21 грудня
Завантажити ще

Міграція українців у Європі: Польща вже не в моді, у лідерах - Нідерланди

Міграція українців у Європі: Польща вже не в моді, у лідерах - Нідерланди
Фото: visitukraine.today

За майже два роки з початку повномасштабної агресії Росії проти України з нашої країни (за даними Євростату - статистичної служби ЄС) виїхало майже 6,5 млн людей, які стали переселенцями в інших країнах. Основну частину українців прихистили у себе Польща, Німеччина та Чехія. Потім хтось повернувся до України, а хтось лишився і знайшов роботу. Комусь досі важко асимілюватись у чужій країні, але з різних причин залишаються і живуть на соціальній допомозі. Ще одна частина українців у пошуках кращої долі змінила країну перебування, а то й не одну.

Обирають Нідерланди та Британію

Восени минулого року статистичні служби країн Євросоюзу почали фіксувати зміни у кількості українських біженців. За цифрами було видно, що почався суттєвий відтік із Франції, Румунії, Іспанії та навіть Польщі, яка була у лідерах із прийому українців. За три місяці з понад мільйона українців, які знайшли в Польщі тимчасовий притулок, виїхало понад 3 тисячі людей (що загалом крапля в морі, але тенденція намітилася), із 190-тисячного контингенту в Іспанії країну залишили понад 4 тисячі.

Євростат також підрахував, що наприкінці минулого року тисячі українських біженців залишили Данію, Словенію, Румунію.

Без змін залишився чисельний склад біженців із України в Естонії, Фінляндії та Бельгії. У середньому там знаходиться від 50 до 70 тисяч наших зі статусом тимчасового захисту.

Куди їдуть українці? Зараз особливо популярні Нідерланди – за осінь 2023 року туди приїхало понад 42 тисячі людей, які переїжджають з інших країн і або прибули з України.

- Ми з сім'єю обирали Нідерланди свідомо, - розповідає Ольга Ляхова, яка переїхала до маленького містечка Домбург одразу після початку масштабного вторгнення. - Чоловік служить, а ми з дочкою-підлітком насолоджуємось тихою Європою. Допомога - не головне, на гуманітарці тут голодним не залишишся. Та й  підтримуючих соціальних програм безліч. Важливе відчуття спокою та перспективи доступної європейської освіти для доньки. Я сама обов'язково повернуся до Києва, коли дочка цього року вступить до університету.

Побільшало наших і у Великій Британії – майже на 40 тисяч, і це лише у період з жовтня минулого року до середини січня 2024-го. До цього там було «всього» 210 тисяч людей.

До Німеччини прибуло за цей же час понад 25 тисяч українських переселенців, до Чехії – 11,6 тисячі, до Угорщини – понад 10 тисяч, до Ірландії – 6,5 тисячі.

За даними Євростату, якщо рахувати частку людей, які виїхали за ці майже два роки, по відношенню до чисельності корінного населення країн, то найбільше українців на 1000 жителів зараз у Чехії (33,7), в Естонії (26,3), Польщі та Болгарії (по 26,1), Литві (25,8). У середньому у країнах Євросоюзу цей показник становить 9,5 на тисячу місцевих мешканців.

Такі містечка, як Домбург у Нідерландах, особливо затребувані у наших за кордоном. Фото: wikimedia.org

Такі містечка, як Домбург у Нідерландах, особливо затребувані у наших за кордоном. Фото: wikimedia.org

Розмір допомоги – не головне

Чому їдуть українці, і не додому, а до іншої країни? Відповіді очевидні: на батьківщині триває війна, у багатьох зруйновано будинки, знищено бізнес – а за кордоном платять допомогу і дають безкоштовне (або майже безкоштовне) житло. Важливим чинником є ​​можливість офіційного працевлаштування. При цьому розмір допомоги хоч і залишається значним фактором, але далеко не визначальним.

Так, у середньому розмір допомоги по деяких країнах складає:

  • Бельгія – 1140 євро на дорослого на місяць;
  • Норвегія – 650-1400 євро;
  • Ірландія – 824 євро;
  • Німеччина – 502 євро;
  • Франція – 426 євро;
  • Великобританія – 300 євро;
  • Нідерланди – 260 євро;
  • Чехія - 95 євро;
  • Угорщина – близько 60 євро.

Ці цифри можуть змінюватися залежно від рішень і директив місцевої влади, проте українці, які тікають від війни, називають суми достатніми, якщо держава надає місце проживання або компенсує його оренду.

Для порівняння: у Польщі розмір допомоги – 100-200 євро на людину на місяць, в Іспанії – 400 євро… Але, як ми бачимо, їдуть і до Великої Британії, де допомога не така вельми велика, якщо порівнювати з місцевими цінами.

– Наші переселенці бачать у цій тенденції кілька причин. По-перше, їм легше спілкуватися англійською, яку ми сяк-так, але вивчали в школах. Вивчити, наприклад, німецьку чи угорську мову, мені здається нереально. Без мови роботи не знайти, а наші біженці хочуть працювати, - розповіла KP.UA українка Юлія Мітчелл, яка мешкає у Сполученому Королівстві. – Були ще такі версії, що до Болгарії чи Угорщини, якщо що, можна завжди поїхати, а якщо є шанс потрапити до Великобританії на допомогу та отримати житло, то чому б ним не скористатися? І третя причина: деякі українці всерйоз бояться, що Росія переможе у війні з Україною і візьметься за сусідні країни. Тому вони намагаються поїхати подалі. Заперечувати їм щось марно.

Два мільйони точно не повернуться

Український центр економічної стратегії підрахував, що у 2023 році кількість тих, хто виїхав із України за кордон, збільшилася на 300-500 тисяч осіб. Майже половина з них – це діти, а також жінки віком від 34 до 64 років. Найбільше – із Запорізької, Київської, Дніпропетровської, Миколаївської та Херсонської областей.

А Міжнародний валютний фонд уже оголосив, що, за його даними, близько 2 млн переселенців з України не повернуться до своєї країни і залишаться назавжди за кордоном після закінчення війни з Росією.

- Ми припускаємо, що війна триватиме і 2024 року. Нам потрібні певні базові витрати на стимулювання повернення мігрантів. Для повернення мігрантів потрібен час. Тому ми очікуємо лише невелику частину чистого припливу у 2024 році, - йдеться у пресрелізі МВФ.