Завантажити ще

Активувала вже 7 разів, працюють – мешканка Прикарпаття робить багаторазові грілки для ЗСУ

Активувала вже 7 разів, працюють – мешканка Прикарпаття робить багаторазові грілки для ЗСУ
Фото: ФБ Анастасія Соха

Анастасія Соха з Івано-Франківська, як і багато інших українців, не може не допомагати військовим, Дівчина робить багаторазові грілки своїми руками. За два з половиною місяці зробила близько 700 штук.

Про особливості процесу та своїх замовників Настя розповіла Коротко про.

Грілки замовляють дружини військових

Анастасія робить грілки з листопада 2023 року. Фото: ФБ Анастасія Соха

Анастасія робить грілки з листопада 2023 року. Фото: ФБ Анастасія Соха

- Професійне захворювання грілочників – це руки, які вже ледве закручують соту грілку, – сміється Анастасія.

Але це, вважає дівчина, дрібниці. Адже ця сотня грілок уже в дорозі і «їде зігрівати котиків».

Грілки мешканка Івано-Франківська почала робити з листопада 2023 року. До цього теж допомагала військовим - плела маскувальні сітки. А восени побачила в ТікТок, як створюються грілки, та зрозуміла, що так також може допомогти нашим хлопцям. Склад простий – вода, ацетат натрію та дой-паки, в які розливається готова суміш.

Перша партія грілок стала експериментальною. Власним коштом Анастасія купила матеріали, при цьому замовників не було – адже експеримент.

– Першу партію – 40 грілок – віддала своїм знайомим. Із 2014 року вони допомагають військовим. Знала, що друзі відправляють допомогу адресно, у тому числі купують дрони, - вирішила через них передати свої грілки. Виявилось, що там грілки потрібні.

Коли Настя зрозуміла, що грілки потрібні на фронті, вирішила не зупинятися. Закупила партію дой-паків та 25-кілограмовий мішок ацетату натрію. У процесі випливали нюанси. Наприклад, є безводний і водний ацетати натрію. Спочатку використовувала безводний, але коли він зник з продажу, перейшла на водний. А щоб грілки відрізнялися – дівчина додає у воду барвник.

25-кілограмового мішка вистачає на 125 грілок. Перевага цих грілок в тому, що вони багаторазові, а їхня собівартість нижча, ніж ціна одноразових грілок, які доведеться викидати після першого ж використання.

- Купляю дой-паки по 250 мілілітрів, у які розливається готова суміш. За моїми підрахунками, ціна однієї моєї грілки – 28 грн. У магазинах бачила одноразові, але коштують вони дорожче – від 38 грн, та й використовувати їх можна лише раз.

Сьогодні на рахунку волонтерки близько 700 грілок. Вже замовники з'явилися. Ініціативу Насті підтримують донатами небайдужі люди.

– Я виклала відео у ТікТок про те, що роблю грілки – люди почали у мене їх замовляти. Іноді замовники – дружини військових, часом – самі військові. І зараз хтось десь мене побачив чи почув про те, чим займаюся – мені прямо кажуть: потрібні грілки.

Бійці випробували грілки та схвалили. Фото: ФБ Анастасія Соха

Бійці випробували грілки та схвалили. Фото: ФБ Анастасія Соха

Поспішаю із замовленнями, щоб хлопці зайвий день не мерзли

Часу, звичайно, не так щоб багато, але заради грілок справи відкладаються.

– Я працюю оператором на «Новій пошті», стою за касою. Загалом часу на грілки вистачає, щоправда, більше його особливо ні на що не залишається. Крім роботи, є дитина, чоловік, домашні справи ніхто не скасовував – все треба об'єднувати, – каже дівчина. - Але якщо замовлення є, намагаюся якнайшвидше його виконати - все інше йде на другий план: не хочу, щоб хлопцям зайвий день було холодно в окопах.

Велика кількість грілок вирушає на нуль. Фото: ФБ Анастасія Соха

Велика кількість грілок вирушає на нуль. Фото: ФБ Анастасія Соха

За допомогою багаторазових грілок військові гріють спальники, беруть грілки із собою на завдання, зігрівають руки, кладуть у взуття. Щоб зігріти ліжко та руки, можна використовувати одну й ту саму грілку, запевняє Анастасія.

- Грілка потрібна завжди: часом хлопцям доводиться кілька діб сидіти у лісі, тоді кладуть її до кишені: у лісі дуже холодно.

Поки що з грілками для військових Анастасія справляється сама, але іноді їй потрібна допомога близьких.

- У мене не такі вже й великі оберти, щоб когось ще залучати. Зазвичай я сама після роботи на своїй кухні займаюся грілками, але часом, коли замовлення занадто велике, допомагає чоловік. Руки втомлюються, закручувати кришечки стає складно.

Робити грілки Анастасія збирається до закінчення холодів.

- Поки зима, я не планую зупинятися. У мене зараз замовлення на 100 грілок, чекаю на нову суміш. Наступної зими теж продовжуватиму, бо серце болить за хлопців, - пояснила вона.

А ще закликає інших наслідувати її приклад:

- У мене є відео процесу виготовлення грілок у ТікТок. Було б чудово, якби ті, хто побачив, як я роблю грілки, надихнувся і захотів би за мною повторити – з цією метою я й викладаю відео у соцмережах. Чим нас більше – тим краще!

Як це працює

- Щоб грілка почала гріти, треба відкрити кришку дой-пака і видавити трохи рідини. При контакті з повітрям починається хімічна реакція – рідина кристалізується. Кришку закриваєш – грілка почне гріти, – пояснює Настя. - Щоб використати грілку повторно, її потрібно прокип'ятити.

Таку грілку можна використовувати багато разів. Наскільки багато – Анастасії навіть сказати важко.

- У мене збереглася перша грілка, я її активувала вже 7 разів - і вона все ще гріє. За словами інших волонтерів, працювати вона може скільки завгодно. Обмежує її життя лише термін дії дой-пака: згодом він втрачає свої функції. Щоб повернути властивості грілки, її потрібно потримати 10 хвилин у окропі. Коли суміш стає рідкою, її можна використовувати заново.

При активації грілка може нагріватись до 55 градусів. За словами Анастасії, діє вона в середньому до двох годин.

- Багато залежить від того, як і де використовувати грілку. Чим холодніше навколо, тим менше часу грітиме грілка. Я навіть експеримент проводила – розтоплювала з її допомогою сніг. Звичайно, якщо її покласти в кучугуру, вона остигає досить швидко, десь за 10 хвилин, а якщо з її допомогою нагрівати спальник, вона триматиме тепло приблизно до двох годин, а після почне охолоджуватися.

До речі, згодом Анастасія знайшла спосіб удосконалити грілки за допомогою активатора, який складається з пружинки та термоусаджувальної трубки. Завдяки такому активатору грілку відкручувати не потрібно – достатньо кілька разів зігнути активатор, щоб відбулася хімічна реакція. Щоправда, собівартість такої грілки вже не 28, а 35 грн. Тому, як пише Настя у себе у ФБ, вона поки не знає, чи робитиме всі грілки з активатором чи без.

Вариться чергове замовлення для військових. Фото: ФБ Анастасія Соха

Вариться чергове замовлення для військових. Фото: ФБ Анастасія Соха