Завантажити ще

Перші в країні харківські підземні школи витримають влучення ракет С-300

Перші в країні харківські підземні школи витримають влучення ракет С-300
Фото: suspilne.media

У величезному котловані біля школи №88 на південному сході Харкова зараз копошаться робітники. Працюють і в дощ, і в сніг, поспішаючи вкластися в строк – щоб у новий навчальний рік хоча б частина харківських школярів змогла вперше за два роки сісти за парти.

Тут облаштовують класи першої в країні підземної школи. Такі ж навчальні заклади під землею з'являться у селищі Коротичі за 16 км від обласного центру та у містечку Люботин за 25 км. Там також кипить робота.

Десять метрів під землею

Такі підземні школи – це не просто бомбосховища, а протирадіаційні укриття, здатні витримати пряме влучення ракети С-300 (саме цими боєприпасами ворог найчастіше обстрілює Харківську область). Школи збираються закінчити вже цієї весни.

Керівник Департаменту освіти Харківської міськради Ольга Деменко. Фото: kharkivosvita.net.ua

Керівник Департаменту освіти Харківської міськради Ольга Деменко. Фото: kharkivosvita.net.ua

– Ви ж розумієте, що наші діти вже ніколи не будуть у безпеці, маючи такого проклятого сусіда, – зітхає у розмові з KP.UA керівник Департаменту освіти Харківської міськради Ольга Деменко. - Тому рано чи пізно всі школи повинні мати укриття.

Сьогоднішні укриття у школах прифронтового міста – це звичайні підвали, як і скрізь. Облаштовані, затишні, але вони не зможуть захистити від ракет, які щодня летять на Харків. Для цього потрібно будувати споруди цивільного захисту – чи просто бомбосховища, чи протирадіаційні укриття. У Харкові та області зараз будуються останні. Вони здатні також захистити від радіації, світлового випромінювання та зменшують дію ударної хвилі.

Переносити навчання під землю вирішили на початку поточного навчального року. Спочатку облаштували метро-школу – класи у метро. А з жовтня 2023 року почали будувати учбові комплекси під землею. Учні займатимуться на глибині близько десяти метрів.

– Ідея "метро-школа" була ініційована харківським міським головою Ігорем Тереховим, а виникла вона після страшних бомбардувань у березні та квітні 2022 року, – згадує Ольга Деменко. – Тоді метро не працювало, там жили люди разом із дітьми – понад 160 тисяч харків'ян. Ми ходили до дітей, чогось із ними навчалися, підтримували, розважали... І коли ми зрозуміли наприкінці літа, що навчання офлайн не буде, мер сказав: «Давайте навчатися в метро. Ми ж там жили». Раніше це здавалося фантастичним, нереальним, деякі сприймали песимістично, але зараз ми бачимо, що це - супер!

Половина харківських школярів зараз розкидана по всьому світу. Зі 109 тисяч у місті залишаються 57 тисяч. Тому онлайн-навчання, звичайно, залишається – всіх у підземні школи та в метро не посадиш.

– Але такий тип навчання веде до значних освітніх втрат: по-перше, не та якість навчання, а по-друге, діти не спілкуються, не формуються як особистості у колективі, – зазначає Ольга Деменко. – А це дуже важливо. Тому ми й пішли у напрямку поступового переходу до змішаного навчання. Ніхто нікого не змушує ходити до метро-школи чи підземної, але ми маємо дати якісь варіанти.

Перший досвід роботи метро-школи виявився вдалим. Фото: suspilne.media

Перший досвід роботи метро-школи виявився вдалим. Фото: suspilne.media

У метро-школу вишиковується черга

Метро-школи облаштовано не на станціях, а в переходах. Це справжні класи з інтерактивними дошками, меблями, рекуперацією повітря, охороною, психологом, медобслуговуванням. З початку вересня за парти в метро сіли трохи менше 900 дітей, а зараз їх уже 2150 – і охочі ще є. Щоправда, посадити більше учнів немає можливості.

Наразі люди вже записують дітей на навчання у першій підземній школі в країні.

– Ми розуміємо, що це не досягнення і не свято – це вимушені дії, піти на які нас змусив ворог, – зітхає Ольга Деменко. - Але ми горді тим, що незламний Харків – знову перший. Ми, напевно, перші у світі, хто навчає дітей у метро, ​​а зараз будуємо першу в Україні підземну школу. Сьогодні ми навіть спустилися туди, побачили реальну картину того, як це функціонуватиме. Я вражена! Хоча роботи ще багато, і вона дуже нелегка. Низький уклін будівельникам, які виходять і в негоду, і в морози, але вже видно, що це буде круто. Там буде все, що має бути у суперсучасній школі. У метро-школі круто, а там буде ще краще!

Повернулися 90% дітей

Голова Пісочинської громади Олег Чорнобай. Фото: ФБ Пісочинська селищна рада

Голова Пісочинської громади Олег Чорнобай. Фото: ФБ Пісочинська селищна рада

У підземній школі в Харкові щодня зможуть навчатися 900 дітей – дві зміни по 450 осіб. Зверху школу «закриють» спортмайданчиком. У Коротичах – по шість класів дві зміни, по 180 чоловік у кожній. Як розповів KP.UA голова Пісочинської громади Олег Чорнобай, цей навчальний підземний заклад діятиме і як укриття для інших мешканців. Тут зможе перечекати атаку близько пів тисячі людей.

– Будівництво розраховане на шість місяців, але з урахуванням тривог та відключень електрики назвати точні терміни його закінчення складно, – зазначає Олег Чорнобай. – Попередньо – квітень. Один із трьох входів буде обладнаний ліфтом-підйомником для дітей із особливими потребами. У нас жодного дня з початку війни школа не працювала офлайн, тож жителі одразу підтримали ідею. 90% дітей, що виїхали з нашої громади, повернулися. У нас діти теж мають право вчитися так само, як в інших областях. А для цього місцева влада має створити безпечні та комфортні умови.

Підземна школа в Коротичах використовуватиметься, за словами голови громади, по максимуму. Такий самий навчальний заклад облаштовують і в Люботині.

Школу в Коротичах будуть використовувати і як притулок для всіх, хто прийшов. Фото: Телеграм Олег Синєгубов

Школу в Коротичах будуть використовувати і як притулок для всіх, хто прийшов. Фото: Телеграм Олег Синєгубов