ми ніколи не стикалися ні з крадіжками, ні з втечами. Намагалися пояснити дітям все відразу і зробити так, щоб вони нічого не потребували.

"Головне, любити всіх, як своїх". Фото: особистий архів Ірини Сербіної

Про дітей та онуків: "Після вторгнення взяли в сім'ю ще двох діток"

- Всього у нас 24 дитини – п'ять біологічних та 19 прийомних. Перших прийомних дітей взяли у 2006 році. На сьогодні плюс до 24 дітей ще й 24 онуки. Діти та онуки зі мною, всі дружать.

Спочатку привезли семеро діток, потім взяли 8, потім ще двох... Одночасно до 18 років ми мали 22 дитини. Потім вони виростали, їх ставало менше на одного, два, три. Якось Промисел Господній керував. Ми не фанатики, але є речі, які не пояснюються. Тобто бах – і в нас чергові дітки, ми "народили". Як казав чоловік – “монтаж”.

Дівчата старші вже одружені, у багатьох вже по двоє-троє дітей. Чотири старші сини на війні. Двох синів, 22 і 23 років, поранено, вже повернулися додому, зараз у госпіталі. Інвалідності поки що ніхто не дає, повиводили за штат.

Після вторгнення взяли ще двох діток - брата та сестру, 12 та 13 років. Вони з Селидівської громади, їхня мама померла, і ми їх забрали.

Нині молодшій доньці 2 роки, старшій, Римі, – 19. Вона живе з нами. Сьогодні зі мною 7 прийомних дітей, двоє із них із інвалідністю. Всі діти при ділі, навчаються онлайн. Ми залишилися у нашій школі: хотіли підтримати своїх педагогів: якщо ми підемо, люди втратять роботу. Плюс діти звикли до наших учителів.

У нас є прийомна сім'я ромів, 8 осіб. По лінії дівчаток у них розумова відсталість. У когось сильніше, у когось слабше. А хлопчики закінчили вищі навчальні заклади. Якось так у житті буває - ось Рома і Рима - двійнята. Рима взагалі не може без супроводу, а Рома вже закінчує інститут.

Я дуже вкладалася у наших складних дітей, хотіла піти проти природи. Ми перепробували стільки методик, куди їх тільки не возила… Якщо Оленка хоч якось адаптована, може в магазині скупитися, Христина щось може, то Римі взагалі не дано. У Рими розумова відсталість. Вона вдома може все, але їй потрібен контроль, поводир. Скажеш почистити картоплю - сяде і чиститиме, а самостійно губиться. Взимку може вийти у футболці на вулицю, гроші рахувати не вміє. Я наймала їй репетиторів, возила до психологів та реабілітологів, але лікарі сказали: толку не буде.

Крім того, зі мною мешкає п'ятеро онуків. Вже 2 роки вони зі мною живуть, доки їхні тата на війні. Інші діти повиростали.

Ми взагалі ніколи не проходили адаптаційних періодів. Нас не називають сімейним дитячим будинком: мої діти проти цього. Ми завжди були разом, діти знали, що ми – сім'я, ніколи не виникало питань щодо прийому інших діток. Вони все розуміли і казали: так, мамо, так треба.

Молодшій доньці Ірини зараз 2 роки. Фото: особистий архів Ірини Сербіної

Молодшій доньці Ірини зараз 2 роки. Фото: особистий архів Ірини Сербіної

Проблеми із соцслужбами: “Замість допомоги розповідають, як треба жити”

- У нас був серйозний конфлікт із соцслужбами. Чомусь, коли ми шукали житло, нам ніхто нічим не допоміг, ніхто не запитав, де діти сплять, що вони їдять, – всі були зайняті своїми проблемами.

У Дніпрі орендували порожній будинок, де було лише зашпакльовано стіни під ремонт. Купили меблі, поклеїли шпалери. Тепер служби приїжджають нас контролювати та розповідають, як треба жити.

Ми привезли вцілілі речі в мішках і завантажили їх до дівчат у кімнату. Діти рік не бачили своїх речей, можете уявити, що вони зробили із цими сумками – все розібрали, танцювали із сукнями. А в новому будинку немає ні господарських приміщень, ні комор.

І саме тоді до нас прийшли із соцслужби. Вдома була тільки бабуся – мама-візочниця, але її відсунули та пішли дивитися квартиру. Побачили розкидані речі – почали розповідати, що так не можна жити. Мені довелося все винести надвір, завдяки "дбайливим" службам пропало багато речей. Кажу: "А чого ви не зняли на відео нові унітази, чисті крани, кухню чи інші кімнати?" Ні, причепилися до тієї, де був бардак.

Коли ми жили у підвалі у Святогірську, ніхто не приїжджав та не питав, чи можна так жити. Допомогти, поспівчувати, що люди та діти пережили – ні. Лише контролювати. Прикро.

Хотілося б купити свій будинок, щоб 58 тисяч, які ми за нього платимо, вкладалися у сім'ю. Зараз скидаються старші діти, щоб допомогти нам.

Уявіть, скільки необхідно, щоб нагодувати таку сім'ю. Готуємо ми всі разом – і старші, і молодші. Приготувати не проблема, з чого приготувати – ось у чому питання.

Нам на один раз треба 3 банки молока, щоб розлити кожному по чашці. Потрібно 5 кг сиру, щоб насипати кожному у тарілочку. А ще вони їдять м'ясо, рибу хтось їсть та фрукти, виявляється, бувають…

І ось коли ти йдеш у магазин і залишаєш там 40 тисяч на тиждень, ти розумієш, про що ти говориш. Служби нас не розуміють. Запитують: "Чому так багато?" Ну ось сядьте та порахуйте. Може, нам взагалі нічого не їсти?

Ще одна претензія – мама їздить по роботі скрізь, а має вдома з дітьми сидіти. Я кажу, що із задоволенням би сиділа вдома, наводила б порядки та здувала з дітей порошинки, якби ви все надали та сплатили “державним дітям”, як ви їх називаєте. У мене є купа онуків, яких теж треба піднімати. А так як трапилася війна і не все гаразд, вони всі зі мною.

Нині разом із Іриною живуть і діти, і онуки. Фото: особистий архів Ірини Сербіної

Нині разом із Іриною живуть і діти, і онуки. Фото: особистий архів Ірини Сербіної

Про роботу: "Евакуювали всю Донецьку область"

- Поки діти у Дніпрі з татом та бабусею, я по роботі у Святогірську. Зазвичай тиждень тут - тиждень вдома, все залежить від ситуації. Коли потрібна евакуація, я більше буваю тут.

Я змушена їздити на роботу, буваю там, де краще не бути нікому. Тато у нас зараз без роботи – працював у школі-інтернаті у Святогірську, він робітник з обслуговування приміщень. Іноді їздить із нами в команді.

Я завжди працювала, ніколи вдома не сиділа, окрім періоду, коли у мене на руках було 6 немовлят. Згодом повернулася до роботи. Ми евакуювали мешканців Бахмута, усю Донецьку область, забуті всіма села. Вивезли із командою “Слов'янське серце” понад 4000 осіб.

Коли мама на роботі, за дітьми доглядає бабуся. Фото: особистий архів Ірини Сербіної

Коли мама на роботі, за дітьми доглядає бабуся. Фото: особистий архів Ірини Сербіної

Про повернення до Святогірська та мрії про новий будинок

- У нашому будинку у Святогірську задня стіна зруйнована, дах уже перекривати не будемо - будинок набрався води, підлога почала підніматися, все тече. Повертатися, тим більше везти дітей туди, не плануємо: повертатися нема куди. Навколо ліс, все було окуповано, досі підриваються люди.

Наша сусідка перенесла і окупацію, і військові дії, але нещодавно підірвалася на міні, коли пасла кіз, - лишилася без руки та ноги. У місті всю інфраструктуру зруйновано. Лікарні немає, школа розбита, садки розбито.

У Дніпрі безпечніше, але там, де ми хочемо купити будинок, це село Лисичанка Дніпропетровської області, жодного вибуху люди не знали. Там теж є ліс, річка та земля. Ми хочемо завести господарство, поставити теплиці. Це дуже допомогло б прогодувати себе та дітей.

І вдень, і вночі Ірина разом із

І вдень, і вночі Ірина разом із "Слов'янським серцем" допомагають людям із гарячих точок. Фото: особистий архів Ірини Сербіної

Як допомогти

Збір на житло для родини Сербіних

Номер картки банка: 5375 4112 1162 1318

Пей-пел: [email protected]