Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

"Цезар Куніков": єврей-морпіх Другої світової та корабель, який возив зброю до Сирії

Фото: wikipedia.org

Ім'я великого десантного корабля « Цезар Куніков » знову на слуху: «Цезар» став ще одним кораблем Чорноморського флоту, який, схоже, своє вже відплавав. Сталося це після атаки українськими морськими дронами.

В матеріалі Коротко про розповідаємо, на честь кого названо судно і чим воно відзначилося.

Людина…

Людина, на честь якої в 1991 році названо БДК-64 (великий десантний корабель), - це радянський офіцер, командир десантного загону, який захопив плацдарм «Мала земля» (відомого за радянських часів завдяки участі в тих боях генсека СРСР Леоніда Брежнєва).

Цезар Куніков загинув у віці 34 років. Фото: wikipedia.org

Цезар Куніков загинув у віці 34 років. Фото: wikipedia.org

Цезар Львович Куніков народився у єврейській родині в Ростові-на-Дону і присвятив свої молоді роки машинобудуванню. Військової освіти взагалі не мав. Коли почалася Друга світова війна, пішов добровольцем до армії, вступив до ВМФ. Воював біля Таганрога та Маріуполя, ставив водні загородження, підривав мости біля станцій, куди рухалися німецька техніка та жива сила. Командував батальйоном морської піхоти, з яким відбив у німців стратегічно важливий опорний пункт Станичка, він же плацдарм «Мала земля». Спочатку відбили, а потім ще сім днів стримували атаки ворога до підходу основних сил.

Загинув 34-річний Цезар Куніков, можна сказати випадково. У ніч проти 12 лютого 1943 року Цезар Львович як старший морський начальник на плацдармі йшов з позиції до пристані рибозаводу, щоб простежити за спорудженням майданчика для розвантаження танків. Ворожий вогневий наліт застав його на доріжці, яку проклали сапери через німецьке мінне поле. Неподалік впав снаряд, і слідом за ним від детонації вибухнуло ще кілька. Зв'язковий, який супроводжував Кунікова, був убитий осколком, а Цезар було тяжко поранено... Кунікова доправили до Геленджицького військового шпиталю, але, незважаючи на всі зусилля лікарів, врятувати його не вдалося, 14 лютого 1943 року він помер. А його вдова вийшла заміж за командира загиблого чоловіка – віце-адмірала Холостякова. У 1983 році їхню квартиру пограбували, а подружжя грабіжники вбили. Гучна була справа на фініші доби застою. Ще з цікавого: онука Кунікова - дружина відомого у перебудовні часи телеведучого Олександра Любімова.

…і корабель

Великий десантний корабель проєкту 775 Чорноморського флоту було збудовано 1984 року на верфях Гданьська у Польщі, а спущено на воду 1986-го. Увійшов до складу ЧФ СРСР 10 травня 1989 року, ім'я Кунікова йому надали вже 1991-го.

За цей час судно не раз брало участь у міжнародних навчаннях.

Корабель регулярно використовувався РФ для перекидання озброєння в Сирію. Фото: wikipedia.org

Корабель регулярно використовувався РФ для перекидання озброєння в Сирію. Фото: wikipedia.org

2008 року почалося його військове життя. "Цезар Куніков" став флагманом російських кораблів (великий десантний корабель "Саратов", малий ракетний корабель "Міраж" і малий протичовновий корабель "Суздалець"), які вторглися на територію Грузії і вступили в бій з грузинськими катерами біля побережжя.

Із «Цезарем Куніковим» стала асоціюватися ще одна війна. 2015-го він регулярно возив до Сирії боєприпаси та зброю для сирійської армії. Так, десантний корабель використовувався як вантажний, але не без причини: треті країни не мають права затримувати та оглядати десантні кораблі. Тому «Цезар Куніков», який брав у Новоросійську «спецвантаж» на борт, спокійно проходив через Чорноморські протоки, Егейське та Середземне море та розвантажувався на російській військовій базі у сирійському Тартусі.

У березні 2022 року БДК «Цезар Куніков» разом із згаданим вище БДК «Саратов», а також «Новочеркаськом» та «Орськом» перебував у захопленому росіянами Бердянську. Внаслідок пожежі, що виникла в порту, щоб уникнути детонації боєприпасів, що знаходилися на борту, БДК «Саратов» був притоплений. Інші кораблі встигли відійти від епіцентру вибуху своїм ходом.

У квітні 2022 року в ході війни в Україні було вбито командира корабля Олександра Чирву, який пройшов сирійську війну, а до цього – 2014 року - зрадив Україну і перейшов на службу до окупантів. Офіційна версія загибелі свідчить, що Чирва «помер від ран, отриманих у бою».

14 лютого 2024 року БДК «Цезар Куніков» пішов на дно у Чорному морі поряд з Алупкою внаслідок атаки українських дронів Magura V5.