Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

У Харкові будують найбільший в Україні хоспіс для тварин, які постраждали від війни

У Харкові будують найбільший в Україні хоспіс для тварин, які постраждали від війни
Фото: Фельдман Екопарк

Коли ми нещодавно спілкувались із фахівцями "Фельдман Екопарку", вони розповідали Коротко про, як їм практично щодня приходять повідомлення про птахів, які не змогли вирушити на зимівлю в теплі краї. Довелося їм облаштувати притулок - будиночки на Лебединому озері. Зараз завдання набагато глобальніше – адже небайдужі українці звертаються не лише стосовно птахів. Безліч тварин постраждали від війни – були поранені, потрапили в іншу біду, малюки залишилися без батьків...

Фахівці роблять все, щоб їх вилікувати та підготувати до повернення у природу, але, на жаль, відновитись зможуть не всі з них. Багато звірів зазнали серйозних травм - для їх розміщення потрібні спеціальні умови. Тому в екопарку ухвалили рішення – будувати хоспіс для тварин, які постраждали від війни. Це буде найбільший хоспіс у всій Україні.

Вже створюють вольєри, де тварини зможуть комфортно жити під наглядом фахівців.
Про це Коротко про розповів директор харківського екопарку Костянтин Анісімов.

На жаль, таких тварин буде більше

- Костянтине, екопарк сам тільки нещодавно розпочав роботу після повномасштабного вторгнення. А зараз ви вже вирішили відкрити хоспіс – вас підштовхнули якісь особливі події?

– Розв'язана Росією в Україні повномасштабна війна вкрай негативно впливає на природу нашої країни. Це справжній екоцид, від якого страждає все живе. У місцях ведення бойових дій не просто гинуть і зазнають поранень тварини – руйнуються цілі біотопи. Тварини, зокрема рідкісних видів, змушені залишати звичні місця.

Щоб втрати для природи не були незворотні, про відновлення популяції тварин потрібно думати вже зараз. Центр порятунку тварин "Добрий дім" у нашому екопарку має багаторічний досвід роботи з реабілітації та реінтродукції тварин. Тому, щойно дозволили обставини, він відновив свою роботу з порятунку тварин та їх повернення до природного середовища.

Кізочку Марфу вивезли з-під Куп'янська. Фото: Фельдман Екопарк

Кізочку Марфу вивезли з-під Куп'янська. Фото: Фельдман Екопарк

На жаль, далеко не всіх тварин, які потрапляють до «Доброго дому», можна повертати в природу: є багато тварин з ампутаціями та іншими травмами, через які вони там не виживуть. Серед них – олені, що втратили ноги, поранені лебеді, нездатні літати, маленькі поросята та кізочки, кинуті напризволяще. Таких тварин треба утримувати, їх треба доглядати. Для вирішення цієї проблеми логічно застосовувати системний підхід і створювати великі реабілітаційні центри та хоспіси: на жаль, таких тварин дедалі буде більше.

– Які тварини зараз проходять у вас лікування? І які у них шанси на одужання та повернення у природу?

- Наприклад, ворон Каркуша. Його передали до "Фельдмана Екопарку" із зони бойових дій на Куп'янському напрямку. У нього було травмовано крило, він зазнав великого стресу. На щастя, є люди, які, незважаючи на таку небезпеку, знаходять мужність рятувати птахів чи тварин. Ворон - ручний, він охоче йде до людей та бере їжу з рук. Каркуша пройшов повний курс реабілітації і тепер перебуває під наглядом фахівців.

Не лише дикі, а й багато домашніх тварин знаходять притулок у «Доброму домі». Кізочка Марфа також з-під Куп'янська. Місцеві жителі повідомили про бездомну тварину, яку, найімовірніше, залишили під час евакуації. Команда "Доброго дому" вирішила її вивезти. Сьогодні вона перебуває у безпеці, нагодована, живе у стаді з іншими кізками.

Пізніше військові передали нам мальтійського віслюка. Його знайшли під Бахмутом. Тварина була у тяжкому стані через травми та тривалу відсутність належного догляду. Він мав велику гематому на шиї, а також проблеми з копитами. Потрібен був певний час, щоб вилікувати тварину, адаптувати її після стресу.

Є й олень. Його фахівцям "Фельдман Екопарку" буквально довелося ставити його на ноги. Він потрапив до нас у вкрай тяжкому стані, майже не ходив через численні травми та виснаження. У дикій природі він був би приречений. Лікування, догляд та турбота зробили диво – ще одне життя було врятовано.

Ворон Каркуша виявився ручним – людей не боїться. Фото: Фельдман Екопарк

Ворон Каркуша виявився ручним – людей не боїться. Фото: Фельдман Екопарк

- Звідки найчастіше ви дізнаєтеся про постраждалих тварин чи птахів?

- Майже кожного дня “Добрий дім” отримує десятки повідомлень про птахів, які потребують допомоги. Особливо у період, коли перелітні птахи вирушають на південь.

Часто дізнаємося про пернатих, які отримали травми від мисливців, збитих на дорогах, які постраждали від хижаків. Війна негативно впливає і на них. Багато птахів убито, поранено або через стрес не змогли полетіти. По можливості забираємо їх усіх.
Ті, хто зможе одужати, повернуться до природи. Інші залишаться у "Фельдман Екопарку". На нашому озері вже зібралися птахи з усіх куточків Харківської та інших областей України.

На жаль, буває, що тварини потрапляють до нас у такому стані, що попри всі зусилля наших фахівців їм вже не можна допомогти. Часом вони гинуть прямо на операційному столі.
Інша категорія – тварини із серйозними травмами. Нерідко їм потрібна ампутація або постійне лікування та догляд. Саме для цих тварин ми створюємо хоспіс.
Остання категорія, яка нас найбільше радує, – тварини, яких ми змогли врятувати, провести реабілітацію та повноцінну адаптацію для повернення у природне середовище.

- Випускаєте всіх?

- Якщо вони здорові та досить самостійні для повернення в природу – ми відвозимо їх у місця, комфортні для їхнього проживання, та випускаємо. Якщо тварини здорові, але надто звикли покладатися на людей – можливий варіант з їхньою передачею в об'єкти природно-заповідного фонду, де вони зможуть жити вільно, але під опікою. Ми мали такий досвід співпраці у минулому і, сподіваємося, ми розширимо його в майбутньому.

Мальтійського віслюка військові знайшли під Бахмутом і привезли до Харкова. Фото: Фельдман Екопарк

Мальтійського віслюка військові знайшли під Бахмутом і привезли до Харкова. Фото: Фельдман Екопарк

Хочемо створити систему, де можна надавати допомогу всім видам фауни

- Ви кажете, що хоспіс буде найбільшим в Україні, тобто з'являться і нові пацієнти?

- Наша мета – створити систему, яка може надавати допомогу всім видам тварин української фауни. І не тільки диким, а й домашнім, які з різних причин втратили господарів. Щодо останніх, ми проводили раніше і плануємо розширювати у майбутньому виїзні акції з пошуку для них нових відповідальних господарів. Зокрема, у різних районах Харківської області та інших регіонах України.

Олень практично не ходив через виснаження. А зараз уже бігає. Фото: Фельдман Екопарк

Олень практично не ходив через виснаження. А зараз уже бігає. Фото: Фельдман Екопарк

– Але таких тварин може бути дуже багато. Як їх усіх розмістити, вилікувати, подбати?

- Безумовно, ми розуміємо, що один хоспіс для звірів і птахів, навіть великий і сучасний, не може вирішити глобальну проблему постраждалих від війни тварин. Тому ми плануємо тісне співробітництво з українськими та зарубіжними громадськими зоозахисними організаціями, зоопарками, відповідальними за захист природи державними інститутами та об'єктами природно-заповідного фонду України для створення мережі таких реабілітаційних центрів та хоспісів у нашій країні.
Порятунок постраждалих тварин – проблема глобальна. Вирішити її можна, лише об'єднавши зусилля всіх зацікавлених сторін: держави, благодійних організацій та фондів, екозахисників, соціально відповідального бізнесу, міжнародних партнерів тощо.
- Але на сьогоднішньому етапі – чи вистачає фахівців?

- У "Фельдман Екопарку" та "Доброму домі" є кваліфіковані фахівці-ветеринари та зоокіпери (працівники з догляду за тваринами) з багаторічним досвідом роботи. Також є волонтери, які нам допомагають. Тобто високопрофесійне та мотивоване допомагати тваринам ядро, навколо якого можна формувати більшу команду, ми вже маємо.
Звичайно, зі створенням хоспісу і тим, що тварин, які в ньому будуть утримуватися, стане більше, нам потрібно буде збільшити кількість співробітників та розширити коло волонтерів.

- А є вже уявлення, яким саме буде хоспіс?

- Предметно говорити про те, як виглядатиме хоспіс для тварин на базі Центру «Добрий дім Фельдман Екопарк» поки що зарано. Різні його об'єкти перебувають у різних стадіях відтворення. Зокрема, комплекс для водоплавних птахів «Лебедине озеро» вже відновив роботу, там збудовано зимові та літні будиночки для пернатих і вже знаходяться птахи, які не можуть повернутися до природи.

Проєкти вольєрів для частини видів тварин, наприклад копитних, готові до реалізації і вже знаходяться в роботі. Об'єкти для утримання тварин інших видів поки що на стадії проєктування із залученням найкращих фахівців та сучасних світових методик.

- Вже почали будувати? Чи є розуміння, коли закінчите?

- Так, частину робіт уже розпочато. Вже будують огорожі для вольєрів копитних тварин.

Поранені в зоні бойових дій олені, лані, козулі та інші копитні – це значна проблема, через яку до нас надходить чимало звернень. Для її вирішення потрібно збудувати санітарно-медичний блок, приміщення для реабілітації та великі вольєри для утримання тварин – це те, над чим ми вже працюємо. Закінчити роботи з будівництва повноцінного хоспісу для тварин плануємо протягом року.

Птахи на «Лебединому острові» почуваються комфортно навіть узимку. Фото: Фельдман Екопарк

Птахи на «Лебединому острові» почуваються комфортно навіть узимку. Фото: Фельдман Екопарк