Цього року зима видалася напрочуд тепла, але зима є зима - і знову прийшли морози. І в період похолодання багато хто стикається з проблемою потрісканих рук. Шкіра і на руках, і на обличчі на морозі лущиться, червоніє і свербить, з'являються тріщини на губах і в кутах рота, може виникати кон'юнктивіт і нежить. Це – холодова алергія.
Що таке алергія на холод, чому вона виникає і як допомогти - KP.UA розповів доктор медичних наук, лікар-алерголог Віктор Іванович Літус.
- Вікторе Івановичу, що таке алергія на холод, чому вона з'являється, як з нею боротися?
- Алергія на холод може бути імунозалежною та імунонезалежною.
Імунонезалежна алергія виникає через те, що шкіра пересихає, починає тріскатися. Люди її розчісують – і на цьому місці може виникнути запалення. Реакція на шкірі виникає через знижену температуру, підвищену вологість і вітер.
Така алергія пов'язана з недостатнім доглядом за шкірою. Людям, які страждають від неї, ми радимо змащувати руки жирними мазями, призначеними для виходу на холод. Краще змащувати і обличчя та руки. Не менш важливо тепло одягатися.
Якщо алергія на холод імунологічно залежить, потрібно зрозуміти, є вона генетично обумовленою чи ні.
Генетично обумовлена алергія передається у спадок. Важливо розуміти, чи виникає вона справді на холод. Можуть бути такі типи алергій, які мало проявляються у повсякденному житті, але дають себе знати при похолоданні. Таких людей ми досліджуємо, з'ясовуємо тип алергії та що її зумовлює.
- Як може виявлятись алергія на холод? Чи можна її уникнути?
- Як правило, алергія на холод виникає за мінусової температури. Симптоми можуть виникнути через кілька хвилин після впливу низьких температур або через кілька годин, а часом і днів.
Холодова алергія проявляється у вигляді кропив'янки на шкірі, може виникати набряк. Щоб цього уникнути, не можна переохолоджуватись. Важливо тепло одягатись і краще мати при собі препарати протиалергічної дії.
Оптимальним буде рішення провести діагностику та з'ясувати тип алергії у алерголога. Вже є пристрої, тести, що дозволяють лікарям розібратися - це алергія на холод чи екзема, пов'язана з підсушуванням шкіри рук.
До речі, так можна визначити не лише алергію на холодне, а й гаряче. Тому людям, які страждають на холодову алергію, бажано звернутися до клініки, де проводяться такі дослідження на основі спеціальних приладів: так можна встановити точний діагноз.
Ну а загальна порада така: не мерзнути, тепло одягатися, пити достатню кількість води і перед виходом на вулицю змащуйте шкіру спеціальним кремом. Якщо немає спеціального, використовуйте будь-який жирний крем.
- А якщо крем не допомагає, шкіра рук продовжує червоніти і свербіти?
- Багато хто каже: я мажу, а шкіра на руках все одно тріскається. Найчастіше такі люди намазують крем лише один раз на день, а потрібно - 3-4 рази на день.
Навіть якщо ви залишаєтеся у приміщенні, не забувайте змащувати шкіру кремом. Нестача жирів робить шкіру чутливішою до холоду, через що виникає пересихання.
- Можливо, людям, які страждають від чутливості шкіри рук до холодів, потрібно вживати більше корисних жирів усередину?
- Можна, звичайно. Загалом харчування має бути збалансованим. Слідкуйте за достатньою кількістю білків та жирів. А ось вуглеводи погіршують стан шкіри. Вже доведено – люди, які мають у крові нижчий рівень цукру, старіють повільніше.
За кордоном навіть є технологія – люди приймають невеликі дози метформіну (цукрознижувальний лікарський засіб, зазвичай призначають при цукровому діабеті другого типу. – Прим. ред.), щоб зменшити кількість цукру – така тактика уповільнює старіння шкіри. Також для шкіри важлива рідина. Пийте чай та воду. Чомусь вважається, що взимку потрібно пити менше, ніж улітку. Зовсім ні!
Може, ви звертали увагу: на вулиці дощ, потім похолодання – і все підсихає. Чому так? Низькі температури забирають ще більше вологи, ніж високі.
Тому під час холодів теж потрібно пити достатню кількість води та змащувати руки жирними кремами, щоб не випаровувалася волога зі шкіри. Це потрібно в обох випадках – і при імунозалежній та при незалежній алергії.
Це не «морозний рум'янець», а можливо алергія на холод. Варто звернутися до лікаря. Фото: biocodexmicrobiotainstitute.com
- А чи може бути алергія на воду? Часом під час миття посуду рукам стає боляче.
– Є й таке. Ми рекомендуємо в таких випадках використовувати гумові рукавички і знов-таки змащувати руки. Водночас лікар повинен визначити механізм запалення – потрібно йти до алерголога чи дерматолога.
І в першому, і в другому випадку алергія лікується. Однак все індивідуально, ми не однакові. Сьогодні медицина перебудовується під новий підхід – лікувати не хворобу, а пацієнта. Кожному пацієнту – індивідуальне лікування. Те, що підходить одній людині, може не підійти іншій з таким самим діагнозом.
- Є думка, що алергії частіше виникають у людей, які мають проблеми з печінкою. Чи так це?
- Ми, алергологи, не сказали б, що це дуже пов'язано. Але проблеми з печінкою також можуть бути різними. Якщо у людини гепатит С, у неї може виникнути кропив'янка. Стан печінки сильно впливає стан здоров'я людини взагалі. Але щодо алергій, зв'язок не завжди прямий.
Для здоров'я печінки головне – менше алкоголю, жирного, смаженого, ніяких перепалених шашликів тощо. А ось овочі та клітковина дуже потрібні.
І, знову-таки, у кожного пацієнта печінка різна. Вона вимагає різного підходу та препаратів. Не всі препарати однаково підходять для всіх пацієнтів. У проблем із печінкою може бути безліч нюансів. Якоїсь однієї таблетки, яка б вирішила усі питання, – немає. Кожному слід підбирати своє лікування.
- Чи треба боятися алергії на холод? Може, це незначна для здоров'я неприємність?
- Алергія на холод буває різною. Найчастіше вона проходить легко, але іноді проявляється тяжко. У поодиноких випадках може виявлятися бронхоспастичний рефлекс. Іноді внаслідок такої алергії людині важко дихати. Тому важливо розробити програму профілактики проти прояву такої алергії разом із лікарем.