23 листопада
Завантажити ще

Факт. Що таке тонус м’язів

Факт. Що таке тонус м’язів
Фото: Milius007 с сайта Pixabay

Складно уявити розвиток малюка без м’язового тонусу, який відповідає за рухову активність. Існують навіть певні вікові фізіологічні норми тонусної активності. Батьки кожної дитини повинні знати, що таке тонус м’язів та як визначити відхилення, щоб своєчасно вживати заходів у разі його порушення. Також це питання є актуальним і для дорослих, адже порушення м’язового тонусу може виникати після деяких захворювань, травм і т. д.

Визначення тонусу м’язів

М’язовий тонус – це легке напруження м’язів з наступним їх розслабленням, завдяки якому організм може виконувати певні функції, наприклад, робити рухи кінцівками, тримати голівку тощо. Після народження дитина має дещо підвищене напруження м’язів, завдяки чому приймає положення ембріона, проте з часом вони поступово розслабляються. В результаті відбувається врівноважена робота м’язових згиначів та розгиначів.

Основні відхилення

Тонус м’язів у малюка може мати різні відхилення, які найчастіше викликані порушеннями в роботі нервової системи. До найпоширеніших патологічних станів можна віднести:

  • гіпертонус (підвищення тонусу);
  • гіпотонус (зниження тонусу);
  • асиметрія м’язового тонусу;
  • дистонія.

Гіпертонус характеризується підвищеним напруженням м’язів. Його основні ознаки:

  • надмірна скутість рухів;
  • щільно стиснуті кулачки;
  • неможливість розвести стегна в сторони.
  • Підвищений тонус м’язів часто призводить до проблем із поведінкою в старшому віці.

При наявності гіпертонусу у дорослих лікар може призначити мазь для розслаблення м’язів. Використовувати такі препарати можна лише за рекомендацією фахівця. Варто пам’ятати, що самолікування може нашкодити здоров’ю.

При гіпотонусі м’язи не напружуються. Саме тому дитина не тримає голівку та навіть відмовляється від грудного вигодовування через труднощі смоктання. При відсутності лікування може бути затримка фізичного чи інтелектуального розвитку.

При асиметрії м’язового тонусу спостерігається більш сильне напруження з однієї сторони. Саме тому дитина знаходиться в позі дуги, оскільки повертається в бік напруження, постійно завалюється.

При дистонії одночасно спостерігається підвищений та знижений тонус м’язів. Будь-який із перерахованих станів відноситься до патологій. При відсутності лікування можуть виникнути ускладнення різного характеру. Відхилення в більшості випадків викликані пологовими травмами або порушеннями внутрішньоутробного розвитку.

Діагностика та лікування

Якщо помічені відхилення м’язового тонусу, слід звернутися до лікаря за консультацією. Ні в якому разі не можна займатися самодіагностикою та самолікуванням. Лікар призначить необхідні обстеження, які допоможуть оцінити тонус м’язів та роботу периферійної нервової системи, а також визначити причину відхилення. В більшості випадків проводиться комплексне обстеження.

Після постановки діагнозу лікар-невролог складає програму лікування, щоб нормалізувати тонус м’язів. Зазвичай вона включає медикаментозну терапію, масаж, фізіотерапію та інші методики. Комплексний підхід допомагає виправити порушення та попередити можливі ускладнення.

Новини по темі: Здоров'я