Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
4 березня
Завантажити ще

Науковці станції "Вернадського" виявили раптове зростання хлорофілу в океані

Науковці станції
Фото: facebook.com/AntarcticCenter

Українські вчені на станції ім. академіка Вернадського виявили раптове зростання вмісту хлорофілу в океані в районі острова Галіндез, де знаходиться станція. Так, у листопаді на всіх точках моніторингових досліджень цей показник був у 2,5-3 рази більшим порівняно з листопадом 2022-го. Про це повідомляє Національний антарктичний науковий центр.

Дослідники припускають, що це пов'язано з наслідками глобального потепління. Останнім часом в Антарктиці фіксують рекордно низькі площі морського льоду, тож океан отримує більше сонячного світла і нагрівається. Зокрема, в листопаді минулого року в моніторингових точках температура води була від -1,1 до -0,7 С°, а цьогоріч – від 0,3 до 0,9 С°.

- Світло та підвищена температура пришвидшують процес фотосинтезу в рослин, активну участь в якому бере якраз хлорофіл. Тож зростання вмісту хлорофілу в пробах води свідчить про активний розвиток рослинних організмів (фітопланктону) в океані. Здебільшого це одноклітинні мікроскопічні чи навіть нановодорості, які складно побачити неозброєним оком, - йдеться у повідомленні.

Фітопланктон є основою харчування для всіх мешканців океану, тож зростання його чисельності запускає каскадні процеси і впливає на життя інших морських організмів - від криля до китів. Більша кількість світла також викличе зміни у складі мікроводоростей. Це змінить розміри їхніх клітин та інші характеристики. На думку вчених, всі ці процеси змінять архітектуру харчових мереж океану та матимуть глобальні наслідки для потоку речовини та енергії в морських екосистемах.

Саме тому українські науковці проводять постійні дослідження фітопланктону. Біологи на “Вернадському” регулярно відбирають проби води у певних точках навколо острова. У лабораторії цю воду фільтрують, виділяючи з неї зразки фітопланктону та бактеріопланктону, а також визначаючи вміст хлорофілу та гідрохімічні показники. Ці зразки фіксують та зберігають у спеціальних умовах і потім транспортують до України для подальшого вивчення.

Попередні дослідження вчених свідчать, що сам процес активного розвитку фітопланктону у весняно-літній період відбувається щорічно, але за ним можуть стояти різні групи організмів. Вивчення саме цієї різниці дозволяє відслідковувати вплив кліматичних змін на морське середовище. Тож і нинішні зразки, які дали такий приріст хлорофілу в океані, будуть ретельно вивчені щодо складу угруповань бактерій і фітопланктону та взаємодії між ними.

Фото
Фото
05 Грудня 202314:19
Новини по темі: Антарктида Вернадський