Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
27 квiтня
Завантажити ще

Обираємо вогнегасник для дому: вуглекислотний загасить полум’я, а порошковий – меблі, що тліють

Обираємо вогнегасник для дому: вуглекислотний загасить полум’я, а порошковий – меблі, що тліють
Фото: vikna.if.ua

Дім – наша фортеця. Та чи дійсно за міцними стінами власного будинку чи квартири безпечно? Почнімо з елементарного. Так, з того самого вогнегасника, який має бути у кожному автомобілі, але чомусь до сьогодні є необов’язковим атрибутом в квартирі чи будинку. Вуглекислотний, а може - порошковий? Невеличкий за 300 грн чи більш потужний за тисячу гривень? Про те, як обрати вогнегасник для квартири, як він допоможе під час пожежі, чи варто переплачувати, а ще поради від вогнеборців, читайте у Коротко про.

Може бути і рожевим

І дитина знає: в разі пожежі треба телефонувати 101. Але поки кликатимете рятувальників, поки вони доїдуть... Щоб убезпечити себе від біди, автор цієї статті вирішила придбати домашній вогнегасник. Перш за все, оцінила асортимент в інтернет-магазинах. І загубилася серед різноманітних варіантів: невеличкі та габаритні, з різним наповненням, з незрозумілим маркуванням… Зате всі як один червоного кольору. У свою дівочу квартиру хотілось придбати рожевий або хоча б білий.

- Можете фарбувати хоч у всі кольори веселки, але важливо, щоб усі надписи та інструкція на вогнегаснику були читабельними, - розповів Коротко про начальник відділу зв’язків із ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС України у Львівській області Віталій Туровцев.

Отож, який вогнегасник обрати?

Для квартири чи дому рятувальники радять вуглекислотний. На противагу від порошкового, він відмінно справляється з загорянням електропроводки й побутових електроприладів. Більш того, не доведеться навіть торкатися шнурів і витягувати їх з розеток. А ще вуглекислий вогнегасник:

  • простий у використанні,
  • не містить токсичних речовин і безпечний для людини та домашніх тварин (після використання достатньо провітрити приміщення),
  • помірно забруднює меблі та одяг (залишки речовини легко витерти ганчіркою, а одяг випрати),
  • дешевий.

Але є і недолік. Такий вогнегасник добре збиває полум’я, а не тління (тут треба порошковий, і про нього поговоримо трохи нижче).

Для великого обійстя з кількома будовами краще обрати повітряно-пінний або повітряно-емульсійний вогнегасник. Такі моделі можуть загасити і полум’я, і тління навіть дерев’яних предметів. До речі, повітряно-емульсійні застосовують для гасіння навіть палаючих автомобілів та електрообладнання, що знаходиться під напругою не більше 1000 Вольт.

Існують ще й водні вогнегасники. Але їх у жодному разі не можна використовувати для гасіння електропроводки та загоряння побутової техніки. У такому разі до пожежі можна отримати ще й ураження струмом.

Асортимент вогнегасників: вуглекислотні, порошкові, водні, емульсійні, а ще різної величини та ціни. Обирати є з чого! Фото: bezpeka-audit.com

Асортимент вогнегасників: вуглекислотні, порошкові, водні, емульсійні, а ще різної величини та ціни. Обирати є з чого! Фото: bezpeka-audit.com

Як зрозуміти, що вогнегасник вуглекислотний?

За маркуванням. На кожному вогнегаснику є певні букви та числа, аби користувачі розуміли, скільки засобу для гасіння пожежі є у балоні. Наприклад, «ВВК–2 (тут може бути будь-яке число)». Отож, ВВК – це вуглекислий вогнегасник, а 2 – це кількість речовини, яка в ньому є для пожежогасіння, і вимірюється у літрах. А якщо маркування «ВП–5» - це означає, що вогнегасник порошковий з 5 літрами засобу (порошку) усередині.

А для чого узагалі порошковий вогнегасник?

Знову нагадуємо: такий тип вогнегасників підходить для боротьби з предметами, що тліють: меблями, килимами, одягом тощо. Також порошок використовують для гасіння паливних матеріалів. Тому порошковий вогнегасник – мастхев для гаража. Хоч і має суттєвий мінус: при роботі він утворює токсичну порошкову хмару, тому користуватися ним можна тільки в респіраторі та після евакуації людей з приміщення. А ще речі, на які потрапила порошкова суміш, доведеться викинути, їх неможливо відновити. Узагалі рятувальники радять придбати для власного дому чи квартири і вуглекислий, і порошковий вогнегасники. Як то кажуть, краще перестрахуватися.

Розмір вогнегасника має значення?

Так! Виробники пропонують різні ємності – від 1 до 100 літрів. Але тут забувайте про принцип «чим більше, тим краще». Все ж, у разі надзвичайної ситуації, вогнегасник треба не лише підняти, донести до самого полум’я, а ще й правильно скористатися. Якщо ви не фанат силових тренувань, краще обирайте вогнегасник відповідно до своїх можливостей. Вогнеборці радять придивитися до моделей вагою від 4 до 8 кілограмів. Менше – мало ефективно. Більше? Можна й так, аби вистачило сил скористатися таким вогнегасником. І з власного досвіду скажу, що дівчина вагою під 60 кілограмів з легкістю впорається з 8-кілограмовим балоном.

Ціна?

Ціни на різні моделі також різняться: від 300 гривень до 20 тисяч. За вогнегасники вище згаданої ємності готуйтеся заплатити приблизно 1,5 тисячі гривень за штуку.

Де купити вогнегасник?

Є чимало магазинів, як онлайн, так і офлайн, де можна придбати якісний товар. Наприклад, в «Епіцентрі» або на «Розетці».

Що таке вогнегасник та як ним користуватися, знають і ці школярі, до яких навідалися вогнеборці. Фото: ФБ ДСНС України

Що таке вогнегасник та як ним користуватися, знають і ці школярі, до яких навідалися вогнеборці. Фото: ФБ ДСНС України

Де розмістити вогнегасник у квартирі чи будинку?

І тут є певні правила. Звісно, хочеться заховати вогнегасник подалі у шафу чи комору (особливо, якщо він не рожевого кольору. – Ред.). Але у Службі надзвичайних ситуацій радять встановити його біля вхідних дверей дому чи квартири. І пояснюють: у разі виникнення пожежі в житлових приміщеннях ви швидко доберетеся до вогнегасника і вчасно застосуєте його.

Інший варіант: біля виходу з кухні, яка, за статистикою, є найбільш небезпечним місцем у квартирі, з точки зору пожежної безпеки. А якщо ви проживаєте у приватному будинку, у якому більш ніж 2 поверхи, то треба придбати по вогнегаснику на кожен поверх.

Ще кілька порад щодо місця зберігання вогнегасника:

  • подалі від джерел тепла та всіляких електроприладів,
  • на прилад не мають потрапляти прямі сонячні промені,
  • підхід до вогнегасника має бути вільним, не захаращеним іншими предметами,
  • туди не доберуться діти.

При купівлі вогнегасника не економте, а придбайте ще й спеціальний кронштейн, на який можна кріпити балон. Ціна його – всього 100-200 грн.

Коли треба перезаряджати вогнегасник?

Так, правило «купив і забув» у випадку з вогнегасником не діє. Треба час від часу перевіряти балон, адже суміш стискається, зменшується в об’ємі. Терміни перезарядки вогнегасників та проходження технічного огляду залежать від умов експлуатації і виду використовуваної вогнегасної речовини. Так, перезаряджати вуглекислотний вогнегасник треба раз у 5 років, повітряно-пінний (а також водяний) – раз у рік. Роблять це спеціалісти, які зазвичай працюють у тих же магазинах та фірмах, що займаються продажами вогнегасників.

Як користуватися вогнегасником?

Насправді тут впорається навіть людина без спеціальної підготовки. По-перше, на кожному балоні є інструкція із застосування. А по-друге, читайте наші поради. Отож, використовувати його треба на початковій стадії загоряння, тримати тільки вертикально. Піднесіть вогнегасник до полум’я не ближче 1,8 метра і:

  1. Зірвіть пломбу.
  2. Витягніть чеку.
  3. Направте шланг з розтрубом на вогнище.
  4. Натисніть важіль.

ВАЖЛИВО! Під час роботи балон вуглекислотного вогнегасника стає дуже холодним, тому треба використовувати рукавиці, щоб не було обмороження рук.

З вогнегасником впорається навіть людина без спеціальної підготовки. Фото: ФБ ДСНС України

З вогнегасником впорається навіть людина без спеціальної підготовки. Фото: ФБ ДСНС України